Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Indie

Návštěva Indie po tsunami

Štěpán Novák / 4.05.2005
Zaujal mě nejen editorial v prvním letošním čísle časopisu Kalimera, ale i článek Ivana Breziny "Strach horší než tsunami". S oběma nejenže naprosto souhlasím, ale mohu je i doplnit vlastními nedávnými zkušenostmi.
 

Způsob cestování 
Před pár dny jsme se vratili se ženou z cesty po jižní Indii. I když nepatříme k těm nejmladším, stále cestujeme s báglem a těmi nejlidovějšími dopravními prostředky. Tím chci říci, že se setkáváme a komunikujeme s velmi širokým spektrem místního obyvatelstva a vytváříme si svůj vlastní pohled na navštívenou zemi. I my jsme před cestou četli celou řadu varování a upozornění na možnost nákazy při epidemiích po tsunami a tvrdím, že co se Indie týká, byla přehnaná.

Navštívené oblasti
Naše cesta vedla zasaženými oblastmi západního pobřeži backwaters, Cochin, Alappuzha, Kovalam a dolů k jihu až do Kanyakumari. Oficiální zprávy z Indie krátce po katastrofě uváděly o zasažení, škodách a ztrátách lidských životů i v těchto oblastech. My jsme se však s nějakými vážnými stopami po tsunami nesetkali. Ve stojatých vodách, které rozhodně stojí za návštěvu, plyne život svým klidným tempem dál, rybáři v Cochinu stále loví ryby tradičním způsobem do sítí zavěšených na neporušených dřevěných konstrukcích a v Kovalam, překvapivě krásném, až neindickém, přímořském letovisku na samém jihu jen místní bezmocně lomí rukama a naříkají, že jim chybí jediné - turisté.

Bezmocní rybáři
Indové si totiž lidově řečeno "nadělali" do vlastního hnízda. V Kovalam jsme se znovu přesvědčili o tom, jak rádi přehánějí. Ještě pár kilometrů ve vnitrozemí nám vyprávěli jak moc je pobřeží zasaženo, kolik škod způsobeno apod. a my nejen, že viděli opak, ale sami místní nás ujišťovali o tom, že se v neděli 26.12. zase až tak moc nedělo. Jen se stále divili, proč přestali jezdit turisté. Bohužel jiná situace je u rybářů, kdy jsme několikrát byli přítomni vytažení sítí po několikahodinovém úsilí až 40 rybářů a úlovek se počítal na kusy velikosti 8-15 cm! Byl to smutný pohled na otrlé rybáře se slzami v očích a otázkou "kdy se to zlepší"? A podobné to bylo u Kanyakumari a dál po východní straně pobřeží. Ovšem tam jsme se již setkali i s materiálními škodami a bohužel i s místy, kde byly ztráty nejcitelnější, na životech. V rybářské vesnici Kulachal se sice snaží o návrat do poklidného každodenního rytmu, ale těch 635 blízkých, kteří je opustili v osudný den, jim stále chybí.

Jeden z místních rybářů nás pozval do svého domu, který díky zřejmě pevnějším základům na rozdíl od celé řady jiných v okolí vydržel nápor mohutné vlny. Přiznám se, necítili jsme se tam dobře. V zárubních byly zasazeny zcela jiné dveře než původní, které voda vyrazila a odnesla, okna zůstala zatím stále "otevřená". Několikrát opakoval, jaké měli štěstí, protože jako křesťané byli 26.12. v 10.30 hod. na mši v kostele, který je na mírném návrší. Mnoho rodin v jeho sousedství o podobném štěstí mluvit nemohlo.

Výše rizika
Ale ani tady, či v jiné námi navštívené lokalitě nelze mluvit o nějakém mimořádném nebezpečí nákazy nebo epidemie. Indie je ve své podstatě celá a stále do určité míry riziková, ale s tím musí každý kdo ji chce navštívit počítat. Jistá zvýšená opatrnost je zde nutná a vyplácí se být stále ve střehu.

Připojuji se jednoznačně k názoru šéfredaktorky. Cestujte bez obav do zemí jihovýchodní Asie a věřte tomu, že i vaše přítomnost podpoří obnovení turistického ruchu, na kterém jsou některé oblasti velmi závislé. A pokud si vyberete jižní Indii, nevynechejte Matheran - horské městečko s klidnou atmosférou a jedinečnými vyhlídkami, Hampi a jeho skalní útvary s chrámy, Mysore se skvostným palácem a okolím, Cochin s typickými rybáři, a pokud se vydáte až na úplný jih, nesmíte minout Kovalam na pobřeží, které si vás asi získá jako nás.

Turista jako pomoc
Budete mít pocit, že se tam vlastně nic nestalo, ale záhy zjistíte, že trpí především nepřítomností turistů. Na nás tam atmosféra včetně zoufalých rybářů, prázdných jídelen na pobřeží i naší nešťastné ubytovatelky (ze 7 pokojů byl obsazen jen ten náš) zapůsobila tak, že z původně plánované jedné noci jsme zůstali tři. Musím ale přiznat že se na tom nemalou měrou podílelo i nezvykle čisté prostředí a zejména ubytování, na Indii opravdu nezvyklé. Míst, která stojí za návštěvu je nejen v Indii celá řada a zážitky, postřehy i dojmy patří mezi nezapomenutelné.

Proto neváhejte, sbalte bágl a hurá do světa.

 
 
 
Přečteno 715x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: