Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Půl roku v Africe

Lapálie v Tanzánii

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 7.05.2003
Po kratším výpadku se hlásíme až z Tanzánie. V severním Mozambiku znají totiž internet zatím jen z doslechu. Vážně jsme tam již uvažovali o koupi párku poštovních holubů.
 
"Nevím, co se dneska děje, že tu ještě není", mumlá si pod vousy hlídač z Pensao a marně se snaží slabým světlem své baterky prosvítit černočernou tmu, která halí hlavní silnici. Vstávali jsem v půl čtvrté, abychom stihli chapu, která již dnes zřejmě nepojede. Nasedáme tedy v 6.30 na chapu do Palmy, města na půl cesty mezi Mocimba da Praia a tanzánskou hranicí. Jedeme po hliněné cestě s půlmetrovými koryty, vybagrovanými autobusy a zalitými vodou z posledního lijáku. Silnici v pravém slova smyslu severní Mozambik ještě neviděl, a tak nám tahle 80kilometrová cesta do Palmy trvá v terénní Toyotě čtyři hodiny.
 
Hledá se hranice
Suchá tráva na střeše domků uplácaných z hlíny, několik starců ve stínu mangovníku. To je obrázek administrativní mozambicko-tanzánské hranice, která je viditelná jen pomocí slabého provázku, plnícího roli závory. Na stole z nehoblovaných prken dostáváme po půl hodině výstupní razítko, a můžeme tak pohraničářovi v seprané uniformě zamávat. K přirozené hranici mezi Mozambikem a Tanzánií – řece Rovuma - se však již dostáváme po svých. Řidič nás vyhodil půl hodiny od této řeky, a nám nezbývalo než se brodit do půli lýtek hlubokými kalužemi. „Jak jste to udělal?!“, nechápavě zírám na své sandále plné bahna a zářivě čisté semišové střevíce našeho somálského spolucestujícícho. „Bojím se bilharzie, tak jsem se nechal přenést“, odpovídá s úsměvem.

Za převoz na druhý břeh řeky dáváme 3 dolary. Není to málo, ale jsme si jisti, že na pramici nebudeme muset se zavazadly řeku nakonec přeplavat, stejně jako jedni němečtí cestovatelé na maličké děravé kánoi, o kterých jsme slyšeli.
Mezi dřevěnými domky hledáme celnici. Místo toho nás nakládají na jeep, ale my nemáme požadovanou částku, tak předstíráme, že půjdeme k celnici pěšky. Řidič druhého jeepu se spokojuje s tím málem, co máme, a odváží nás do zděné kanceláře, 10 km od řeky, kde tanzanští pohraničáři nemají pro změnu uniformy.

"Jak dlouho zůstanete?", ptá se tanzánský úředník. "Padesát dní", zkoušíme. "Cože, patnáct?". Nevíme, jestli nerozumí nebo nechce rozumět. "Padesát, dáte nám je?" Úředník pokyvuje hlavou a razítkuje nám do pasu dva měsíce. Somálec to tak jednoduché nemá. Úředník z něj vymáhá úplateček, ačkoliv jezdí oficiálně občané Somálska do Tanzánie zadarmo. Cesta se mu uvolnila za dvacet dolarů.

Hotely ve středověku
Nenechte se v Mozambiku zmást plechovou sprchou a splachovacím záchodem na pokoji nebo nablýskanými kohoutky u umyvadla na recepci. Pod umyvadlem stojí kbelík s vodou, v koupelně v rohu poloprázdný sud a vedle mísy plastová nádobka. Jde o výsledek snahy mozambické vlády zavést centrální rozvod vody. V mnohých městech se však, jak je vidno, ještě nic nezavedlo. Kdo nemá vlastní studnu, která je zde přepychem, ten chodí s pestrými platovými nádobami k obecní studni. Na otázku, proč si tak drahý hotel s vlastní studnou nepořídí čerpadlo a rezervoár na střeše, jak bývá dobrým zvykem třeba v Asii, se nám dostává od cholerického majitele rázná odpověď: “Tohle je chudý Mozambik a ne nějaká Evropa. A jestli se vám něco nelíbí, můžete se ihned vystěhovat. Peníze si ale nechám!“

U pokoje zaplaceného i s větrákem se optejte, zda jde ve městě proud, a odkdy dokdy, a zda vám poskytne hotel svíčku, než se rozsvítí žárovky a děti křikem přivítají fungující pouliční osvětlení v potemnělých ulicích.

 
Předchozí díly
1. Expedice Afrika 2003
2. Ubezpečovaná bezpečnost
3. Černé přepadení
4. Svazijsko-mozambická mozaika
5. K pohoří Chimaninami
6. Jak jsme nevystoupili na Mt. Bingu
7. Hora za mouku a cukr
Následující díly
9. Běloši na ukrajině v Tanzánii
10. Bydlo v Tanzánii
11. Výstup a pád do protikladů
12. Maasajské čarodejnice
13. Jezero v kráteru Ngozi
14. Na dřevěné bárce na Zanzibar
15. Život v Zanzibaru
16. Keňa zchlazující
17. Záchod a sprcha po etiopsku
18. Líný průvodce a bloudění po Bale
19. Zakeřná vysokohorská nemoc
20. Ten Lalibela plný nejen kostelů, ale i překvapení
21. Vydřiduši na vyschlém Nilu
22. Etiopské památky a efektivita
23. Letargie v etiopské státní nemocnici
24. Aksum – město nechráněných a nehlídaných památek
25. Etiopský Kocourkov
26. Úzkými uličkami Hararu
27. Dětský terror po etiopsku
28. KEŇA, lidé a bandité
 
 
Přečteno 1132x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: