Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Posezónní údržba lyží

Redakce, Kateřina Sekyrková / 7.04.2004
Každá lyže přes zimu škrábne o nějaký ten kamínek, větvičku nebo jehličí. A hele, odlepená pata lyže, jak jsme je zabodávali do sněhu před hospodou. Skluznice léty zešedla a zchlupatěla, vrstvy starého vosku ne a ne odpadnout. Téměř vše se dá napravit.
 

S některými odřeninami si poradí jen odborník, nejlépe po sezóně, aby lyže v létě ve sklepě netrpěly, ale v klidu odpočívaly.

Odstranění vosku a impregnace
Hodně běžkařů nedá dopustit na historickou sbírku vosků a klistrů na skluznici svých běžek. Stoupací vosk by se však měl z lyží sundat po každé jízdě, alespoň měděným kartáčem nebo smývacím roztokem, který je k tomu určen. Smývač na rozdíl od benzinu skluznici nevysouší, není drahý (od 50 Kč) a je k dostání i v aerosolovém balení.

I po vyčištění zůstává někdy skluznice šedá a tzv. chlupatá. Je zoxidovaná a vysušená vodou, která vzniká třením mezi lyží a sněhem. Přímému styku skluznice s vodou se dá zabránit impregnací, což není nic jiného než zažehlení základového vosku. Lyže nejsou naimpregnované již od výrobce, poprvé by se tedy měly napustit voskem hned po jejich zakoupení. Pokud lyže nečistíte a neimpregnujete během sezóny, základní servis jim dopřejte alespoň na jejím konci. V lyžařských servisech nebo prodejnách vám skluznici odborně očistí a „zakonzervují“ voskem zhruba za 100 Kč.

Broušení a záplatování
Opravit se dají i hodně poškrábané skluznice, které se po odstranění starého vosku zbrousí o setinky milimetru. Kromě zbroušení dochází na frézovacím stroji zároveň k drážkování skluznice. Mikrodrážky nemívají starší typy lyží, které si tak broušením výrazně zlepší jízdní vlastnosti. S následnou impregnací za tento servis zaplatíte okolo 220 Kč.
Velké poškození skluznice vyléčí už jen záplatování. Připlatíte si 50 Kč a po shlédnutí opravené skluznice usoudíte, že nákup nových lyží můžete ještě o rok odložit.

Lepení a broušení hran
V lyžařských servisech také spraví odlepenou patu, zbrousí hrany a určitě vám i názorně ukáží správný postup při běžném čištění a mazání skluznice. Podobnou péči potřebují i lyže sjezdové, u kterých za každý popsaný servis zaplatíte oproti běžkám jen o 50 Kč více.

Očištěné, naimpregnované a opravené lyže skladujte pokud možno nesvázané. V nezbytných případech je svažte volně, skluznicemi k sobě, aby neztratily svoji pružnost. Lyže vám vaší péči oplatí dlouhým skluzem a ještě delší životností.

 
Související články
Správný výběr běžeckých lyží
Mazání a údržba zcela nových lyží
 
Přečteno 5041x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: