Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Než si koupíte stan…

Redakce, Kateřina Sekyrková / 4.05.2003
Když zatěžuje batoh, nadáváte, jak je těžký, i kdyby nevážil ani dvě kila. Když ho nemáte, závidíte všem, kdo si ho nesou. Stan do kapsy po způsobu amarounů zatím neexistuje, a tak nezbývá, než si vybrat z i tak stále rostoucí nabídky stanů.
 

BAVLNĚNÁ STANOVKA V MODERNÍ DOBĚ?
Těžká bavlněná, ale prosvětlená a prodyšná stanovka, podepřená těžkou kovovou konstrukcí, může při delší průtrži mračen promoknout a znovu ji naimpregnovat, to chce velký lavor a trpělivost nebo příště igelit na střechu. Jako účastník zájezdu do chorvatského nebo italského kempu se setkáte téměř výhradně právě s těmito stany větších rozměrů a lze říci, že v takových případech oprávněně překonávají své syntetické následovníky. Na putovnější způsob cestování se dají však dnes již od tisíce korun vybrat stany stabilnějších konstrukcí, lehčích materiálů a snadnější údržby.

LEVNĚJŠÍ, MÉNĚ NÁROČNÉ STANY
Pro méně náročnou turistiku (kempování, mototuristika) je nejoblíbenější a vhodný dvouplášťový stan tvaru kopule, kdy se dva nebo tři pruty kříží v jednom bodě. Stavba takového stanu je rychlá a jednoduchá. Při maximální výšce stanu 130 cm si lze ve stanu i kleknout a nepřidávat tím stanu další kopuli ve tvaru hlavy. Pruty jsou sklolaminátové, tedy těžší a křehčí, ale pro občasné výlety nebo hrající si děcka na zahradě zcela dostačující. Dva vchody v létě stan lépe odvětrají a skončí tak také přelézání ostatních při cestě ze stanu. Pojem dvouplášťový upozorňuje na skladbu stanu ze dvou vrstev - ložnice a tropika, mezi kterými cirkuluje vzduch a nedochází tak ke zkapávání zkondenzovaných par na obyvatele stanu. Ložnice se navěsí pomocí háčků na konstrukci nebo přímo na tropiko se zátěrem. Voděodolnost vnějšího stanu se měří v tzv. tlaku vodního sloupce, který se udává v milimetrech, ale mluví se o metrech. Do běžných přeháněk stačí tropiko, chlubící se v tabulkách číslem okolo 2000 mm, tedy dvěma metry vodního sloupce. Podlážka - podlaha stanu, celým svým povrchem leží na vodě nebo vlhkém povrchu a tíha lidského těla nebo uschovaných batohů tlak vody na ni ještě zvýší. Takovému tlaku vody odolá i obyčejná polyethylenová podlážka, která se sice snadno mechanicky poškodí, ale na těch pár vyjížděk v roce to stačí.

STANY RODINNÉ
Na rodinné pobyty v kempu si lze pořídit velký hangár s půdorysem 6 x 3 m a výškou 185 a 200 cm. Tahle sbalitená chata s velkou, na dvě části rozdělitelnou ložnicí, má již i střešní okna a odepínatelné postranní stěny tropika, což prosvětluje a odvětrává vysoké vnitřní prostory. Konstrukce je kovová a díky barevnému odlišení jednotlivých segmentů netrvá stavba dlouho. Další možností je lehčí rodinný stan se sklolaminátovou konstrukcí s kovovými spojkami, který je sice nižší, ale v ložnicích je na spaní stále dostatečně vysoký. Takové rodinné stany jsou kombinací kopule, která slouží jako předsíň, a tunelu, který vede z předsíně a slouží jako ložnice. Vícepočetné rodiny uvítají stany s až třemi těmito tunely, tedy ložnicemi, které jsou součástí jednoho stanu, a přesto se nemusí vzhledem ke své velikosti ve sbaleném stavu táhnout ve zvláštním vozíku za autem.

STAN NA KOLO ČI NA ZÁDA
Jednoprutý, ani ne dvoukilový stan, je snem mnoha samotářů. Duralový, tedy pevný a lehký prut, vyzdvihující tropiko do výšky po jeho délce, se neklátí jen díky přikotvení. Větší rozměr podlážky poskytuje stan s prutem, který podpírá tropiko po jeho šířce a je nížším přístřeším i dvěma osobám. Dva takto umístěné pruty již dělají ze stanu tunel, který je výjimečný prostorností vztažené k celkové hmnotnosti stanu. Větší tunelové stany dokonce schovají do svých předsíněk i kola, ale obecně je výškou tunelového stanu ohrožena jeho stabilita, závislá na ukotvení a řádném vypnutí stanu. Novinkou jsou odepínatelné tunelové předsíňky od hlavní, kopulovité části stanu. Flexibilně se tak mění hmotnost a vnitřní objem stanu.

OD TATER PO HIMALÁJE
Při vyšší investici do stanu si lze užívat pobytu v přírodě i v drsnějších podmínkách. Náročnější turistika žádá mechanicky odolnější podlážku, kterou neprosákne ani 5 metrů vodního sloupce. Silikonizované tropiko zadržující nad 3 metry vodního sloupce by nemělo zklamat ani při trvalých průtržích mračen. Kondenzace páry na vnitřní straně tropika je redukována také důkladnějším větracím systémem v podobě otvorů zajištěných proti průniku vody. V prudkém větru oceníte stabilitu vícepruté konstrukce z lehkých slitin, křížící se v různých bodech (tzv. geodetický tvar), a sněhový límec, který se po zasypání sněhem nebo kameny stává těžítkem. Stavba těchto stanů není jednoduchá, ale také není tak složitá, aby se jí po dvou pokusech nepřišlo na kloub. Velkou pozornost si zaslouží vchod do stanu, který může sloužit i jako úložný prostor, využitelný jak pro zablácené boty, tak pro vaření v dešti.

DOPLŇKY
Na cykloturistiku, kdy se stan nevejde do cyklobrašen, se hodí nepromokavý obal, který je součástí ceny vybraných modelů. Pořádkumilovní turisté ocení závěsné poličky. Pro někoho nevýznamná barva stanu se může pro druhého stát kritériem výběru. Zelené stany neoslňují svoji vnitřní světelností, ale při stanování mimo tomuto účelu vyhrazená území se budete cítit lépe. Žlutá nebo oranžová barva byla na stany zvolena nejen z důvodu lepšího průniku světla, ale také snadné orientace při návratu ke stanu v mlhavých a deštivých podmínkách. Setkáme se s ní tedy u náročnějších modelů, ale existují výjimky tvořící pravidlo. Letos se také nově objevuje tzv. retro styl - praktické, světle hnědé stany.

Existují jisté kompromisy mezi cenou, kvalitou hmotností a vnitřním objemem stanu, ale rodinný stan pro 5 osob, vhodný pro vysokohorskou turistiku, vážící 3 kg a zhodnocený na 2000 Kč, zatím bohužel nikdo nevymyslel a ani nenabízí.

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
Karimatky v autě i na zádech
Stan - výběr a koupě
Opravy stanů
Jak jsme si užili levný stan
Stany tunelové konstrukce
 
Přečteno 16514x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: