Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > literatura

Přehled knižních průvodců na českém trhu

Redakce, Redakce / 6.06.2002
Ať už vyrazíte do světa s cestovkou, nebo na vlastní pěst, dobrý průvodce se vám bude hodit. Jeho koupi nenechávejte na poslední chvíli. Vzít první publikaci, která vám padne do ruky, všímat si jen zavedených edic, to není zrovna nejlepší způsob výběru.
 

V rozmanitosti a šíři titulů může každý nalézt průvodce, který vyhovuje právě jeho zájmům a stylu cestování. Při výběru však nestačí řídit se pouze podle lákavých hesel na obalu - ne vše, co zde slibují, uvnitř opravdu najdete. Pokusili jsme se o přehled většiny edic, na které narazíte v knihkupectvích. Nebylo v našich silách prostudovat všechny tituly jednotlivých edic, jejich charakteristiku berte tedy pouze orientačně, jednotlivé tituly jedné edice se mohou co do kvality značně lišit. Celkové hodnocení v podobě hvězdiček zohledňuje kvalitu, cenu a velikost publikace. Pětihvězdičkový titul je ta nejlepší volba.
Na co si dát při výběru průvodce pozor?
- Zda obsahuje všechny informace, které budete potřebovat před cestou i na ní. Informace o ubytování, dopravě, stravování a bezpečnosti obsahují takřka všichni průvodci, ale konkrétní adresy, ceny či kontakty pro krizové situace najdete jen v některých.
- Zda kvalita všeobecných informací, map a fotografií odpovídá ceně publikace.

Kapesní průvodci na dovolenou, vhodné pro závislé a (ne)závislé cestovatele

Merian live, nakl.Vašut,
Letošní novinka, kterou seženete ve všech obchodech. Tato edice zahrnuje široký výběr měst, oblastí a států. Je vhodná pro všechny, kdo chtějí svou dovolenou prožít aktivně. V průvodci najde náznak dobrodružství, ale se zárukou jistoty, že se vrátí ve zdraví zpět. Přehledné členění pomocí barev, stručné a výstižné informace, cenové hladiny služeb, tipy zajímavých míst. Součástí jsou i mapy, kvalitní fotografie navozující atmosféru a slovníček. Průvodci mají praktické rozkládací desky.
Cena: 159 Kč.    ****

Polyglott (nově Polyglott on tour), nakl. Freytag & berndt,
Ač velmi malí a útlí průvodci, jsou použitelní i pro (ne)závislého cestovatele. Praktické informace o dopravě, ubytování a stravování s konkrétními cenami. Tipy znalců, návrhy tras s mapkami, slovníček. Stručně a čtivě historie, kultura, politika apod. Fotografie odpovídají formátu průvodce, jsou kvalitní a výstižné. Mapy pro cestování nestačí. Nevýhodou je malá řada.
Vyšlo: Egypt, Mallorca, Maroko, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Rakousko, Tunisko
Cena: 139 Kč    ****(*)

Průvodce na cesty, nakl. Freytag & berndt
Rozsáhlá popisná faktografie, charakteristika zdejšího života a úvod frázovité. Informace spíše všeobecné, konkrétních míst a doporučení málo. Jsou zde kontakty na centra turistických informací, kde je třeba se ptát dál. Jednotliví průvodci se od sebe mohou velmi lišit - v jednom není ani jeden údaj o konkrétních cenách, v jiném zas ceny skoro u všeho. Vrcholem je například úvodní mapa Španělského středomoří, kde jsou čitelné maximálně hranice mezi Španělskem a Portugalskem, navíc jsou zde nekvalitní, o ničem nevypovídající fotky.Tito průvodci jsou jako jedni zmála původní, od českých autorů, takže jejich pozitivum je orientace přímo na českého turistu.
Cena: 199 Kč     *(*)

Cestovní atlas, nakl. Marco Polo,
Edice nezapře svého vyadavatele zaměřeného na atlasy, autoatlasy, mapy, plány měst. Průvodci této edice obsahují velmi kvalitní mapy provázané s odkazy v textu. Uvádějí konkrétní adresy hotelů, ceny jen orientační, informace pro cestování pouze autem. Námi hodnocená Mallorca je zaměřena především na kulturu a zábavu, čtivé povídání o ostrově - tipy na výlety velmi stručné. Informace pro gurmány a požitkáře rozebrány důkladně a barvitě. Opět kvalitní rozkládací desky a široká nabídka titulů.
Cena: 179 Kč     ****

Baedeker - turistický průvodce, nakl. Slovart,
Edice průvodců, které obsahují velkou rozkládací mapu zasunutou ve foliovém obalu. V samotném průvodci jsou již pouze plánky měst. Tipy na zajímavé trasy, celkem čtivé informace, ne však konkrétní ceny. Jednotlivá místa jsou řazena podle abecedy s odkazy na přiloženou mapu, kterou však časté rozkládání brzy poškodí. Abecední řazení kapitoly s praktickými informacemi je velmi nelogické - najít heslo, pod nímž se potřebná informace skrývá, může být značně zdlouhavé. Když se chcete dozvědět něco o dopravě na Mallorce, musíte projít 8 různých hesel!! Nebo nenajdete ani jedno tel. číslo u hotelů, zato důkladný seznam golfových hřišť s počtem jamek.
Vyšlo: Istrie a pobřeží Dalmácie, Izrael, Mallorka, New York, Řecké ostrovy
Cena: 399 Kč     *

Průvodce na cesty, nakl. Geodézie Brno,
Průvodce je spíše zpestřením pro návštěvníky, kteří mají již vše zajištěno. Všeobecné informace přehledné, spíše stručné, ale zahrnují hodně témat. Úvod obsahuje i stručný přehled přírodních zajímavostí a některých místních druhů rostlin a živočichů. Konkrétní tipy na cestování a ubytování, ceny však uvedeny nejsou. V průvodci po Řeckých ostrovech chybí přehled spojení mezi jednotlivými ostrovy. Počtem hvězdiček zdůrazněna zajímavost jednotlivých míst, jen u některých jsou uvedeny mapky.
Vyšlo: Florida, Kalifornie, Řecké ostrovy, San Francisco, Thajsko
Cena: 199 Kč    ***

Turistický průvodce Rother, nakl. Kletr a, Freytag & berndt
Průvodce pro aktivní cestování, určený "trekerům". Je zaměřený na pěší turistiku jako na nejlepší způsob poznávání. Obsahuje mnoho dobře vedených tras v různých stupních obtížnosti, s mapkami a popisy jednotlivých míst. Je zde i pár tipů na ubytování a stravování, bez cen. Předpokládá se volné táboření v horých. Hlavní je příroda, všeobecné informace velmi stručné. Desky zpevněné textilií. V edici vyšla řada zahraničních i tuzemských oblastí.
Cena 168 Kč.     ****

Globus, nakl. Olympia,
Česká edice s dlouholetou tradicí a typickou černou obálkou. Průvodce s důrazem na kulturu a historii, dobře zpracovanou dopravu, ale ostatních praktických informací a přírody naopak velmi málo. Vhodné především pro učitele dějepisu na zájezdu. Vše řazené podle abecedy, velmi nepřehledné (u Řeckých ostrovů jsou ostrovy, města a vesnice abecedně řazeny v jednom společném seznamu).
Cena: 159 Kč     **(*)

Kapesní průvodce Berlitz, nakl. RO-TO-M,
Miniaturní kapesní průvodce, který se do vaší kapsy opravdu vejde. Přesto obsahuje kvalitní informace o místech, dopravě, ubytování i stravování, dále kulturní tipy, plánování rozpočtu, slovníček. Mapa je pouze orientační, fotky nepříliš kvalitní (například v průvodci Izraelem navíc předbíhaly text o několik stran). Edice zahrnuje širokou řadu států, oblastí i měst.
Cena: 120 Kč     ****(*)

Fischer, nakl. Fischer
Průvodce obsahující tipy a informace na dovolenou. Najdete zde doporučené trasy a mapami, městská centra, základní slovníček, či rady proti kapsářům. Informace o ubytování tu nejsou, je vhodný jako doplněk na předem zajištěnou cestu, například s CK Fischer :-).
Cena: 99 Kč     ***

Cestovatelské bible pro (ne)závislé a nezávislé cestovatele

Lonely Planet (LP), Rough guide (RG), Footprint, Let´s go - anglické verze

Tyto edice průvodců jsou si kvalitativně velmi podobné, proto zde neuvádíme hodnocení pomocí hvězdiček. "Zlatá čtyřka" je určená nezávislým cestovatelům. Vyčerpávající praktické informace umožňují pohybovat se s přehledem a bezpečně v nejrůznějších situacích. Obsáhlé seznamy služeb i s cenami, užitečné tipy i triky, jak se vmísit mezi domorodce. Příroda, kultura, historie, zajímavosti a vše potřebné na co nejtenčím papíře. Ceny jsou závislé na počtu stránek.

Lonely Planet
- vyniká počtem zpracovaných zemí, nejdostupnější cizojazyčný průvodce na českém trhu. Nevýhodou je to, že pravděpodobně budete na doporučovaných místech spolu s dalšími tisíci čtenáři LP. Najdete i tématicky zaměřené speciály - Walking in, Trekking in, LP healthy travel - světadíly, Read this first. Můžete si koupit i velmi užitečné phrasebooky.
Ceny se pohybují přibližně od 500 do 1000 Kč, speciálky od 200 Kč. Aktualizace průvodcu ke staženi na www.lonelyplanet.com.

Rough Guide
- průvodce srovnatelný s LP, pouze není tak častý v knihkupectvích, phrasebooky existují, ale na našem trhu pouze ČJ/AJ.
Ceny: např. Bali 450 Kč, Thajsko 650 Kč, Rusko a Norsko 340 Kč.

Foot Print
- na českém trhu bohužel jen několik atraktivních zemí. Kdo je objevil, většinou je oceňuje ještě více než LP. Můžete si vybrat z řady větších průvodců v měkkých deskách, nebo zvolit handbooky s menším formátem v deskách tvrdých.
Ceny: Indonésie 899 Kč.

Let´s go
- při stejném objemu lehčí než předchozí, i když pár stran zabírá reklama. Informace o trochu stručnější. Nebarevný.
Ceny: např. Řecko 699 Kč, USA 750 Kč, New York 506 Kč.

Ikar
- encyklopedický doplněk "zlaté čtyřky", The guides that show you what others only tell you...Anglický originál, z kterého je odvozena doslovná česká verze. Přehledné mapy měst a významných atraktivit, zmíněna a zobrazena flaura a fauna, členění země do oblastí, půdorysy slavných domů.
Cena: od 599 Kč.

V českém jazyce najdete a hvězdičkové hodnocení si zaslouží:

Lonely Planet - nakl. Svojtka
- doslovně překládalo do letošního roku pouze oblasti (Středomoří atd.), ne příliš detailní, nezaměřeno na českého cestovatele, nyní má v plánu konkrétní země.
Ceny se opět řídí počtem stran - Středomoří 900 Kč, 920 str.    ***(*)

Rough guide
- je při překladu zároveň přizpůsoben pro českého cestovatele (objevili jsme například výborný New York za 568 Kč), vtipné narážky na cestovatelovu zapomnětlivost, zejména co se týče antikoncepce (dostatečnou zásobu s sebou).
Ceny: dle počtu stránek     *****

Nelles Guides - poznávej svět, nakl. Geoclub,
Průvodce není pro nezávislého cestovatele tak praktický jako "zlatá čtyřka". Obecné turistické informace sice nechybí (jsou zde adresy na střediska, uvedeny místní svátky atd.), ale například konkrétních adres na ubytování minimum, spíše odkazy na centrály. Co se dopravy týče, předpokladem je auto a dostatek peněz. Slovníček pouze gastronomický. Nejsou zde rozebrány jednotlivé oblasti, ale návrhy tras. Průvodce po západním pobřeží USA poslouží spíše jako obrázková encyklopedie amerického života. Za vše mluví prvních pár stran - uvítá vás mapa, za ní fotografie Bryce Canyonu a přes celou další dvojstranu k nám zády stojí pět amíků (nebo turistů?) v sexy šortkách, s podtitulem "lenošení ve Venice, L.A."
Cena: 349 Kč     **(*)

Ilustrovaný průvodce s kterým nezabloudíte, nakl. Ikar
Tato široká edice se od předchozích značně liší - průvodce využije nejlépe (ne)závislý cestovatel. Kvalitní grafikou jsou znázorněny obsáhlé informace o přírodě, kultuře i historii - obrázky mnohdy výstižně nahrazují text. Součástí je množství velmi dobrých map a fotografií. Informace ohledně služeb jsou orientovány spíše na dražší hotely a restaurace. Kdo si pořídí tuto "cestovatelskou encyklopedii", bude se k ní vracet také jako ke klasické knize než k průvodci.
Cena: od 599 Kč.     *****

Novinkou je řada Ikar Top 10, která rozebírá detailně jednotlivé oblasti a města. Zatím vyšlo: Benátky, Londýn, Paříž, Toskánsko.
Cena: 249 Kč.

Specialitka:

Baset - průvodce přírodou, nakl. Miloš Uhlíř
Příjemný společník na cesty, který vás seznámí s historií, kulturou a hlavně přírodou. Na křídovém papíře krásné fotografie, plánky měst. Obsahuje i velké mapy, poznávání druhů rostlin a zvířat. Neslouží však jako praktický seznam adres ubytování či dopravy - podobné informace jsou zde v minimu. Vhodný doplněk klasických průvodců, kde chybějí informace o přírodě.
Cena: 335 Kč.    *****

Pokud máte vlastní zkušenosti s kterýmkoli z průvodců, uvítáme vaše názory a připomínky - pomohou zobjektivnit náš přehled a pomoci tak všem ostatním cestovatelům. Příspěvky vkládejte nejlépe přímo k článku n do komentářů, delší příspěvky zasílejte na redakce@treknet.cz.

 
Související články
Turistické průvodce Rough Guide v češtině
 
Přečteno 3162x
 
 
 
Komentáře
nic mocdavs, Reagovat
zapoměli jstelucka, Reagovat
Polyglott % % (%)lu, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: