Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > literatura

Mapy pro běžkaře

Redakce, Kateřina Sekyrková / 5.01.2005
Každé zimní středisko se chlubí kromě sněžných děl a nočního lyžování i kilometry upravených tras. Málokteré vám o nich řekne více. Detailní informace kromě hajných a zasloužilých domorodců poskytují i zimní mapy.
 

Nabídka knihkupců

Všechna naše pohoří v zimním stylu zmapovalo a v posledních dvou letech aktualizovalo nakladatelství Shocart (8 map). Běžkař na těchto mapách v měřítku 1:60 000 – 1: 100 000 rozliší kromě upravovaných a turistických tras i závodní okruhy. Kilometráž u příslušného úseku trasy monitoruje vzdálenost jednotlivých míst a seznamuje vás tak s přibližnou časovou náročností. Sjezdařům jsou věnovány náhledy největších zimních areálů v daném regionu. Novinkou je celkový „letadlový“ pohled na zmapované území, s popisem nejvyšších vrcholů a důležitých středisek.

Geodézie vydala v rámci edice Mapového centra v Českých Budějovicích velikostně poměrně rozsáhlou turistickou a lyžařskou mapu celé Šumavy. Oboustranná podrobná mapa v měřítku 1:75 000 je poměrně „čistá“, nejvýraznější jsou fialové zimní trasy, klasické turistické (letní) zanikají v barvách pastelových. Dobrým nápadem je zveřejnění otevíracích dob turistických přechodů, lákající k využití mezinárodních bílých stop.
Propagace lyžařských center

Mapy menších vydavatelství jsou prodávány nebo rozdávány až přímo na horách (hotely, informační centra). Na jejich vydání a financování se podílí sdružení jednotlivých obcí, kraje, sponzoři, mnohdy jde v rámci programu Phare o příhraniční spolupráci. Setkat se s nimi lze i např. na veletrhu Regiontour (na začátku ledna v Brně), kde se jednotlivé regiony se svými turistickými možnostmi a lákadly prezentují. Opomíjená je možnost stáhnout si vytvořené mapy na internetu. Bohužel na většině těchto map zdarma převažují fotografie sjezdových areálů s uvítacím mnohojazyčným textem nad informacemi o běžkařských okruzích.

Zajímavé projekty

I zdařilá a informačně cenná mapa zdarma má určitá omezení. Není klasickou turistickou mapou, ale vyznačuje jen vybrané, zejména upravené běžkařské okruhy. Stačí turistům, kteří si nehrají v českých horách na skialpinisty a s možnostmi navštívených hor se teprve seznamují. Milým překvapením je z tohoto hlediska lyžařská mapa Jizerských hor (existuje i letní verze) a staronovým objevem je projekt Bílá stopa, který vás pomocí 4 map velikosti A4 protáhne celou Šumavou (viz jiný článek). Na serveru tohoto projektu www.bilastopa.cz jsou navíc od 15. prosince do 31. března přidávány aktuální informace o upravenosti lyžařských tratí.

Dobré nápady

Šumavou na běžkách aneb Průvodce Bílou stopou nakreslil nadšenec Ed Lískovec. Do 40 stran kapesního formátu shrnul 10 hlavních běžkařských výprav vedoucí šumavskými osadami a pláněmi. Výškový profil s kilometráží popsaného a vždy ve velmi detailní a jedinečné mapě zakresleného okruhu doplnil slovním upozorněním na průběh trati a možnosti občerstvení. Dvě stránky věnoval ilustrovaným pohledům na nejdůležitější šumavské sjezdové areály. Vtipně ilustrovaná brožurka je vhodná zejména pro turisty, kteří se špatně orientují v klasických mapách a rozlehlou Šumavu teprve poznávají. Bohužel sehnat průvodce může být dost obtížné. Měl by být k zakoupení v šumavských informačních centrech za 60 Kč.

 
Související články
Zimní mapy 2012/2013 zdarma ke stažení
Počítačový program pro běžkaře
 
Přečteno 6061x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: