Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Střední Asie a dál

Noc v jurtě vysoko v Číně

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 3.11.2004
Cestování mezi turistickými atrakcemi tak nějak nesplňuje to, co my od cestování očekáváme. A všechny ty zájezdy Japonců, Číňanů, Evropanů... "Odteď budeme stopovat," rozhoduju ve snaze poznat čínský Sintjang i po té neturistické stránce.
 
Starobylé ruiny měst a buddhistických klášterů v poušti, konfuciánské hrobky se seschlými mumiemi a jeskyně tisíce Buddhů vykradené německými archeology nám už lezli tak trochu krkem. Ne že by nebyly zajímavé. Právě naopak. Ale Číňani je neuvěřitelně šikovně přetvořili v turistické opičárny...

První den tuhneme v malém městečku Upal necelé dvě hodiny jízdy z Kashgaru. Tuny prachu ve vzduchu dodávají zvláštní atmosféru pondělnímu trhu, který se naštěstí ještě nestihl stát atrakcí. Atrakce jsme tu my. Kyrgyzové si chodí prohlédnout zblízka toho divného fousáče s jejich čepicí na hlavě. Civí a civí dlouhé minuty. Bohužel se celý Upal rozhodl, že nebude rozumět naší ujgurštině, a tak nám nezbývá než stanovat u stoky pár kilometrů za městem. Konečně dorazíme k jezeru Karakol (3 800 m.n.m.) obklopeného dvěmi zasněženými sedmitisícovkami. Oblékáme na sebe všechno co máme v krosnách včetně čerstvě nakoupených sekáčových svetrů a stejně klepeme kosu. Kyrgyz si nás táhne k sobě do jurty, a tak se alespoň chvíli můžeme ohřívat u kamínek na hovínka.

Spoustu lidí místní "pastevci" zklamali. My jsme ale přijeli vědomi si toho, že sem individuální cestovatelé už pár let jezdí a že to na Kyrgyzech muselo nějaké stopy zanechat. Pozvání k čaji jsme od nikoho rozhodně nečekali. Tady se platí za všechno. A tenhle Kyrgyz by nám klidně prodal i půlku své rodiny. Alespoň že nechlastají jako ti v Kyrgyzstánu. A navíc se zde pasou nekonečná stáda dvojhrbých velbloudů a chlupatých černých jaků.

Inženýr, který řídí opravu kdysi asfaltové Karakoram Highway (díky rekonstrukci je dnes většina silnice prašná), nám po třech hodinách čekání mezi padajícími sněhovými vločkami domlouvá odvoz na čínském náklaďáku. Zadarmo!

Město Tashkurgan je zářný příklad čínského plánování. Široké silnice, po kterých toho moc nejezdí, kachlíčkove domy, chodníky, po kterých se nedá chodit, socha okřídleného Tádžika. Číňané tu bydlet nechtějí, protože tu je moc velká zima, Tádžici dávají přednost svým vesnicím. Prostě Tragédie.

Bezcílně se procházíme tádžickými vesnicemi v údolí. Troufám si tvrdit, že jsme první cizinci, kteří sem zabloudili. Ženy vyšívající a vyhřívající před svými domy uplácanými z hlíny nás hned zvou dovnitř a hostí chlebem a jogurtem. Jen konverzace na červených koberečcích trochu vázne. Naší oprášené perštině nerozumí a my si zase nevíme rady s jejich Wakhi dialektem. Utíkáme jim raději a jdeme si prohlédnout jejich ismailský hřbitov, který tvoří vysoké ohrady, kupole uplácané z hlíny a dřevěné vyřezávané hrobky.

 
Předchozí díly
1. Nejlevněji z Prahy do Istanbulu
2. Gruzie bláznivá
3. Arménské putování
4. Arménský Stonehenge a Kappadocie
5. Nehostinný Ázerbajdždán
6. Chinalig - ráj za horskou hradbou
7. Ázerbájdžánští poutníci v roli alpinistů
8. Jak chutná Uzbekistán
9. Do banky v Uzbekistánu? Ani párem volů!
10. Trochu divoký Kyrgyzstán
11. Podzimní sníh a mráz v Kyrgyzstánu
12. Sbohem, Kyrgyzstáne! Snad.
13. Konzumistická Čína
14. Hledání ztraceného Hotanského muzea
Následující díly
16. V pohádkovém Pákistánu
17. Baltistán
18. Severopákistánský extrémismus
19. Ze severu do Pandžábu a deportace z Kašmíru
20. Bláznivé Lahore
21. Karáčí přelidněné
 
 
Přečteno 924x
 
 
 
Komentáře
LP backpackersKája, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: