Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Nepromokavý obal na mapu

Ondřej Němeček / 1.03.2007
I přes nejmodernější techniku je déšť stále o krok před námi. V horách a při cestování pak o celé dva. Být připraven na déšť je velice složité a často i náročné. Nicméně je zde mnoho možností, jak deštivé následky na svém těle zmírnit. Ale co vaše výbava - resp. nejdůležitější část výbavy, kterou je mapa? Znáte ten pocit, když musíte při prudkém lijáku pod pláštěnkou určovat, kde to vlastně stojíte a kudy se vydat? Po několika skoro zničených mapách, a to jsem se ještě pohyboval jenom po „českých kopečcích“ a déšť byl velice vlídný, jsem se rozhodl využít nepromokavý obal na mapu značky Outdoordesigns, který mi doma ležel několik měsíců bez hnutí. Dnes ho s sebou beru všude.
 

Obal nejen do deště

Celý obal je nepromokavý, má uzávěr na dvojitý přehnutý suchý zip, přes který neprojde ani kapička. Důkazem nepromokavosti a pevnosti zipu může být moje osobní zkušenost s ponořeným obalem na dně sudu po dobu dvou dní, uvnitř obalu novinový ústřižek - suchý.). To, že je nepromokavý však obalu nedává dispozice jenom do jednoho typu počasí. Skvěle ochraňuje mapu před prodřením, opotřebením, roztrhnutím a vůbec před všemi negativními činiteli. Výborně poslouží i při zimním lyžování, kdy zdánlivý suchý chladný vzduch a krásný sníh působí na mapu skoro stejně jako při dešti.

Další výhody

Mapu můžete mít vždy při ruce tak, že si obal pověsíte buď na krk, nebo na krosnu - mapu máte vždy tak, že ji nemusíte zdlouhavě rozkládat (zvláště zdlouhavé je to při silném větru) a orientovat se, poté opět skládat a uklízet. Mapa v obalu též drží tvar a pohodlně se na ni dá odložit buzola a začít s orientací, což je mnohdy s rozloženou papírovou mapu v horším počasí nereálné. Další výhodou může být například možnost rozložení obalu na větší, či menší, podle vaší potřeby.

NevýhodyRoh na suchý zip

V tomto případě se jedná se o rozměr obalu – tzn. že mapu musíte naohýbat do obalu způsobem „jak mi to vyjde“ nikoli po připravených ohybech na mapě, jak ji skládáme všichni již od narození. Avšak, že s mapou už většinou vícekrát (za den) nehýbete, tak jí moc neuškodíte. Druhou nespornou nevýhodou je typ „úchytů rohů“, které mají na starosti, aby vám obal držel menší tvar. Existují dva – na suchý zip (viz fotografie) či na umělohmotný patent. A zde je velká chyba výrobce – na suchý zip funguje bezvadně, několik mých přátel však vlastní (teď již tedy ne) podobné obaly s patentem, který se jim po chvíli užívání a namáhání vytrhl, poněvadž je uchycen k obalu svou velmi malou plochou. Z nevýhod je to snad vše.

Modely a typy

Variant a druhů obalů na mapy existuje mnoho a neustále se tento sortiment mění a zlepšuje. Dokazuje to i fakt, že tento můj – nyní asi 2 roky starý -, který jsem si vzal jako příklad, jsem již nikde nesehnal, objevilo se však mnoho jiných. Všechny se pohybují v cenové relaci okolo 300 – 400 Kč.
V obalu nosíme nejen mapu, kterou chceme mít vždy při sobě a hlavně v pořádku (neboť právě na orientačním vybavení mnohdy stojí celá výprava do „neznáma“), ale i cestovní pas, peněženku, menší knížku (průvodce) atd. Všechny tyto věci, na kterých nám záleží a které jsou pro nás důležité, se pohodlně do obalu vejdou a zůstanou 100% suché. Investice tedy rozhodně stojí za to.

Tento příspěvek je zařazen do soutěže TESTOVNY  o ceny od  firmy ACRON        


 

 
Související články
Pláštěnky a ponča na batoh
Vítr není jediný nepřítel stanu
Navigace na kole
 
Přečteno 3943x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
MaOndra, Reagovat
Mapa se dá sehnat Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: