Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Itálie

Podpatek jménem Apúlie

Redakce, Petra Krištofová / 26.03.2003
"I když není jižanům co závidět, mají jednu fantastickou věc: moře," řekl mi kdysi známý ze severní Itálie. Měl pravdu. Moře v Apúlii má nádhernou barvu, je krásně čisté a plné různých mořských živočichů.
 
V Itálii, zemi, co vypadá jako bota, je Apúlie ten podpatek - poloostrov Salent. Tato nejvýchodnější část Itálie patří mezi nejvyprahlejší a nejchudší regiony Apeninského poloostrova. Správní město Bari, ležící u Jaderského moře naproti Albánii, má 350 tisíc obyvatel a co do bezpečnosti je jeho pověst asi tak stejně špatná jako pověst Neapole. Do tohoto jednoho z nejdůležitějších přístavů jižní Itálie umístil dokonce Benito Mussolini své velení pro oblast východního Středomoří.

Turisticky zajímavé toto město příliš není, ale kousek za městem je letiště, kde několikrát za den přistává linka z Říma. Je to nejrychlejší způsob, jak se do Apúlie dostat (z Říma je to asi hodina letu). Pro ty, kdo se raději drží při zemi, jede z Prahy do Bari vlak pouze s 2 přestupy - ve Vídni a Benátkách. Vlakové nádraží leží v centru nové části města.

Vlakem dopuručuji dojet ale až do města Lecce, které leží v samém srdci poloostrova Salent a potěší milovníky architektury. Katedrála, kostely, paláce, měšťanské domy, to vše se zde nachází převážně ve stylu baroka, lahůdkou je však dochovaný římský amfiteátr. V parných dnech uvítáte pouhých 15 kilometrů blízké pláže Jaderského moře nebo 40 km vzdálené pobřeží Jónského moře. Podle situace si tak máte možnost vybrat moře klidnější, nebo čistší.

Příjemné koupání je i pár kilometrů od Bari, jen nepořádek na pláži ve vás zanechá rozporuplný dojem. Chcete-li se vyhnout slunění mezi hromadami odpadků, zajeďte si na samý jih Salenta, kde se u čistých pláží dá i bydlet - v kempech. Stanovat mimo ně nedoporučuji, neboť je to zakázáno a pokuty jsou vskutku vysoké. Jedná se obvykle o tří až čtyřhvězdičkové kempy, poskytující služby úměrné ceně: za dvě osoby, stan, auto a pět dní jsme ve čtyřhvězdičkovém kempu Torre Castiglione (blízko města Porto Cesareo) zaplatili 60 euro. Čistá písečná pláž hned u kempu je bez chyby, ale romantici přesto hledají absolutní soukromí v několika set metrů vzdálených zátokách. Tedy skoro absolutní, neboť nad pobřežím občas profrčí vrtulník, který sleduje, zda-li se někde právě nevyloďují albánští uprchlíci. Fakt, že Apúlie je jimi zahlcená, přináší zahraničním turistům nemalé komplikace.

Chcete-li se totiž kdekoliv v Itálii zdržet déle než měsíc, musíte mít turistické povolení k pobytu, které se vydává na cizineckém oddělení policie (Questura) ve větších městech. A právě v Apúlii získat takové povolení není vůbec hračka. Přináší to neskutečné trable a dohadování, proto je lepší si povolení získat v jiném regionu, nebo přímo na ambasádě v Praze.
Zajímavým místem je jižní mys podpatku - Capo S. Maria di Leuca. Můžete si zde najmout člun a v klidu se potápět. Potápění je vůbec asi jediným vodním sportem, který můžete v Apúlii běžně praktikovat. V každém větším přímořském městečku je potápěčská škola, komerční zábavní sporty však chybí.

Za zábavou zamiřte do lázeňského městečka Santa Cesarea di Terme. Veřejné koupaliště s diskotékou a bazénem je vytesáno přímo do skály, vybrat si tak můžete z plavání ve slané či sladké vodě. Milovníci adrenalinu si mohou zaskákat z několikametrových útesů přímo do azurových hlubin Jaderského moře. Kilometr jižně od tohoto městečka se nachází na útesu kemp, pod nímž je malebná laguna kýčovitě tyrkysové barvy. Ideální místo na spaní.

Návrat do vnitrozemí bývá v létě trochu nepříjemný. V Apúlii je totiž neskutečné sucho a zvykne-li si člověk na příjemný mořský vítr, těžce pak snáší více jak třicetistupňová vedra a bezvětří. Potom se jeví jako ideální návrat domů. Ne ale dříve, než se podíváte do vedlejšího regionu nazývaného Basilicata.
 
Související články
Po sněhu a suti ke kráteru Etny
Sardinie pro neznalé
Soutěska Gole Alcantara
Loučení s Itálií
 
Přečteno 2197x
 
 
 
Komentáře
Ještě k Apulii a BasilicatěFilip Zajíček, Reagovat
KempyFilip Zajíček, Reagovat
kempy v It.Irco, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: