Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > novinky

Novinky Sportprague 2004

Redakce, Kateřina Sekyrková, Jan Vystrčil / 11.03.2004
Názory na jarní Sportprague se různí. Někdo dvě haly věnované sportovnímu vybavení prolétl, nezavadil o nic zajímavého. Našemu redakčnímu týmu již nestačí na vyhledání zajímavostí ani celé čtyři dny, které byly v Letňanech veletrhu přiřazeny.
 

Někteří výrobci své novinky prezentovali již na podzimním veletrhu Sportlife v Brně a  jsou tedy již zpracovány v jiném článku.
Nové modely a doplňky týkající se cykloturistiky zveřejníme ve speciálním článku, stejně jako novinky týkající se stanů.

BATOHY
Všeobecný trend je zvýraznění designu batohů veselými barvami. Minulý rok se poprvé do oranžových barev navlékli batohy Treksportu, letošní Sportprague byl již mnohem barevnější i u jiných výrobců, kteří se však pustili i do zajímavých konstrukčních změn.

Barevný trend se dotkl i kolekce batohů královehradecké firmy Corazon. Zejména drobní lidé ocení jejich vylepšený dvoukomorový model Eiger 55 z odolného materiálu Cordura, který má výškově nastavitelný nejen nosný systém zad, ale také odnímatelný bederní pás. Batoh se liší od většiny modelů na českém trhu také elegantním umístěním jedné z kapes vně dolní komory a předním přístupem do kapsy v horní části batohu. Nosnost padesátpětilitrového batohu je 30 kg.

Firma Doldy vyměnila léta používaný posuvný zádový systém SNZS u modelů Pumori za SNZS II, který také umožňuje měnit vzdálenost mezi uchycením ramenných popruhů a bederním pásem, ale nové jsou dvě venkovní duralové výztuhy, které by měly zlepšit stabilitu ramenních popruhů. Nejoblíbenější batoh značky Doldy - Pumori je navíc s tímto novým systémem a výraznějšími barvami na obchodech o pár stovek levnější (u Pumori 75 jde o 400 Kč).
Původně 80litrový batoh Big horn doznal menších designových změn, a tak i ve zvětšené, gigantické litráži 100+ 20 l vypadá jako kompaktní batoh.

Absolutní novinkou je dvoukomorový batoh X Travel 60+10, který má na první pohled dvě spacákové komory nad sebou. Oválný zip nad spacákovou komorou však pouze umožňuje přístup do horní komory i přední částí batohu a doplňuje tak horní přístup do batohu.

Další novinkou jsou malé dvoukomorové batohy Hike VCS 46 a 37  a jejich menší, jednokomorové verze Hike VCS 30 a 20. Jsou připraveny na použití vodního vaku, ve dně batohu je ukryta pláštěnka a na přední straně lze cepíny či další materiál navěsit do příslušných úchytů.

Řadu batohů, určených zejména pro umístění hydrovaků, doplnil batoh Hydro Ultralight s objemem 5l, který ocení především cyklisté, běžci a lyžaři. Výrobce rozšířil nabídku cestovních tašek, mezi doplňky se objevily jednoduché návleky a také pohodlné a skladné campingové židle.     

PICÍ HADICE DO PET LAHVÍ
SmartTube - tak se jmenuje jednoduché řešení kombinace hydrovaku a PET lahve. Picí hadici Smart Tube jednoduše našroubujte na libovolně velkou PET láhev a můžete začít sát. V sadě jsou dodávány 2 šroubovací uzávěry s různým průměrem a s otvorem pro hadici. Podtlaku v lahvi zabraňuje další otvor v uzávěru v roli jednocestného ventilu. Hydrolahev si tak snadno vyrobíte z jakékoliv nádoby, na kterou padne jeden z uzávěrů. Náustek je k puse nasměrován pomocí pravoúhlého kolínka, dlouhá hadice se k oblečení připevňuje pomocí malých klipů. Tento užitečný izraelský výrobek, který dováží třinecká firma Sam Hawkins, by měl být na obchodech k sehnání za přibližně 400 Kč.

OBLEČENÍ
Šumperský výrobce Tilak zaujal především několika novinkami v řadě kalhot. Kalhoty z odlehčeného GoreTexu PacLite, s dlouhým i krátkým zipem, doplnily bundu Ultralight ze stejného materiálu. Kalhoty Evolution z třívrstvého GTX XCR s dlouhým celorozepínacím zipem dotváří komplet k technické bundě Evolution.
Do kolekce softshellového vybavení přibyla volnější bunda Latok a kalhoty Krux, které se dělají i v provedení z levnějšího materiálu IBQ. SoftShellová bunda Ogre Action se objevila i v provedení s kapucí.
Tilak začal nově šít i z cenově dostupnějšího materiálu Dermizax od japonské firmy Toray. Z tohoto materiálu je vyrobena bunda Troll, jejíž střih je převzat z oblíbené GTX bundy Alpamayo a předpokládaná cena 4900 Kč je přijatelná. Doplňkem bundy Troll jsou dermizaxové kalhoty Tromso.

Z kolekce firmy Directalpine oceníte v nejtěžších klimatických podmínkách oblečení řady Alpine. Změny dostála v této řadě technická bunda Devil alpine z membrány Dermizax EV, která je nyní přiléhlavějšího střihu a je u ní použit speciální systém přímé laminace zipů a kapes. Záložní bundou, pokrývající zbylých 20% podmínek, které jsou mimo dosah vlastností softshellových bund, je 400 g vážící bunda Mallet z dvaapůlvrstvého laminátu Entrant DT. Jedná se o obdobu bund z GTX Paclite. Softshellová bunda bunda Trango má švy přelepeny zcela novou technologií zvrchu bundy. Kapsy a zipy jsou také přímo nalaminovány. Softshellová bunda Shivling se stala nástupcem původního modelu Cerro.
Na skalách užijete výrobky řady Climbing, která svým střihem nebrání ani v jakémkoliv pohybu.
Pro běžné nošení i nejrůznější outdoorové aktivity je určena řada Active Outdoor, je cenově dostupná a svým určením poměrně univerzální.

FUNKČNÍ PRÁDLO
Ani letos se Sportprague neobešel bez nováčka ve světě termoprádla. Český trh s funkčním prádlem se rozrostl o další dvě značky – Canard a slovenský Termovel.
Základní sortiment spodních vrstev je u Termovelu vyráběn z polypropylenu (POP) ve čtyřech barvách (bílá, zelená, modrá a modrý melír). Pro chladnější dny jsou určeny roláky a mikiny ze směsi 50/50 BA/POP (bavlna/polypropylen). Toto prádlo by nemělo příliš zatížit outdoorové peněženky, pokud si však potrpíte na značková vlákna, můžete si základní prádlo Termovel pořídit také z materiálu Coolmax.

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY
Přibývá výrobců, kteří si vyrábí nebo nechávají vyrábět své vlastní karimatky. Ti, co je vyrábějí již déle, snižují hmotnosti, vylepšují pěnový materiál a zpříjemňují svrchní protiskluzový materiál.

Yate - český výrobce karimatek snížil z 940 na 760 g hmotnost samonafukovacího modelu Confort light, který byl již v minulých letech oblíben díky své snadné sbalitelnosti (14 x 26 cm) a ceně (1430 Kč). Dieta této samonafukovačce o délce 183 cm, šířce 51 cm a výšce 2,5 cm jistě přidá na atraktivitě, zejména když se nezmění cena.

Samonafukovací karimatky značky Artiach mají o vybraných modelů nový protiskluzový povrch, připomínající semiš a nazývající se ARTISTOP.

Svoje samonafukovací karimatky zařadila letos do svého katalogu i firma Jurek. Nejlehčí nabízený model je zkrácená verze s názvem ULTRA 25 o délce 122 cm a hmotnosti 650 g, cenově nepřekračující 1000 Kč. Nejtěžší, dvoukilový model KEMPINK 45 za téměř 2000 Kč, je vhodný pro kemping a cesty autem. S tloušťkou 4,5 cm, délkou 193 cm a šířkou 65 cm poskytne pohodlí ve stanu i těm nejnáročnějším turistům.

SNĚHOVÁ LOPATKA DO KAPSY
Jilemnická firma Delfi představila sněhovou skládací lopatku SNOW PERMON. Lopatka je vyrobena z hliníkové slitiny a skládá se ze 3 dílů, spoje jsou řešeny stlačitelnými čepy. Lopatku dlouhou 90 cm tak můžeme složit na pouhých 40 cm a uložit do textilního obalu. Proti nalepování sněhu je opatřena práškovým lakováním, rukojeť je z plastu. Hmotnost 750 g rozšiřuje její použití, takže se může hodit jak v autě při vyprošťování plechového miláčka, tak i na skialpové túře či při zimním bivaku. Cena lopatky v obchodě by se měla pohybovat kolem 1200 Kč.

"AMAROUNY" NA CELÉ TĚLO
Princip zpuštění krystalizace speciálního gelu prohnutím malého plíšku a následná obnova vaku asi 20 minutovým povařením je známa již dlouho. Tento termovak však může uvolňováním tepla na základě krystalizačního procesu rychleji regenerovat sportovními aktivitami znavené, mnohdy až zdecimované tělo. U značky Grüv si můžete vybrat amarouny nejrůznějších tvarů, podle toho jakou část těla potřebujete zahřívat - ledvinový pás, ohřívač kolena, ohřívací vložky do bot, ohřívač krční páteře, vyhřívací brýle nebo snad maska na tvář - výběr je skutečně široký. Vložením neaktivovaného termovaku do mrazničky získáte po 30 minutách ideální studené obklady na nejrůznější otoky a naraženiny, takže vak má celoroční využití.

Na článku spolupracovali: Jan Vystrčil, Kateřina Sekyrková

 
Související články
Batoh Treksport Liquidator 8L (+ camelbak Water Bladder), model 2005
Veletrh Sportlife 2005 – novinky a postřehy
 
Přečteno 3722x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: