Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Turecko na motorce

Na motorce na východ

Redakce, Milan Loucký / 8.06.2005
Rozhodl jsem se, že se pojedu podívat na motorce do Gruzie, Arménie a snad i Náhorního Karabachu. Motorku jsem měl –14 let starou MZ 251 ETZ a nějaký prachy na cestu taky. Na konci července jsem konečně vyrazil z Prahy směrem na jižní Moravu. Hned zkraje podotýkám, že do Gruzie ani do Arménie jsem nedojel – během cesty jsem pozměnil plán a vydal se do turecké části Arménské vysočiny a do Kurdistánu, tedy hornatého uzemí rozkládajícího se na hranicích Turecka, Íránu, Iráku a Sýrie. Ale o tom později.
 

Z Prahy jsem vyjel až odpoledne, takže jsem se na noc zastavil u mých rodičů na jižní Moravě. Další den pak švihám přes Uherské Hradiště na hranici ČR - SR. Čeští i slovenští celníci (nebo jak se ti důležití páni teď jmenují…) mi kontrolují doklady, i když jsme všichni v jedné Unii. Ale je fakt, že neprudí, neprohledávají a nemají blbý otázky jako dřív. Jedu na Zvolen, odtud pak přímo na jih, k maďarské hranici. Je krásně teploučko, jedu jen v triku, nebo flísce  (no ona ta moje eMZeta ani moc nevytáhne, jedu jen stovkou), začátek je super. Ale při tankování jsem myslel, že omdlím – litr benzínu tu stojí 36 Sk (rok 2004)!  Slovenský kačky mi nestačily ani na plnou nádrž, tak jsem zvědavej, jestli Magyár přejedu bez tankování. Moje nynější finanční situace je taková, že mám 200 euro a 450 US dolarů. Uheráci  mají benzín taky dost drahej, a já nechci zbytečně utrácet.

Maďarsko
Na  hranici mi pohledná celnice přeje „bon voajáž“ a já konečně drtím maďarský asfalt. Dopravní značení a moje mapa se moc nedoplňují a já trochu bloudím. Projíždím okolo hořící skládky, vzduch černej na kilometry daleko a smrad jako prase – no maďarská pohostinnost  je fakt  originál!  Cesta mě vede dál mezi vesničkami, vidím několik čápů a k mému velkému překvapení i  pár lehkých  holek  u silnice – přemýšlím, jakou tady mají asi klientelu? Že by si uherští sedláci mezi hnojením a dojením občas odskočili od rodiny? Přejíždím tu paprikovou republiku směrem k Rumunsku, ale cesta neubíhá příliš rychle . Už padá tma a já si ustýlám  ještě na maďarské straně kousek od silnice, ale na parádním místečku. Pro spaní mám sebou alumatku, spacák a pončo, které roztáhnu, vyztužím duralovým skládacím obloukem, upevním k zemi a tím mi vznikne solidní nepromokavá střecha.
Hned po zalehnutí  mi uspořádaly uvítací výbor maďarští komáři – v  nočním souboji jsem jim nedal svou krev zadarmo.  
Ráno v 10 hodin startuju  na rumunskou čáru, ale benzín nestačí. Maďaři na žádné benzíně eura neberou a já z posledních kapek přijíždím do Tiszsáfüred  (no fakt, já si to jméno nevymyslel!), městečka u řeky a jezera Tizsa. Měním 20 Euro, kupuju cosi  k jídlu, benzín (litr stojí v přepočtu asi 1 Eu) a koukám po okolí. Už na Moravě jsem viděl dva čápi, na Slovensku taky, ale tady se s nima  roztrhl pytel! V jedné Tiszáfüredské ulici jsou 3 čapí hnízda na komínech hned vedle sebe, jinde čápi postávají jen tak  na střechách, nebo pilně poletují. Jedu dál, v malé vísce se zastavuju na svačinu a nanuka  a potom už přichází konečně rumunská hranice. Jsou tu velké fronty, ale to mně nevadí, motorka může všechny auta objet a prokličkovat až k celnickým boudám.

Příští díl: Rumunsko

 
Následující díly
2. Rumunskem na motorce
3. Bulharskem k Turecku
4. Přetržený řetěz v Turecku
5. Místo do Arménie do Kurdistánu
6. Krušná noc v altánku
7. Horská vesnička Ispir
8. Pravé turecké nescafé v Yusufuli
9. Arménská vysočina a Kurdistán
10. Město Kars s výhledem na Ararat
11. Ararat z Igdiru na dohled
12. Lávou přehrazené jezero Van
13. Němečtí motorkáři a kurdští muzikanti
14. Arménský kostelík Kamrak Vank
15. Přes Eufrat tam a zpět
17. Řešení silniční nehody v Turecku
18. Na slepované motorce domů
19. Návštěva medvědího prasete
Související články
Rumunskem na motorce
Bulharskem k Turecku
 
 
Přečteno 2680x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: