Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Na kole kolem ČR

Na kole kolem republiky

Martin Adámek / 16.11.2008
Před začátkem zimního semestru jsem v Náchodě dokončil dvacetidenní cestu na jízdním kole okolo republiky, při které jsem ujel 1695 km. Cílem nebylo jet slepě za nosem a ujet co nejvíce kilometrů - to bych mohl jezdit okolo domu a netahat s sebou brašny - ale něco vidět, něco se dozvědět a něco poznat, což je ostatně smyslem každého cestování. A tento cíl se letos podařilo splnit.
 

Trasa cesty

Okružní trasa kolem republiky vedla po směru hodinových ručiček. Vyjel jsem z Náchodu směrem přes Ostravu, Zlín, České Budějovice, Klatovy, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Liberec. Podrobnou mapku trasy si můžete prohlédnout na http://www.adamek.cz/kolo/okolocr/mapa.jpg. Kopce jsem velmi silně pocítil v Jeseníkách a na Šumavě; oproti tomu Beskydy, Jizerské hory a Krkonoše jsem projel mírnějšími vršky na jejich okraji. Krušné hory jsem téměř minul.

Obsah brašen

Jako vždy jsem jel nezávisle a na těžko (s brašnami), spal jako obvykle převážně po lukách a lesích. Vezl jsem s sebou stan, spacák, vařič a další výbavu pro pobyt v přírodě. Hmotnost kola s brašnami letos byla 51 kg, se mnou dohromady pak 135 kg, plus mínus dle stavu jídla a vody v lahvích. Okolo patnáctého dne cesty se vyprazdňovaly nejen přední brašny, jak jsem je s blížícím se koncem cesty vyjídal, ale i zadní brašny, jak jsem jejich obsah (oblečení) postupně po vrstvách přesunoval na sebe. 

Počasí

Počasí bylo poslední týden poněkud slabší. Např. v Karlových Varech jsem zažil deštivé odpoledne a 8°C, což pro dlouhodobou jízdu na kole za standardního režimu "cca. 23 hodin denně venku" není nic moc. Spacák jsem sice letos měl konečně nový a dost dobrý, leč opět letní (kvůli omezené kapacitě brašen), takže jsem ho při hlášených přízemních mrazících plně využil, aniž bych měl pocit, že je zbytečně předimenzován. Ale narozdíl od loňska mi chlad neznemožňoval spánek ani mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní a při vhodném oblečení jsem se příjemně vyspal.

Spaní pod širákem

Stan jsem stavěl jen třikrát. I přes chladnější a vlhčí počasí se podařilo krásných 13 nocí přespat pod širákem a dvakrát jsem strávil noc v teple pod střechou (v Mostě a za Českou Lípou, tj. poslední týden, kdy se to opravdu hodilo). Statistika mluví takto: spaní pod širákem 13x, ve stanu 3x a v domě 2x. Pokud jde o prostředí, bylo to letos s noclehy takto: pole/louka 7x, les 5x, kemp 1x, jinde 5x.

Defekty a opravy

S radostí hlásím, že žádné! Samozřejmě nepočítám občasné namazání řetězu a pedálů, hlavně po dešti, jednu výměnu baterií v blikačce a asi jedno utažení mechanismu pedálu. Ale vysloveně k závadě a zásadní opravě nedošlo. Bylo to také tím, že jsem kolo nachystal jako na dlouhou cestu, ale ujel jsem relativně málo kilometrů, takže se nestihlo opotřebit. Nenastalo ani jedno píchnutí, přestože jsem několikrát omylem přejel přes pár střípků, které na kraj silnice rozmístil nějaký alkoholik (zbytky lahví) nebo nepozorný řidič (zbytky autoskel).

Kilometry v nohou 

Denně jsem při letošní cestě najel obvykle okolo 90 km. Nejméně jsem za den ujel 39,1 km a nejvíce 125,8 km – oba extrémy souvisely s nabídkou noclehu v suchu a teple. K najetí těch 126 km navíc přispělo i to, že mi vlivem deště a zimy chvílemi nefungoval foťák, což bylo na časovém plánu dost znát. Během okružní cesty jsem navštívil centra všech 35 okresních měst pohraničních okresů, která ale spíš jen určila přibližnou trasu – zajímavější byly ostatní cíle po cestě, jako například muzeum Tatry v Kopřivnicích, veřejně přístupný pramen matonky nebo Kozinův statek, které vám popíšu v příštím dílu. 

Moji cestu podpořily tyto firmy:
Warmpeace Choceň (aby mi v noci nebyla zima a abych jízdu v dešti přežil v pohodlí)
Campingaz CS Praha (aby na mě v noci nepršelo a abych polévku nejedl za studena)
Sportarsenal Lysá n.Labem (abych potřebné vybavení nemusel vézt po kapsách či na zádech)

 
Následující díly
2. Na kole kolem zajímavých míst
3. České silnice ze sedla cyklisty
Související články
Sponzoring Warmpeace 2008 rozhodnut!
Cyklobusy v roce 2010
Související odkazy
Osobní stránky autora
 
Přečteno 7882x
 
 
 
Komentáře
DotazLukáš, Reagovat
Re: DotazMartin Adámek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: