Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Střední východ > Izrael

Práce v Izraeli

Redakce, Lenka Málková / 30.01.2002
České cestovní agentury nabízí již několik let pracovní příležitosti v jedné z nejdiskutovanějších zemí světa - Izraeli. Nenecháte-li se odradit poznámkami a udivenými výrazy v obličejích známých či rodičů a vyrazíte, nebudete litovat.
 

Podmínky
Na rozdíl od pracovních možností na západ od našich hranic, které jsou určeny především studentům, Izrael je místem i pro ty, jenž školní lavice již opustili. Nechybí-li vám touha po dobrodružství, odjezdu nemůže nic zabránit. Jednoznačnou výhodou je i odlet v kterémkoliv období. Čekání na letní prázdniny vás nemusí strašit.

První kroky
V ceně, kterou agentuře zaplatíte ( kolem 14. 000,-Kč ) máte zahrnutou letenku, poplatky za zajištění práce, informační letáky a mapy. V tel-avivské kanceláři si doplatíte pojištění a měli byste počítat i s penězi na počáteční období. První plat dostanete většinou až po čtyřech odpracovaných týdnech. Vízová povinnost do Izraele byla pro občany České republiky před lety zrušena, a tak vám stačí pouze cestovní pas. Tříměsíční turistické vízum obdržíte až na letišti v Tel-Avivu. Čas od času je někdo vrácen nazpět, ale podobné případy se vyskytují i při cestování např. do Velké Británie, takže tato eventualita existuje vždy a všude.

Práce
Většina pracovních příležitostí se už tradičně objevuje v zemědělství, ale výjimkou nejsou ani pobyty v zábavním parcích či v přímořských letoviscích. S největší pravděpodobností se ocitnete daleko od civilizace v některém s tisíců mošavů. Druh práce i plodin se liší podle místa a ročního období. Nejčastěji se ale setkáte se sběrem ovoce, zeleniny nebo koření. Mimo sezónu je pak hlavní náplní nepříliš příjemná příprava půdy - orání, plení, ... atd. Zábavní parky jsou pak především kolem Galilejského jezera na severu země, ve větších městech je nejvíce příležitostí v restauracích a hotelech (pracující jsou zde většinou ilegálně).

Doprava
Doprava z Prahy, případně z Budapešti nebo Vídně vám zabere jen 3-3,5 hodiny. Po příletu ale nezapomeňte posunout ručičky svých hodinek o jednu hodinu dopředu. Izrael leží v jiném časovém pásmu!!! Ve vnitrostátní dopravě disponuje jedinou funkční sítí automobilová, autobusová doprava. Ta spojuje všechna větší města s venkovem, to vše za ceny přijatelné i pro Středoevropany (spojení Jeruzalém - Tel- Aviv vás bude stát asi 15 šekelů, 1 NIS = 9,-Kč). Železnice mají k dispozici pouze jednu trať spojující "dvě hlavní" města mezi sebou. Jeruzalémské hlavní nádraží se podobá asi nádražíčku české "Dolní Lhoty", takže nebuďte překvapeni. Cestovat se dá samozřejmě i letadlem, ale to je při rozměrech Izraele zbytečné.

Na co si dát pozor
Největší nepříjemnosti vám způsobí pravděpodobně jiný životní styl spojený s dodržováním náboženských pravidel, na které je kladen velký důraz. Nejčastěji se určitě setkáte s tzv. dnem odpočinku Židů - šabatem, ten začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu ve stejnou dobu. V tomto období se život v Izraeli zastaví a jen těžko se budete někam dostávat, nemluvě o nákupech či návštěvách úřadů. Nejezdí vlaky, městská hromadná doprava, restaurace mají zavřeno atd. V poslední době se kvůli zahraničních turistům od některých opatření ustupuje (hlavně ve velkých městech), ale nenechávejte nic náhodě. Židovskému svátku bezprostředně předchází svátek muslimský, a tak si např. návštěvu egyptské ambasády naplánujte na jindy. Složitá politická situace samozřejmě přináší svá rizika, ale nejvíce strachu zažijete při sledování televizních zpráv v teple vašeho českého domova. Během svého pobytu je jen velmi nepravděpodobné, že byste se stali svědky něčeho podobného. Na vojáky na každém kroku a silniční zátarasy se ale připravte. To k izraelské realitě neodmyslitelně patří.

Odměna
Poté, co si tvrdou prací vyděláte slušných pár korun, nebo spíše šekelů, je jen na vás, co dál. Lákadel je spousta a jen těžko můžu v tomto článku napsat o všech. Je však několik míst, které byste neměli opomenout - především Jeruzaléma jeho starou čtvrť, Mrtvé moře, korálové útesy v Akabském zálivu, nebo okolní arabské státy - Egypt, Jordánsko. Možností v této oblasti je nepřeberné množství, takže jeden pobyt vám stačit nebude.

A pokud vyrazíte jednou, určitě se znovu vrátíte. Neváhejte, nenechávejte nic náhodě a začněte již nyní spřádat nové plány na cesty.

Více informací najdete na www.apollotour.cz nebo přímo ve stejnojmenné brněnské agentuře.

 
Související články
Izrael - obecné praktické informace
Jeruzalém - jak se neztratit
Užitečné rady pro cestování v Izraeli
 
Přečteno 2940x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: