Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Lihový vařič vyrobený z plechovky

Jan Řezáč / 23.11.2005
Nedlouho po tom, co jsem zde v testovně popsal lihový vařič od firmy Tatonka, jsem na internetu narazil na návod, jak si vařič na stejném principu postavit. Nápad je to skutečně geniální - není to složité, výsledek vypadá přímo profesionálně - a vyrábí se z odpadků. Přesně řečeno z prázdných plechovek od nápojů. Dlouho jsem neváhal a hned si jeden vyrobil.
 

Co vznikne?

Začnu od konce, od hotového vařiče. Nejvíc asi prozradí fotografie (napravo). Funguje na principlihový vařiču spalování lihových par, které vznikají v dvojitém plášti vařiče a unikají tryskami po obvodu, to znamená stejně jako běžně používané lihové vařiče (např. Trangia, Tatonka, starý český Horal). Váží ale pouhých dvacet gramů, tak lehký vařič nikde nekoupíte. Nulová cena (v případě, že plechovky někde najdete a obejdete se bez lepidla) také potěší. Zejména pokud chcete lihový vařič jen nezávazně vyzkoušet... To mi připomělo jednu z mála nevýhod této konstrukce: Když na vařič omylem šlápnete, vznikne velice skladná placka, na které si už neuvaříte.
Další nevýhodou, ve srovnání s většinou podobných průmyslově vyráběných vařičů, je absence těsnícího víčka, které umožňuje skladovat trochu paliva přímo ve vařiči. Vzhledem k tomu, že jde o dávku tak na jedno vaření, je většinou stejně nutné nosit líh zvlášť v lahvi. Obecně je výhodou lihu oproti benzínu možnost jeho přepravy v plastových nádobách.
Užitečné může být i to, že vařič lze vyrobit s minimem nástrojů přímo na cestách. Nebude sice nejspíš vypadat tak hezky, fungovat ale bude. Zkusil jsem to a potřeboval jsem pouze ostrý nůž a zavírací špendlík, věci, bez kterých pravý dobrodruh nevychází z bytu.

Jak to funguje?

Od lihového vařiče nelze čekat zázraky, výhřevnost lihu je relativně malá a výkon vařiče také. V naprostém bezvětří s ním lze uvařit litr vody za 8 minut, což není zas tak špatné. Spotřeba lihu je přibližně 30 g. Pro praktické použití je ale víc než vhodné používat nějaké závětří (viz níže). Na sněhu se pravděpodobně ani nerozhoří tak, aby se na něm dalo vařit.
Na krátké letní akce ho ale stále používám, a není to proto, že bych jiný vařič neměl. Je lehký, palivo je levné a mohu si ho s sebou vzít jen tolik, kolik budu potřebovat.

Jak na to?

Ke zhotovení je potřeba následující materiál: Dvě stejné plechovky od pití, 0,33l (hliníkové, je na nich značka recyklace s písmeny Al), proužek bavlněné látky (typ prostěradlo) a epoxidové lepidlo (není zcela nutné, ale nelze používat jiná lepidla, která nevydrží dost vysoké teploty).
Z nářadí se hodí ostrý nůž, nůžky, kleště a hřebíček nebo napínáček o průměru do 1 mm. Velice také pomůže dřevěný špalík, na který můžeme při práci plechovku nasadit.

Chci si vyrobit ještě něco!

Aby se na vařiči dalo vařit, je třeba umístit nádobu několik centimetrů nad vařič. V noVíkouzi poslouží tři kameny, je ale lepší nosit s sebou nějaký stojánek. Možností je spousta, inspiraci můžete najít v článku o lihovém vařiči Tatonky (v souvisejících článcích) nebo na internetu (viz odkazy pod článkem).
Uhašení hořícího vařiče nemusí být vždy jednoduché. Můžeme ho nechat dohořet (nejlépe vědět, kolik paliva použít, aby zhasnul právě, když je uvařeno) nebo na něj přiklopit hrnek a nechat oheň udusit. Elegantním řešením je víčko (viz foto) ze dna další plechovky, opatřené ouškem z drátu. Perfektně pasuje na vršek vařiče a spolehlivě jej uhasí.
I při stavbě závětří, které vaření výrazně urychluje, můžeme improvizovat. Pro častější použití však není od věci vyrobit si závětří jen pro tento účel. Sám používám pruh silné hliníkové fólie (vhodná je tloušťka 0,3-0,5 mm), který do kruhu spojím kancelářskými sponkami (foto u perexu).

Výrobu vařiče by mělo jít stihnout za necelou hodinu. Následující návod je také možné stáhnout ve formátu PDF a vytisknout.

Návod:

1 Chceme-li mít vařič hezký, to znamená bez nápisů z plechovek, je třeba obrousit potisk na částech plechovky, které použijeme, jemným smirkovým papírem. To je nejlepší udělat ještě na plné plechovce, prázdná se snadno promáčkne. Potom plechovku otevřeme a vypijeme.
2  Z obou plechovek potřebujeme dolní konce se dnem vysoké tři centimetry. Odříznout se dají dvěma způsoby. První, náročnější ale přesnější, spočívá v položení čepele ostrého řezáku na 3 cm vysokou podložku a řezání otáčením plechovky. Po několika otáčkách se nařízne a pak se dá snadno oddělit. Druhý způsob spočívá v nakreslení čáry na plechovku a stříhání nůžkami. Je nutné začít stříhat kousek výše a pak se přiblížit k čáře, aby byl okraj čistý. Pozor, z jedné plechovky musí zbýt materiál na pásek (viz bod 6).
3  Jeden z těchto dílů bude dnem (spodním dílem) vařiče, na které se nasune vršek. Musíme tedy obvod této části zmenšit, a to nařasením kleštěmi. Pozor, tenký plech může při ostrém ohybu snadno prasknout.
4  Ve vrchní části je třeba vyřezat díru - odstranit vpouklou část dna (viz obrázek). Je to sice nejsilnější část plechovky, ale dá se to udělat i ostrým nožem, pomoci si můžeme vyvrtáním děr po obvodu, pak stačí prořezat zbytky mezi dírami a začistit pilníkem.
5  Po obvodu vrchní části vyvrtáme nebo prorazíme pomocí hřebíku a kladívka trysky hořáku. Mělo by jich být okolo dvaceti, pravidelně rozmístěné po obvodu. Průměr dírek je nejlépe 0,8 - 1 mm, může však být i o něco větší. 
6  Dále je třeba vytvořit vnitřní přepážku vařiče. Ze zbytku plechovky si vyřízneme nebo vystříhneme pásek 39 x 160 mm. Po jeho jedné straně vystříhneme tři zářezy 7 mm vysoké a 4 mm široké, od sebe vzdálené 48 mm. Konce pásku, které se budou ohýbat, je třeba vypálit, aby plech změknul a nelámal se. Stačí chvíli rovnoměrčně zahřívat nad svíčkou nebo zahřát nad plynovým vařičem. Na každém konci zahneme kousek dlouhý 5 mm, na každé straně na opačnou stranu. Z pásku vytvoříme kroužek, který do sebe zaklesneme zahnutými konci a spoj rozmáčkneme kleštěmi.
7  Vzniklou trubku (přepážku) zvenku polepíme proužkem látky, který by měl být na každé straně o několik milimetrů menší. Lepidla dáváme co nejméně, aby látka dobře nasákala lihem. Alternativou bez lepení by bylo sešít látku nití - bavlněnou, aby se netavila. Ještě jednodušší je látku nepoužít vůbec, vařič bude fungovat i tak, jen bude mít o něco pomalejší start. 
8  Slepíme vše dohromady. Trochu lepidla naneseme po obvodu horního konce přepážky (zevnitř) a přepážku zasuneme do horního dílu vařiče. Do horní části lehce nasuneme část spodní, po obvodu namažeme lepidlem a silou zasuneme nadoraz. Zbytek lepidla před zatrvrdnutím otřeme hadříkem. Alternativou bez lepení je nic nelepit a jen to složit dohromady. Při přesné práci by mělo vše dostatečně těsnit, spoj spodního a horního dílu lze případně zvenku olepit lepící páskou. Normální se seškvaří, existuje ale hliníková lepící páska, která vydrží vyšší teplotu.
9   Počkáme, až lepidlo zatvrdne.
10  Nalijeme líh (asi do poloviny výšky vařiče, ne více), zapálíme, vaříme.

Tento příspěvek je zařazen do 4. kola soutěže TESTOVNY o ceny firmy ACRON.        

 
Související články
Nebezpečný vařič VAR II?
Benzínové vařiče v Africe
Lihový vařič Tatonka Alcohol burner
Vařič Coleman F1 Lite
Plnění plynových kartuší
Lihový vařič v rámci lightrekkingu
Lihový vařič v zimě
Skládací kamínka
Lihový vařič Trangia
Vařič na tuhý líh
Zkušenosti s vařením na propan-butanu
Plynový vařič VAR 2
Vařič na tekutý líh - problém
Závětří a podstavec, aneb dobře zkroucený drát!
Závětří lihového vařiče á la CCCP
Lihový vařič z alobalu
Související odkazy
Popsaný návod originál
Vše o vařčích, další návody (aj)
Lihový vařič z jedné plechovky (aj)
 
 
Přečteno 43778x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Kate SpadeBarbara, Reagovat
KD 10Lauren, Reagovat
Nike Air Max 97 UltraJoseph, Reagovat
Adidas SuperstarKatherine, Reagovat
Birkenstock Outlet OnlineSantos, Reagovat
Asics Gel NimbusCatalina, Reagovat
Nike Lebron 15Bynoe, Reagovat
Adidas UKKatherine, Reagovat
Air Max 90 Pas CherSarah, Reagovat
Yeezy Boost 350Webb, Reagovat
Pandora CharmKim, Reagovat
Pandora JewelryWebb, Reagovat
Christian Louboutin OutletCatalina, Reagovat
Ray Ban Sunglasses On SaleSarah, Reagovat
FerragamoJoseph, Reagovat
James Harden shoesBarbara, Reagovat
Pandora CharmsKatina, Reagovat
Timberland Pro Work BootsKatherine, Reagovat
Ray Ban GlassesLisa, Reagovat
Air Max 270 Dusty CactusCatalina, Reagovat
Baseball JerseysWalker, Reagovat
Nike Shoes For KidsCatalina, Reagovat
Skechers ShoesCody, Reagovat
Nike UKKatina, Reagovat
Cheap NFL JerseysAnthony, Reagovat
Fila SandalsJoseph, Reagovat
Wholesale JerseysWalker, Reagovat
NMD R1Nicholas, Reagovat
Space Jam 11Kim, Reagovat
Nike Air JordanHolder, Reagovat
Air Force 1Walker, Reagovat
Cheap NBA JerseysKatherine, Reagovat
Yeezy AdidasBarbara, Reagovat
KD 10Tim, Reagovat
Nike Outlet Store Online ShoppingWalker, Reagovat
Ray Ban EyeglassesRodolfo, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteSarah, Reagovat
Air Force 1Phyllis, Reagovat
Nike Air MaxAnthony, Reagovat
Yeezy Blue TintBynoe, Reagovat
Nike SneakersSarah, Reagovat
Red BottomsRodolfo, Reagovat
Jordan 11Anthony, Reagovat
Fila SneakersAnthony, Reagovat
NFL ShopMaria, Reagovat
Air Jordan ShoesLisa, Reagovat
Jordan 11 Space JamLisa, Reagovat
Adidas Yeezy Boost 350Santos, Reagovat
Yeezy AdidasBarbara, Reagovat
VansNicholas, Reagovat
Nike ShoesWalker, Reagovat
Christian Louboutin HeelsAnthony, Reagovat
Fenty PumaBarbara, Reagovat
Cheap NFL JerseysPhyllis, Reagovat
Pandora CharmsAnthony, Reagovat
AsicsRobert, Reagovat
NikePhyllis, Reagovat
Skechers UKLauren, Reagovat
Nike UKHolder, Reagovat
Birkenstock OutletRodolfo, Reagovat
Birkenstock Shoes For MenBynoe, Reagovat
NHL StoreAnthony, Reagovat
Yeezy Boost 350Georgette, Reagovat
Pandora Charms JewelrySarah, Reagovat
Ultra BoostMaria, Reagovat
Hermes BirkinAnthony, Reagovat
Pandora CharmsKim, Reagovat
Jordan 33Walker, Reagovat
Hermes BagsCatalina, Reagovat
BalenciagaParker, Reagovat
Polo Ralph Lauren OutletCody, Reagovat
Nike CortezCatalina, Reagovat
Cheap Jerseys From ChinaDarleen, Reagovat
NBA StoreHolder, Reagovat
Hermes Belt MenGeorgette, Reagovat
Pandora JewelryWilliam, Reagovat
Air JordansKatina, Reagovat
Nike Cortez MenJoseph, Reagovat
Oakley SunglassesLisa, Reagovat
Adidas SneakersHolder, Reagovat
Rihanna Puma SlidesRodolfo, Reagovat
Valentino SneakersJoseph, Reagovat
Off White NikeAnthony, Reagovat
NFL Shop Official Online StoreDarleen, Reagovat
YeezyRodolfo, Reagovat
Nike Epic ReactAnthony, Reagovat
Yeezy SneakersWilliam, Reagovat
Asics Gel Nimbus 20Anthony, Reagovat
Fitflop SandalsJoseph, Reagovat
Air MaxRodolfo, Reagovat
vařičLejny_HB, Reagovat
Re: vařičLejny_HB, Reagovat
Můžete mi někdo poslat náčrtek vařiče? Nejlépe zobrazení v řezu.L. David, Reagovat
testalpenstock, Reagovat
líhalpenstock, Reagovat
Re: líhrascal, Reagovat
Re: Re: líhrascal, Reagovat
lih do varicerascal, Reagovat
Podložkamiro, Reagovat
stojánekmiro, Reagovat
Lihový vařičAlpenstock, Reagovat
Re: Lihový vařičcrosby, Reagovat
Re: Re: Lihový vařičHonza Rezac, Reagovat
Re: Re: Re: Lihový vařičTom, Reagovat
Re: Re: Re: Re: Lihový vařičalpenstock, Reagovat
Re: Re: Re: Re: Lihový vařičmiro, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: