Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Cykloporadna na pokračování

Navigace na kole

Martin Adámek / 14.04.2009
Na kole v rychlosti snázeji přejedete odbočku než pěší. Ovšem zase rychleji se vrátíte k místu, kde jste špatně odbočili. Přesto je dobrá navigace a orientace základem úspěšného zdolání naplánované trasy.
 

Tachometr

Vyplatí se pamatovat si, jaký má být stav tachometru v (mezi)cíli. Např. chci jet do Kotěhulek nebo přes Kotěhulky, a zrovna když mám na tachometru DST=21,5, tak  spatřím ukazatel „Kotěhulky 82“. Tak si zapamatuji, že Kotěhulky mají být na DST cca. 103,5 (plus mínus něco, ono to občas dost lítá i v precizním Německu, natož kdekoliv jinde). A pak kdykoliv později stačí kouknout na tachometr, a už vím, kde přibližně jsem. Je to dobré pro nalezení správné odbočky (jsem na mapě tady, nebo tady – mám už odbočit, nebo ještě jet rovně, je to už ta křižovatka, nebo ještě ne?), pro plánování nákupu jídla či jiných potřeb (stihnu do toho města dojet před zavíračkou?), příp. při rozhodování na začátku slejváku (projedu to a oschnu na místě, když tam mám domluvenou střechu, nebo se mi vyplatí počkat v téhle autobusové zastávce?), a v neposlední řadě i při případném telefonickém volání pomoci k nehodě vlastní či cizí.
V případě nějaké zajížďky pak samozřejmě musíme v naší paměti ten očekávaný stav tachometru patřičně navýšit. Ostatně ho můžeme „nakalibrovat“ při každém míjení ukazatele – stejně při dlouhé jízdě na kole jinak nic zas tak zvláštního nemá naše hlava na práci.

Jih podle satelitů (bez GPS) a čísla silnic

Kromě mé vlastní, a mnou velmi používané, finty spočívající v určování jihu podle domovních antén přijímačů satelitní televize (drtivá většina z nich kouká nad rovník, tedy v případě severní polokoule směrem na jih, takže se podle nich můžeme orientovat), velice užitečné ve městech i jiné civilizaci, kde je antén rozhodně více než lišejníků,
bych rád upozornil i na fakt, že v ČR lze číslo silnice odvodit nejen z běžných ukazatelů, ale i z tabulek s čísly mostů. Na té černobílé tabulce je vždy na začátku před pomlčkou uvedeno číslo silnice, až pak po pomlčce následuje číslo mostu. Číslo mostu využijete třeba při volání pomoci a přesném určování polohy, číslo silnice užijete naprosto běžně, při navigaci podle automapy (což je můj standardní způsob, nebaví mě s sebou vozit celou knihovnu, a ještě v ní pořád listovat, takže mi vyhovuje systém 1 automapa na 1 až 3 státy).

Ukazatele

Když si nejste jisti nějakou křižovatkou, tak se po jejím průjezdu ohlédněte a přečtěte si, co je uvedeno na ukazatelích, které míjíte. Mohou potvrdit, nebo vyvrátit vaši domněnku. Oboje je pro navigaci užitečné.

 
Předchozí díly
1. Lepení a vyměňování duší
2. Ventilky a hustění kol
3. Pláště, dráty a ráfky vhodné na cyklocesty
4. Cyklooblečení proti sežehnutí sluncem
5. Cyklistické boty a pedály
Související články
GPSka v telefonu
ZRUŠENÍ ZÁMĚRNÉ CHYBY SA
Nepromokavý obal na mapu
 
 
Přečteno 2766x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: