Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Panoramatická fotografie- přístroje Horizont a Horizon 202

Redakce, Tomáš Vajner / 23.10.2002
Speciální panoramatické fotoaparáty jsou nákladná záležitost, zvláště jedná-li se o přístroje známých značek, jakými jsou Noblex či Panolux. Přesto lze pořídit panoramatický přístroj i za celkem přijatelnou cenu.
 

Horizont
Nejznámější a zároveň nejdostupnější je Horizont. Existuje v několika verzích a začala ho vyrábět v bývalém Sovětském svazu ukrajinská továrna Krasnogorsk v letech 1967 - 1973. Původní verze Horizontu se vyznačuje robustním kovovým tělem, je osazena objektivem 2,8/28 typu Tessar s fixním zaostřením na hyperfokální vzdálenost. Zaostření, respektive hloubka ostrosti, se reguluje clonou. Fotoaparát pracuje na principu otáčení objektivu kolem zadního uzlového bodu. Formát negativu je 24 x 58 mm při obrazovém úhlu 120°, na 36snímkový film se vejde 22 snímků. Závěrka má 3 časy 1/30, 1/60 a 1/125. Poněkud problematicky je vyřešené upevnění hledáčku, který se zasouvá do sáněk na těle, odkud snadno vypadne. Pokud se hledáček ztratí nebo rozbije, není prakticky možné sehnat nový. Cena přístroje v bazarech se pohybuje v rozmezí 4000 - 5000 Kč.

Horizon 202
Kolem roku 1995 se na trhu objevila modernizovaná verze tohoto fotoaparátu pod názvem Horizon 202. Odlišuje se hlavně větším rozsahem časů 1/2, 1/4, 1/8, 1/60, 1/125, 1/250, a nejnověji až 1/500, navíc s modernějším designem, plastovými kryty a pevně vestavěným hledáčkem. Tento přístroj se dá koupit použitý za 7000 Kč, cena nového se pohybuje kolem 11000 Kč.

Koupě a používání fotoaparátu Horizont
Nákupu tohoto přístroje je třeba věnovat zvýšenou pozornost, zvláště pokud jde o jeho inovovaný model. Hned v prodejně si vyzkoušejte transport filmu, jehož založení do fotoaparátu vyžaduje trochu cviku. Postup, který se osvědčil mně, je nasledující:
Konec filmu podvlékněte pod spodním silnějším válečkem a až poté založte kazetu s filmem. Dále konec filmu podvlékněte pod rolnu (to je taková ta kovová tyčka s dvěma ozubenými kolečky na koncích) tak, že dvakrát za sebou natáhněte a spusťte závěrku, čímž se konec filmu v délce cca 5 centimetrů vysune pod navíjecí cívkou, do jejíhož zářezu ho zasunete. Poté několika nataženími závěrky se stisknutým tlačítkem pro zpětné převíjení (na spodní straně fotoaparátu) utáhněte film na cívce. Zavřete zadní stěnu a je hotovo.

Při zkoušení stačí navinout přibližně prvních deset snímků. Poněkud tužší chod převíjecího mechanismu je normální, musí však být rovnoměrný. Zadrhávání signalizuje nečistoty v mechanismu, v horším případě vadná ozubená kola či jinou výrobní vadu.

Další závady které se mohou vyskytnout jsou nerovnoměrný chod závěrky, který se projeví nestejnoměrnou expozicí, a neostrá kresba celého obrazu či jeho částí, která je způsobena nejčastěji špatně adjustovaným objektivem. Tyto závady snadno odhalíme nafotografováním zkušebního filmu, přičemž odchylka expozice do 1/2clonového čísla v krajích obrazu je ještě přijatelná. Mírná neostrost obrazu v krajích může být patrná při cloně 2,8 a měla by být rovnoměrná. Při cloně 5,6 - 8 má objektiv kreslit poměrně ostře až do krajů. Ostrost kresby lze také zvýšit použitím zeleného filtru, samozřejmě pouze na černobílý film.

Takže pokud jste měli šťastnou ruku a váš Horizont prošel všemi zkouškami, můžete začít fotografovat. Ale o tom až příště.

 
 
 
Přečteno 3436x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: