Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Nordkapp na kole

Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp

Miroslav Šlegl / 17.11.2007
Konec června 2007 se blíží a vytoužený odjezd na Nordkapp se stává skutečností. Až na nějaké problémy s hotelem v Sankt-Peterbergu a ruskými vízy jde chystání věcí a důležitých dokumentů bez problému a zatím jedeme čtyři. Tři dny před odjezdem si jeden člen výpravy natáhl vazy v kotníku, který musel jít do dlahy. Den před odjezdem si cestu rozmyslel další člen a tak jsme zbyli jen dva, což se s odstupem času ukázalo jako nejlepší řešení.
 

Tvorba trasy

Na myšlenky, že bychom cestu odložili někam do neurčita, nebylo ani pomyšlení, z čehož neměli moc radost naši rodiče, protože i když jsme už „dospělí“ (22), tak se o nás stále pochopitelně báli. Naštěstí si nikdo z nich nedovedl v tu chvíli představit, jak je Nordkapp daleko a jaké tam panují podmínky. Museli jsme ovšem odjet už o den dřív a místo problémového autobusového či vlakového spojení do Tallinu, jsme jeli z Prahy přímo do Kaunasu v Litvě. V naplánované trase jsme měli konečně jasno. Na žádost rodičů Rusko vynecháváme a přidáváme si Pobaltské státy.
Nakonec trasa vypadala následovně: Litva-Lotyšsko-Estonsko-Finsko-Norsko-Švédsko-Dánsko-Německo.

První pobaltské kilometry

Do Litvy přijíždíme 29. června v 8 hodin ráno po 20 hodinách strávených v autobuse společnosti Eurolines, s kterou jsme již v roce 2005 jeli bez problémů s kolama do Barcelony. Přeprava kol nás každého stála 250 Kč. Skládáme a nabalujeme kola s tím, že bychom dnes chtěli ujet prvních 100km. Vyjíždíme z Kaunasu za pomoci pár bábušek a místních lidí, od kterých se zhruba dovídáme cestu. Ovšem díky naší malé znalosti ruštiny a jejich malé znalosti angličtiny to trvá delší dobu, než jsme čekali. Počasí je příjemné jarní a vítr má s naším potěšením namířeno stejným směrem jak my. Cesta příjemně ubíhá, ale díky deficitu spánku, který máme z autobusu, splňujeme jen náš 100 kilometrový cíl a ocitáme se na předměstí Paneževsi uprostřed Litvy, asi 100 km od Lotyšska. Prohánějí se tu většinou staré německé automobilky, ulice jsou plné zničených baworáků, mercedesů a audin.

Ubytování v zahradním soukromí

S kempem v okolí nepočítáme, a tak přemýšlíme, kde postavit stan. Ven z města se nám nechce a kolem dokola jsou rodinné domky a chaloupky. Zajíždíme tedy k jedné z nich, která nám přišla nejhezčí. Pravá chaloupka ze dřeva, na střeše staré došky, ručně vyřezávané okenice. Zajíždíme na dvorek, kde nás hlasitým štěkotem vítá vlčák a za malou chvilku vychází bábuška s šátkem kolem hlavy. S přátelským pohledem si nás kontroluje a my rukama, nohama a trochou ruštiny vysvětlujeme, co potřebujeme. Náš plán nám vychází na 100% a už stavíme stan kousek od chaloupky. Paní domu se synem a s vnukem nás patřičně pozorují, jak stavíme malý stan a kontrolují kola. Netrvá dlouho a máme pozvánku dovnitř na čaj a nějaké jednohubky, co s radostí přijímáme. Kolem 9 hodiny večerní už jsme unaveni a chceme spát, má to ale jeden háček - venku je stále světlo a slunko nad obzorem. Na světlé noci si budeme muset zvykat čím dál víc. Ráno vstáváme do slunného dne a po sbalení stanu a nabalení kol dostáváme ještě čaj. Bábuška se s námi loučí se slzami v očích.
 
Následující díly
2. Via Baltica do Rigy
3. Jízda přes Finsko
4. Stereotyp silnice E75
5. Ostrý tunel na Nordkapp
6. Cílová rovinka na Nordkapp
7. Podlomená vůle unavených cyklotrempů
8. Trajektem a vlakem do Osla
9. Dánsko-německé srovnání
Související články
Expedice SCANDAL 2004
Trajekt přes baltské moře
Severní cíp Evropy - Nordkapp
Doprava v Pobaltí - stop, bus a železnice
Jak se stopuje trajekt
Autobusem do Švédska
Související odkazy
Video z cesty
 
Přečteno 2538x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: