Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > materiály

Novinky ve funkčním oblečení na veletrhu Sportprague

Jan Vystrčil, Kateřina Sekyrková / 1.04.2007
Novinky ve funkčním oblečení většinou souvisí se změnou používaných materiálů. Nejinak tomu bylo i na jarním veletrhu Sportpague, kde s inovovanými materiály na svých bundách přišly téměř všechny čeští výrobci - Tilak, Warmpeace, Pinguin, High Point, ale i smaotný výrobce jedné z membrán - Sympatex. Za zmínku stojí i rozšířené používání 100% Merino vlny u termoprádla.
 

Vlna rozšířenější

Český trh je již nasycený termoprádlem z umělých vláken a výrobci hledají další mezery. Na veletrhu Sportprague se tato mezera vyplnila prezentací termoprádla z ovčí novozélandské Merino vlny na stáncích dalších výrobců a dovozců. Kromě zavedeného Devoldu, který na propagaci vlněného funkčního oblečení v Čechách pracuje již dlouho, se objevily vlněné zimní kousky s příměsí umělých vláken na stánku Sensor (již i na veletrhu Sportlife 06), ovšem přelomové byly modely (zatím vzorky) ze 100% merino vlny na stánku české značky Canard. Překvapením bylo také vlněné termoprádlo značky Threkmates, kterou dováží firma Yate.

Sympatex teplejší

Na stánku Sympatexu byla představena nová membrána Sympatex Reflection se speciální, jen několik nanometrů silnou, aluminiovou vrstvou, která odráží až 70% tepla vydaného tělem. Tato novinka získala na veletrhu ISPO 2007 ocenění v kategorii Ski-Award 2007. Tato membrána dokáže pod oděvem udržet až o 4 stupně celsia vyšší teplotu, než jiné používané materiály. To předznamenává použití membrány pro zimní vybavení. 

Warmpeace levnější

Warmpeace rozšířil počet výrobků, u kterých místo značkového windstopperového (resp. softshellového) materiálu od firmy Gore používá levnější materiál ShellTec s polyuretanovou prodyšnou membránou. Díky tomu se u mnoha výrobků podařilo snížit cenu. Dříve velmi oblíbený model windstopperové bundy Canyon se opět vrací na trh, a to jako bunda Grand Canyon. Použitím ShellTec fleecu klesla cena bundy na 2500 Kč. Novinkou je technická softschellová bunda Run Up ze ShellTecu s cenou 3000 Kč. Za tuto cenu tak můžete mít bundu s odvětráním v podpaždí, čtyřmi kapsami v přední části bundy a stahováním kolem krku a ve spodní části bundy. Zajímavostí je lehká (600 g) zateplená bunda Uphill. Vnějším materiálem je Colibri DWR (podobný jako dříve vyráběný Pertex) a vnitřní náplní je Primaloft používaný převážně jako náplň spacáků. Bunda má kapucu sbalitelnou do límce a 4 vnější kapsy. Na vnitřní straně je skryta kapsa na GPS a na mobilní telefon, další kapsa na zádech, do které je možné bundu sbalit a vytvořit tak polštářek na spaní. Vnitřní strana rukávů je vybavena reflexními páskami. V případě nouze je množné bundu otočit naruby a zvýšit tak svoji viditelnost pro záchranářský team.    

Pinguin novější

Teprve po roce od loňského masivního rozšíření sortimentu oblečení se některé výrobky nyní dostávají do prodeje. Novinkou je použití materiálu Gelanots Softshell, který by měl mít dle katalogu stejné parametry jako Gelanots XP (známý např. z bundy Parker) tedy odolnost 20 m vodního sloupce a prodyšnost 20 kg/m2 za 24hodin. Výrobky z toho materiálu mají podlepené švy, vodotěsné zipy a tak by měly nové softschellové bundy Limit, Venus a Radical dešti odolávat opravdu dlouho. Všechny tři bundy mají odvětrání v podpaždí a dostatek kapes. Bundy Limit a Venus mají navíc kapuci a všechny 3 bundy pořídíte za cenu kolem 3400 Kč.

Tilak lehčí

Změnou názvů a parametrů membránových materiálů firmy GORE došlo ke změně parametrů a střihů mnoha bund, u kterých především klesla hmotnost, někde o víc než 100 g. Nově se v kolekci objevují dámské modely bund Raptor, Ogre, Talung a mikiny Serak. Lehká „paclite“ bunda Attack s hmotností 390g má nyní exponovaná místa na ramenou a rukávech vyrobena z odolného třívrstvého GoreTexu Pro Shell. Bunda Storm z třívrstvého GoreTexu Pro Shell nyní váží pouhých 450 g.

High Point v NanoSphere verzi

Na stánku sušické firmy High Point byly k vidění nové softshellové bundy Rock Dancer (pánská) a „pouze pro dámy“ je varianta Ladies Only. Bundy mají odepínací kapuci, 2 hlavní kapsy a odvětrání v bocích. Obě bundy jsou vyrobeny z velmi odolného materiálu Dryskin extreme s úpravou NanoSphere od švýcarské firmy – Schoeller. Mechanická odolnost je zajištěna použitím polyamidových vláken Cordura (známé především jako materiál pro výrobu batohů). Úprava NanoSphere, spočívající v nanesení a uchycení nanočásteček na povrch textilie, zajišťuje dlouhotrvající vodoodpudivost a odolnost vůči nečistotám. (Více o technologii NanoSphere zde http://www.schoeller-textil.texnetis.com/nanosphere.htm) Doporučená koncová cena bundy Rock Dancer je 4790 Kč, dámy za lady verzi ušetří 100 Kč.

 
Související články
Novinky Sportprague jaro 2006 - dovozci
Veletrh Sportlife 06 - postřehy
Lotyšská značka Expedition na českém trhu
Vlna Merino - tenké teplo
Termoprádlo DEVOLD ze směsi vlny a syntetiky
 
Přečteno 52055x
 
 
 
Komentáře
AwesomeRichard, Reagovat
sssjack, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: