Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Amerika > Venezuela

Politické hrátky ve Venezuele

Redakce, Vítězslav Tymr, Alena Pražákova / 7.01.2004
Jako v téměř každé latinskoamerické zemí, tak i ve Venezuele tvoří politika důležitou součást společenského života. Před příjezdem jsme měli dost chabé znalosti o místní politické situaci. Naše putování nám doplnilo smutná fakta a hlavně otevřela oči.
 
Věděli jsme, že je prezidentem pan Hugo Chavez a že jeho způsob vlády není zcela košer. Protože jsme ve Venezuele pobývali v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda se bude konat referendum o potvrzení Hugo Chaveze v jeho funkci, stala se politika tématem o to žhavějším a neustále diskutovaným. Současná politická situace vypadá asi následovně: existují v podstatě jen dvě názorově vyhraněné skupiny. První, bezmezně důvěřující Chavezovi, který slibuje horydoly. Druhá skupina, ta bez růžových bryly, vidí v Chavezovi škůdce národa a člověka, který si postupně přetváří demokratickou republiku k obrazů svému.

Bylo skutečně zajímavé sledovat politické i nepolitické hrátky obou skupin. Chavez plně využíval ke své propagaci mediálních prostředků. Dle informací od místních velmi rád a rozvláčně mluví v médiích, hlavně o tom, co všechno pro nebohý venezuelský lid udělal. Opozice naopak hojně vychází do ulic a snaží se na sebe upozornit křikem. Asi to není nejlepší způsob.

Co se vlastně děje
Za poslední dva roky se znatelně zhoršila ekonomická situace země. Dokazuje to například vysoká míra inflace, značný počet nemajetných, vzrůstající kriminalita a rozsáhlý černý trh s valutami.

Pro nás z neznámých důvodů byla zrušena či se odstěhovala řada významných společnosti - FIAT, HYUNDAI a další. Skutečnost, že je Venezuela 4. největším exportérem ropy se na životní úrovni vůbec neprojevuje. Zajímavé také je, že skupinu podporující Chavezovu politiku tvoří chudší vrstva obyvatelsva. Věří pravděpodobně v ony růžové zítřky, které jim Chavez slibuje.

Podpora že strany armády a policie, které jsou dobře živené, a víra voličů tak Chavezovi vytváří velmi dobře podmínky pro změny směrem k totalitnímu režimu. Zaráží nás, že tyto změny k horšímu unikají světové pozornosti. Pozornosti zejména mezinárodních organizací, které lpeji na demokracii ve světě, největších obchodních partnerů, mezi nimiž dominují USA. Těm se pravděpodobně Chavezova politika líbí.
 
 
 
Přečteno 734x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Malá oprava.pavelk, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: