Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Maďarsko

Maďarská step zvaná Hortobágy

Michal Vačkář / 25.03.2007
Prakticky celé východní Maďarsko od Debrecenu po město Tiszafüred by se dalo popsat jako nekonečná travnatá rovina táhnoucí se přes 50 km bez jediné přirozené terénní nerovnosti a řídkým porostem stromů. Jedním slovem – puszta. Na části puszty se rozkládá největší a nejznámější národní park Maďarska - NP Hortobágy. Park byl označen Biosférickou rezervací UNESCO a mokřady nacházející se na území parku jsou chráněny Ramsarskou konvencí.
 

Národní park Hortobágy

Do parku se většinou chodí oficiálním vstupem představovaným malou budkou u prašné cesty, kde se platí vstupné ve výši přibližně 40 korun. Nicméně je vcelku zbytečné tímto místem chodit, protože do parku můžeme vstoupit kdekoliv jinde, žádné oplocení ani strážní  tu nejsou. S někým, kdo by v pusztě případně vstupenky kontroloval, jsem se během svých tří návštěv Hortobágye nikdy nesetkal.
Dominantou a symbolem Hortobágye jsou specifické vyvažovací studně sloužící jako jediný zdroj vody pro pasoucí se stáda maďarského šedého skotu, polodivokých koní či stád ovcí s půlmetrovými kornoutovitě zatočenými rohy. Při procházení pusztou se dá dostat do bezprostřední blízkosti stád šedého skotu, který je sice zvyklý na lidi, ale zároveň tito obrovští býci umí být při pocitu ohrožení nebezpeční. V oblasti vodních ploch žijí vzácné druhy vodního ptactva, včetně jeřábů, bílých volavek, lžičáků či kolpíků. V okolí vodních příkopů jsme byli překvapeni stádem v bahně se povalujících černých krav podobných vodním buvolům.

Doprava a nocleh

Puszta Hortobágy je dobře dostupná vlakem z Budapešti i jiných maďarských měst. Nejvýhodnější kombinací dopravní dostupnosti a tamní možnosti ubytování je přicestovat do Hortobágye z města Debrecen. Osada Hortobágy leží v samém srdci národního parku, ale zároveň je jeho exteritoriální součástí. Přenocovat a krosny nechat přes den odpočívat lze v místním kempu s názvem Pusztakemping. Nejzajímavější část národního parku si tak můžete projít pouze s malým batohem a večer si zpříjemnit posezením u maďarského piva či pouhým relaxováním v přírodním sirném bazénku. Kemp je totiž umístěný přímo u vrtu, ze kterého vyvěrá sedmdesátistupňová voda s obsahem síry.

Náročnost výletů

Trek pusztou je i s malým batohem nečekaně náročný, protože objekty na obzoru jsou ve skutečnosti dále než vypadají a prodírání se tvrdou trávou je ubíjející. Pohodlnou alternativou pěšímu treku k některé ze studní je koňský povoz i s doprovodem jezdců v tradičních pasteveckých úborech předvádějících umění jízdy na koních.
Drsňáci si mohou Hortobágy samozřejmě projít i tzv. „na těžko“. Nicméně trekking vyprahlou a dusnou pusztou prakticky bez možnosti doplnění pitné vody není ničím jiným než pouhým náročným přechodem. Člověk tak mine mnoho zajímavých věcí a zároveň mu uniká možnost načerpat ono zvláštní kouzlo nekonečných rovin.

Upřímná krajina

Nevíte, kdy se do této oblasti vypravit? Záleží na tom, v jakém stavu chcete pusztu vidět a zažít. Několikrát za sezonu se přímo v osadě Hortobágy konají slavnosti spojené s tradiční maďarskou kuchyní. Přímo před branami kempu je nepřeberné množství stánků nabízejících vše od ovčí vlny až po staré maďarské bankovky. Co se týče počasí, na jaře bývá velká část puszty podmáčená a plná bahna, jedná se však jediné období, kdy je svěží a rozkvetlá. V létě ve vyprahlé rovině převládá dusné, velmi teplé počasí. Na podzim zde často prší a v zimě rovinatou krajinou východního Maďarska vanou nepříjemné studené větry… Hortobágy vítá každého „na rovinu“.

 
 
 
Přečteno 5597x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: