Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Pákistán

Počestnou ženou v Pákistánu

Romana Loušová / 15.04.2010
V polovině léta se i přes četná varování, dobré rady a vyděšené výkřiky příbuzných, chystáme do Pákistánu. Máme tam strávit čtyřicet dva dnů, i s cestou přes Istanbul a Emiráty nakonec odjíždíme téměř na dva měsíce. Po zkušenostech z Turecka se připravuji na roli neviditelné manželky, která si nekoupí bez svého muže ani balenou vodu.
 

Moc žen na ulici nepotkáte - město Gilgit

Hello, friend! 

Jedno z nejlepších překvapení v Pákistánu je nakonec domluva s místními. Domluvit se anglicky není problém, vlastně i pětileté děti mluví líp než my. A to včetně malých holek, nejenom kluci. Dívčí skupiny v zelených stejnokrojích proudí do školy ve stejném množství jako ty chlapecké. Postavení místních žen nám zůstalo záhadou, z vlastní zkušenosti známe jen chování Pákistánců k ženě cizince doprovázené manželem. Žen jsme obecně potkávali málo, protože všechny práce, kde se setkáváte s lidmi, vykonávají muži. Platí to hlavně na venkově. Pracující ženy jsme viděli vlastně jenom v armádě, na hraničních kontrolách.

Vzdělané a nevzdělané 


Můj osobní názor je, že se dělí do dvou skupin, vzdělané a nevzdělané. Pákistánci posílají děvčata do škol celkem ochotně, ale většinou vyžadují oddělenou výuku. Jsou ale vesnice, kde školu nemají nebo si za ní rodiče nemohou dovolit platit – platí se i státní školy od první třídy – a neposílají do ní ani chlapce. Třetím důvodem bývá i to, že úroveň výuky je tak nízká, že to rodiče považují za ztrátu času. Potkali jsme dost většinou mladých slečen, které byly krásné, mluvily jako rodilé Angličanky a ochotně nám pomáhaly. Na druhou stranu tu byla skupina žen, která mi nevýslovně pila krev. Anglicky neuměly ani slovo, vůbec jsem je nezajímala, ale v danou chvíli mě považovaly za součást ženské sekce – klidně se jich deset vmáčklo i s věcmi ke mně na mrňavou lavičku v jinak prázdné čekárně. Vystrčily mě na okraj, aniž by se na mě jenom podívaly nebo pozdravily. 

Žena mezi muži 


Rozdělování veřejných míst na mužskou a ženskou nebo rodinnou část se dodržuje, ale nijak striktně a Pro někoho adrenalin, pro druhé cesta do školyz čistě praktických důvodů. V hostincích podél dálkových cest mají oddělené místnosti, kde se v relativním chládku a klidu můžou postarat o potomky a odpočívat. Nikdy se nám ale nestalo, že bych se do ní musela odebrat já, nebo že by nějakého muže pohoršovalo, že sedím mezi nimi v pánské části. Protože z naší dvojice mluvím anglicky lépe já, často jsem se bavila s neznámými muži a oni mě oslovovali s dotazy na nás. Na druhou stranu bylo celou dobu znát, že mám privilegované postavení cizinky a díky tomu i přístup do mužských částí. Jediné místo, kde mi nezbylo nic jiného, než si sednout k ostatním ženám, byly městské autobusy v Lahore.

Šátkem skryté vrásky


Ženy v Pákistánu mají do svých tváří vepsaný život. Ve chvíli, kdy překonají pubertu, začnou se jim do nich vyrývat hluboké vrásky, až je Evropan vlastně rád,že všechny nosí šátek. Z té hrstky žen na ulici jich polovina vypadá jako „polednice“, vypadají tak na sto padesát, i když je jim třicet. Pákistánské muže nic takového nepostihuje, což považuji za velkou nespravedlnost.

Tyhle muslimky z Kalašského údolí si s šátkem zatím jen hrají

Trochu vlažnější muslimové


Celkově jsem se z mého ženského pohledu cítila v Pákistánu mnohem lépe než v Turecku, protože mě muži nepřehlíželi a svoje dotazy na mě směřovali přímo, na roz díl od Turků, kteří se na mě ptali mého přítele. K náboženství se na první pohled také staví vlažněji. Dálkové autobusy dělají pauzu na jídlo mnohem ochotněji než na modlitbu.

Další fotografie můžete vidět 20. dubna v Klubu cestovatelů v Praze na naší besedě o Pákistánu.


 
Související články
Ženy na cestách
Pákistánské střípky
Na vlastní pěst z Istanbulu do Pákistánu a dál…
 
Přečteno 4400x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: