Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > cyklo

Na kolech po Skandinávii

Redakce, / 31.12.2008
Se svým otcem jsem podnikl cyklistickou výpravu po severní Evropě z finských Helsinek do Norska na Lofoty. Během této cesty jsme najeli 2 600 km.
 
Letenka z Prahy do Helsinek s přestupem v Kodani nás stála 3 642 Kč za osobu. Bohužel letos nás na letišti potkalo to, s čím se cyklisté neradi setkávají. Platili jsme 1 500 Kč nadváhu za oba. Kola byla posuzována jako sportovní vybavení, proto ten poplatek byl nakonec nižší.

Většinu jídla jsme si vezli s sebou, ale navíc jsme si zjistili, že do Skandinávie se na poznávací zájezd chystají místní turisté, kteří nám s sebou vzali dva balíky s potravinami a nechali je po cestě u benzínových pump. Toto je osvědčený způsob, který jsme praktikovali již před třemi roky, kdy jsme cyklisticky poznávali Norsko. Tenkrát tam jeli i naši známí autem a potravinové balíky nám vzali s sebou. Tím jsme hodně ušetřili.
Ze začátku jsme těžili z vlastních zásob včetně chleba. Po cestě jsme kupovali právě chléb a sem tam mléčné výrobky. Chleba ve Finsku stojí od 1 do 5 Eur (hmotnost okolo 1 kg), záleží, kde jsme ho kupovali. V supermarketech bývá levnější, nejdražší je u benzínových pump. Ve Švédsku se cena chleba pohybuje od 20 do 30 SEK za 1 kg. Občas jsme si dali mléko (1,50 Euro) a sýr (1,30 Euro).

Naše cesta začínala v Helsinkách, kde jsme strávili jeden den. Město se nám velice líbilo. Doporučil bych zde návštěvu Senátního náměstí, Sibeliova památníku či Uspenské katedrály. Odtamtud jsme pokračovali na sever přes Lahti, Mikkeli do Savonlinny ve východním Finsku. V Savonlinně doporučuji navštívit hrad Olavinlinna, nejkrásnější hrad Finska. Naší další větší zastávkou bylo město Kuopio. Zde jsme si vyšli na vrch Puijo, odkud se nabízí překrásný výhled na okolní jezerní oblast. Oulu, další velké město na trase, na nás zapůsobilo velice příjemně. Zajeli jsme se podívat do centra na nejrušnější tržiště ve Finsku. Dalším cílem byl Severní polární kruh v Rovaniemi - vesnice Santa Clause. Toto místo na nás zapůsobilo také velice příjemně. Z Rovaniemi naše cesta vedla přes finsko-švédské hranice do Kiruny, odkud jsme si udělali asi 70 km zajížďku do obce Nikkaluokta za účelem vystoupit si na nejvyšší horu Švédska - Kebnekajse (2 117 m n. m.). Tato hora není moc vysoká, ale těžko dostupná, musí se nejprve jít 19 km pěšky na chatu Kebnekajse Fjällstation a odtud cca 7 hodin na vrchol. To se nám podařilo. Do večera jsme sestoupili na chatu a vydali se 19 km pěšky zpátky do Nikkaluokty, kde jsme měli schovaná kola. Celý tento přechod nám trval 2 dny a byly to asi nejnamáhavější dny celé výpravy.
Vrátili jsme se zpět do Kiruny a přes NP Abisko podél jezera Tornerträsk severním Švédskem pokračovali do Norska na Lofoty. Tyto ostrovy jsme chtěli vidět, protože jsme je tenkrát při cestě Norskem z časových důvodů vynechali. Musím přiznat, že to byl asi nejúchvatnější úsek naší cesty a doporučuji je všem, kteří se chystají do Norska. Nejvíce na nás zapůsobily město Svolvaer a vesničky Henningsvaer, Nusfjord, Reine a Ä - vesnice s nejkratším názvem na světě.

Po Finsku nám hodně znepříjemňovalo cestu počasí, často nám pršelo. Při přejezdu finsko-švédských hranic jsme prolili natolik, že jsme si zaplatili nocleh v jednom motýlku ve Švédsku (39 Eur za oba). Zlom v počasí k lepšímu nastal v Kiruně, odkdy nás doprovázelo krásné počasí a to až na Lofoty včetně výstupu na Kebnekajse. Při cestě do Skandinávie je nutné mít nepromokavé oblečení i vybavení, jelikož zde hodně prší a na to my jsme doplatili.

Zároveň doporučuji koupit si zpáteční letenku a udělat si okružní cestu po severní Evropě. My jsme z Norska jeli domů autem a to vyjde podstatně dráž.

Brašny jsme neměli 100% vodotěsné, věci jsme museli balit do igelitů. Proto doporučuji v každém případě brašny vodotěsné.

S dorozumíváním jsme neměli žádné problémy. Téměř všichni obyvatelé Skandinávie ovládají výborně angličtinu nebo němčinu.
 
Související články
SPORT ARSENAL grant 2008 - výsledky
Oslo, stanování a fjordy
 
Přečteno 2089x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: