Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Práce v Řecku

Redakce, Michaela Smékalová / 5.02.2009
Sezónní práce v zahraničí se stává zejména pro české studenty zajímavou možností, jak si užít prázdnin, podívat se do zahraničí a zároveň si přivézt kromě fotek i nějaké peníze. Jižní země mají přitom nepopiratelnou výhodu - slunce, moře a nádech exotiky. Přinášíme zkušenost české studentky s prací v Řecku.
 

Na internetových stránkách jedné zprostředkovatelské pracovní agentury jsem si přečetla titulek, který měl případné zájemce přilákat k vydělání spousty peněz a navíc k prožití příjemných chvil u moře ve slunném Řecku. Jelikož jsem sama několikrát pracovní pobyt v této zemi absolvovala, rozhodla jsem se, že se s Vámi o některé důležité postřehy podělím.

Co byste měli vědět

Od 1. května 2006 mohou občané naší republiky pracovat v Řecku bez pracovního povolení. Na území řecké republiky můžeme pobývat 6 měsíců (3 měsíce volně + další 3, pokud pracujeme).

Po půl roce je povinností ze zákona mít vyřízeno povolení k pobytu (vydává příslušná cizinecká policie) a potvrzení zaměstnavatele o trvalých příjmech. Zaměstnavatel má také povinnost zaregistrovat vás do systému IKA, kterému za vás vyplácí zdravotní a sociální pojištění.

Pracovní doba v podstatě není zákonem omezená, je třeba brát v úvahu, že Řekové ve většině případů pracují pouze v letní sezoně, což samozřejmě znamená obětovat jí co nejvíce času. Může se vám tedy dost dobře stát, že strávíte „na place“ klidně až 12 hodin. Především se tak děje v restauracích a v barech, kdy se „zavíračka“ řídí podle posledního odcházejícího hosta.

Jak do Řecka odjet?

Ne každý má v Řecku „známosti“, a tak je zásadní otázkou, jakým způsobem vlastně do Řecka za prací odjet. Pro dobrodružnější povahy určitě nebude problém si tam jen tak „naslepo“ zajet a najít si práci přímo na místě.

Další cestou – asi tou příjemnější – je odjet do Řecka na dovolenou s CK, užít si několik dní sluníčka a hledat práci přímo v okolí. Výhod je hned několik – když práci nenajdete, uděláte si alespoň dovolenou, ale hlavně máte možnost si obejít případné podniky a sami si vybrat, který se vám líbí, osobně pohovořit se zaměstnavatelem a zaměstnanci a zjistit veškeré požadavky osobně.

Pozn.: když porovnáte náklady spojené s dovolenou s těmi, které vyžaduje pracovní agentura, jste víceméně na stejném výsledku.

Tip: vyberte si dovolenou na začátku sezony, kdy ještě nejsou všechna pracovní místa obsazená a nejlépe velké turistické centrum (osobně jsem se přesvědčila, že na ostrovech si můžete práci vybírat a zaměstnavatelé se mnohdy z nedostatku pracovních sil o pracovníky „perou“).

Kde hledat práci

Jedno léto jsme s kamarádkou vystoupily z autobusu na dálnici, šly do blízké vesnice a v místní kafeterii se poptaly na bydlení a práci, ještě týž večer jsme se ubytovaly a na druhý den začaly pracovat.

Kavárna je v Řecku místem, kde se scházejí místní lidé a kde je určitě dobré se poptat. Tento způsob hledání práce je ale závislý hodně na štěstí.

Spolehlivějším zdrojem pracovních nabídek je tisk. Především jsou to deníky Ta Nea a To Vima.

Poslední a nejhojnější možností je pracovní zprostředkovatelská agentura. U nás jich působí hned několik a tady pozor!, ze všeho nejdůležitější je zjistit si reference o vámi vybrané agentuře - jak dlouho na trhu práce působí a především jak je schopna postarat se o své klienty, které do Řecka vyslala. Spolupráce s česko-řeckou Radou v Soluni je spíše světlou výjimkou, většina agentur totiž práci pouze zprostředkuje a případné problémy řešíte pouze s řeckou partnerskou agenturou.

Nabídka pracovních míst

Jak už bylo řečeno, Řecko žije především sezónním turistickým ruchem, tudíž bývají nejčastěji obsazovány pozice recepční, pokojské, kuchaře, pomocné kuchyňské síly, číšníka, barmanky, plavčíka… v hotelích, restauracích, barech nebo zábavních parcích, ale i místo prodavače/ky v obchodech se suvenýry.

Češi (občané EU) by měli mít ze zákona stejné pracovní podmínky jako Řekové. Bohužel ne vždy je toto pravidlem. Není výjimkou, že Řekové nemají tušení, že Česká republika je členským státem EU (nejednou se mi stalo, že se dožadovali mého pracovního povolení a dokonce razítka o vstupu do země v cestovním pasu). Řekové jsou velmi hrdý národ a velmi často (ne však vždy) všechny cizince házejí do stejného pytle, na tom má bohužel největší vliv nemalý příliv albánského, gruzínského, bulharského a rumunského obyvatelstva. Proto se k Čechům chovají stejně jako k těmto národům, které nemají v Řecku příliš dobré jméno.

Jazyková vybavenost

Všechny pracovní agentury uvádí jako povinnost komunikativní úroveň angličtiny (komunikativní znamená schopnost domluvit se se zaměstnavatelem, což většinou není žádný problém) a mnoho jiných požadavků (kurzy, certifikáty atd.). Podle toho, co jsem zažila, když jsem vycestovala přes agenturu, stačí pouze pracovat a především si na nic nestěžovat – stejně s tím totiž nikdo nic neudělá - alespoň moje česká agentura neměla nejmenší zájem a po druhé urgenci jsem se jí už po celé 2 měsíce vůbec nedovolala. Řečtina není podmínkou, je spíše výhodou, Řekové jsou samozřejmě potěšeni, když projevíte zájem naučit se jejich rodnou řeč.

Mzda

Od 1. 9. 2006 je v Řecku zákonem stanovená minimální mzda, která pro nekvalifikovaného pracovníka činí 625,97 Eur, tzn. 27,18 Eur denně. Průměrná mzda však dosahuje až výše 1 416 – 2 975 Eur měsíčně. Sezónním brigádníkům je nejčastěji nabízena mzda okolo 30 Eur + spropitné v restauračních zařízeních a barech, nedoporučuji jít pod tuto hranici.  Pracovní agentury slibují výdělky od 500 – 1 000 Eur + spropitné, což je mnohdy nemalá částka, někdy se však dostanete na pozici úplně bez „tips“ (např. hotel all-inclusive).

Stravu a ubytování hradí zaměstnavatel (není však výjimkou ubytování ve sklepě, až 5 osob na pokoji a jídlo „co zbyde“). Pokud se vydáte pracovat „na vlastní pěst“ můžete najít ubytování od 180 – 250 Eur měsíčně za dvoupokojový byt, stravu většinou nabízí zaměstnavatel.  

Závěrem

I když Řecko patří k zemím s nejčastějšími pracovními problémy (není výjimkou nezaplacená mzda, nedodržení smlouvy ze strany zaměstnavatele, dokonce i vyhazov ze dne na den), má však své osobité kouzlo a je nejvhodnější pro odvážnější povahy, které mají rády změnu i pro lidi, kteří si chtějí otestovat psychickou a fyzickou odolnost.

Důležité kontakty:

Velvyslanectví České republiky
Georgiou Seferi 6, Palaio Psychiko, 15452 , Atény, Řecko
Tel.: +30-210-6719701, +30-210-6713755
Fax: +30-210-6710675
E-mail.: athens@embassy.mzv.cz
http://www.czechembassy.org

Velvyslanectví Řecké republiky
Helénská 2, 120 00 Praha 2, Česká republika
Tel: +420-222-25-09-43, +420-222-25-09-55
Fax: +420-222-25-36-86
E-mail: Greekemb@czn.cz

Česko-Řecká rada v Soluni
154, Egnatia Str., T.I.F. 15/33, Soluň, 546 36, Řecko
Tel: +30-2310-22-95-33
fax: +30-2310-22-93-06
E-mail: salonica@embassy.mzv.cz

 
Článek je zveřejněn se souhlasem zdroje - www.jazyky.com.
 
Související články
Závislá cesta nezávislého cestovatele
Vlakem do Řecka přes Turecko
Stravování v Řecku - aneb jak se v Řecku nehubne
Komunikace s Řeky - základní informace a slovník
Cesta z Řecka za všechny prachy
Zkušenost s prací na Kypru
 
Přečteno 15043x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: