Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Rumunsko

Po cestách, lanech a brody pohořím Trascau

Redakce / 12.04.2006
Rumunská pohoří Fagaraš, Retezat či Bučegi jsou častým cílem českých turistů. Tak trochu ve stínu těchto známých hřebenů leží nízké vápencové pohoříčko Trascau, kam mnoho cizinců nezabloudí, přestože je snadno dostupné. V Praze nebo v Brně stačí nasednout do rychlíku Pannonia směr Bukurešť, který staví v rumunském městě Alba Iulia. Odtud je to asi hodinu vlakem do městečka Teius, odkud už uvidíte bělostné hřebeny Trascau. Ideálním východiskem k jejich průzkumu je pravoslavný ženský klášter Rimet, ležící jen pár kilometrů severně od Teiuse.
 

Přírodní outdoorové centrum

Pohoří Trascau tvoří desítky kilometrů dlouhé vápencové kry, táhnoucí se od východu na západ. Říčky a potoky, které si skrz tuto hradbu v průběhu věků prorazily cestu, vytvořily soustavu strmých roklí. Nejbizarnější z nich, proslulá Rimetská soutěska, začíná hned za klášterem. Návštěva jednoho z nejpozoruhodnějších přírodních výtvorů středního Rumunska místy vyžaduje schopnosti cirkusového provazolezce. Odměnou za balancování na ocelových lanech vám ale bude pohled na říčku protékající monumentální skalní branou.
O kus dál se k sobě stovky metrů vysoké skalní stěny přiblíží natolik, že budete muset zout boty a začít brodit. Můžete přitom obdivovat skalní převisy a obří kotle, které voda vyhloubila v měkkém vápenci. Za normálních okolností se tu namočíte maximálně po pás, po jarním tání nebo prudším letním lijáku se ale Rimetská soutěska stává neprůchodnou. Poutníkům pak nezbývá než se vydat po krkolomné a nebezpečné stezce ve skalách vysoko nad řekou. V neděli ráno na ní můžete potkat obyvatele okolních samot ve svátečních šatech a vyleštěných lakýrkách, mířící do kláštera na pravoslavnou mši. Zhruba po dvou kilometrech se sice Rimetská soutěska znovu rozšiřuje, brodit však budete ještě mnohokrát.

Osamocené samoty

Obyvatel zde povážlivě ubývá. Staří obyvatelé vymřeli a mladým už se nechce brodit vodou. "Osamělá a nepřístupná ves Cheia spočívá v hlubokém kotli bez cest a elektřiny uprostřed čtyř soutěsek," napsal před lety Miloslav Nevrlý v knize Karpatské hry. Dnes už zbývá ze vsi jen pár opuštěných rozpadajících se domů. Malé komunity rumunského nárůdku Moců budou za pár let patřit minulosti. Nedaleký mlýn nezaklapal několik let a vypadá to, že už asi ani nikdy klapat nebude.

Civilizace jménem Bradešti

Cesta vzhůru údolím do první větší vesnice Bradešti zabere nejméně hodinu. Pro obyvatele samoty Cheia to kdysi bývala nejkratší a nejschůdnější cesta do civilizace. V Bradešti ji dnes reprezentuje fungující kostel, veřejný telefonní automat a hospoda, postavená teprve před několika lety z peněz Evropské unie. Asfaltová silnice sem ale dodnes nevede.

Domy jako stohy

Zdejší domy zdálky připomínají vysoké stohy. Nikde jinde v Rumunsku takové neuvidíte. Konstrukce střechy je z kulatiny pokryté senem, ale voda, stékající po stéblech, prý dovnitř nepronikne ani při nejprudším lijáku. Pokud chcete tuto architektonickou zvláštnost spatřit, pospěšte si. Na nových domech v pohoří Trascau už tradiční krytinu často nahrazují tašky nebo plech. Jsou sice dražší než seno, ale není je třeba tak často měnit.

Ponorná říčka a krasové jeskyně

Nedaleko vesnice Bradešti se pod strmým skalním štítem, v místě zvaném Vinatare, stékají tři potoky - jeden z nich s efektním dvacetimetrovým vodopádem. Jejich vody pak mizí v podzemním systému, známém jako Huda lui Papara. Za jarního tání se prý celý skalní kotel naplní vodou do výšky desítek metrů. Bez speciálního jeskyňářského vybavení ponornou říčku bohužel nelze sledovat příliš daleko. Škoda. Je totiž dlouhá několik kilometrů.

 
Související články
Z Rumunska pašeráckým autobusem
Lyžování na Balkáně - Rumunsko
Stokilometrová veslovačka po dunajské deltě
Veselý hřbitov
Dunajská delta na lodi – praktické informace
Rumunsko
Rumunské hranice aneb jak jsem dostal první lekci
Hraniční město Giurgiu
Rumunskem na motorce
Soutěž o zájezd s CK KUDRNA - výsledky
Soutěž o zájezd s CK KUDRNA - výsledky
 
Přečteno 3520x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: