Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Cesta po Asii

Perla klidného Laosu

Lenka Prokopová, / 8.11.2008
Říká se, že Vietnamci pěstují ryzí, Kambodžané se dívají, jak roste, a Laosané poslouchají, jak roste, tohle docela přesně vystihuje životní styl v Laosu. Laos na mě působil trochu jako Mongolsko – taková perla mezi hojně navštěvovanými a více turistickými zeměmi, jako je třeba Thajsko, Kambodža či Vietnam.
 

Tajná válka

Laos byl koncem 19. a začátkem 20. století kolonizován Francouzi, takže je stále možné spatřit v některých městech zbytky koloniální architektury a dokonce i koupit bagetu či zajít do francouzské restaurace. Laos byl ale bohužel také zemí, kde probíhala současné s válkou ve Vietamu „Tajná válka“, ve které Američané vyzbrojili bojovné Hmongy (jedno z etnik žijící v Laosu), aby bojovali proti rozšiřování komunistické moci, která se šířila právě z Vietnamu. Laos se stal nejbombardovanější zemí v celé historii válečnictví. Bombardováno bylo cokoliv, zatímco v Kambodži či ve Vietnamu se nesmělo bombardovat 1 km kolem nemocnic či chrámů. Po ukončení války trvalo hodně dlouho než se země zpřístupnila turistům, zejména kvůli nevybuchlé munici.

Životadárný Mekong

V Laosu jsme kromě hor na severu navštívily i královské město Luang Prabang, kam jsme připluly loďkou po Mekongu. Tato majestátní řeka, která pramení v Tibetské náhorní plošině a protéká Čínou, Laosem, Kambodžou a Vietnamem, je pro život místních lidí velmi důležitá a odehrává se na ní a okolo ní téměř vše, čehož jsme důkazem i my. Na Mekongu jsme pluly, koupaly se v něm, nechaly se na jeho břehu namasírovat a dokonce jsme na něm i bydlely.

Planina džbánů

Velice zajímavé je městečko Phonsavan, v jehož okolí se nachází Planina džbánů. Tam jsou na několika přístupných místech roztroušeny kamenné džbány velikosti člověka. Existují různé spekulace, k čemu sloužily a jsou i přirovnávány k anglickému Stonehenge, ale s největší pravděpodobností se využívaly k pohřbívání lidí a i jako jakési hřbitovy působí. Objížděly jsme je celý den, projížděly krásnými vesnicemi a nepotkaly skoro žádného turistu, takže to celé působilo lehce tajemně. Objevily jsme i kdesi ve vesnici zapomenutého Budhu v rozvalinách, byl jediný, který zůstal z kláštera zničeného během války.

TVroom-restaurace

Mezi další turisté perličky v Laosu patří město Van Vieng, které je obklopené krásnými krasovými homolemi s mnoha jeskyněmi, což je velmi pěkné. Méně pěkné, ale také oblíbené jsou TV-roomy-restaurace, kde jsou sedačky natočené na jednu stranu směrem velké obrazovce a kde můžete sledovat různé seriály, jako třeba Přátele, Simpsony atd. Z Van Viengu jsme se přesunuly na jih, kde jsme bohužel již neměly mnoho času se zastavit, strávily jsme jen 2 dny na ostrovech roztroušených po Mekongu kousek od kambodžských hranic, kde jsou domky zapuštěné na kůlech ve vodě. Můžete tu navštívit rozličné vodopády, relaxovat na břehu Mekongu či si odpočinout v závěsném hamaku v bambusové chatičce.

Noodle soup a Lao beer

Nemůžu si odpustit a nezmínit pár slov o stravování. Mezi nejlevnější varianty patří námi nazývané "supárny", stolečky obklopené plastovými židličkami, kde si můžete dát Noodle soup s masem a zeleninou – velmi zdravé a dobré, cena kolem 1 USD. I v normální restauraci jsou ale ceny přijatelné, prostě neustále vysedáváme po hospodách... Noodle soup se stala i naší snídaní a už jsme si na ni celkem zvykly. Jinak v Laosu se jí taky sticky rice, což je lepkavá rýže, z které uděláte kuličku, a namočíte ji ve všech přísadách na stole a pak jíte, podává se v malých proutěných košíčcích s víčkem. Mezi další speciality patří Lao coffee, což je laoská káva a na dně je sladké kondenzované mléko. Káva se v Laosu pěstuje na náhorní plošině Bolaven, která se nachází na jihu země a údajně patří mezi nejlepší na světě. K zahození není ani Lao beer, tady v Kambodži je to Anchor beer, které je taky dobré.

Zvířecí navštívení

Bydlení v různých guest housech se také neobejde bez setkání se zvířatkama. Všude v Asii jsou běžné malé neškodné ještěrky, které se plazí po zdech pokoje, restaurací a vůbec všude. Mezi horší patří ale třeba setkání se šváby. Jednou jsme se s Lenkou v noci vzbudily a slyšeli jsme šustivý a chroupavý zvuk – ano, nechala jsem na stole otevřené sušenky a milý šváb si na nich zvesela pochutnával. Jednou náš pokoj navštívila i myš a v Číně jsem na záchodě (což jsou většinou jakési rýhy či díry v zemi, na nádražích okachlíkované, mimo nikoliv) viděla i krysu...
 
Předchozí díly
1. Pozdrav z Číny aneb Ni Hao
2. Cesta rušnou Kambodžou
Související galerie
Cesta po Asii
 
 
Přečteno 1201x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: