Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Skandinávie

Přejezd norské hranice

Milan Silný / 10.11.2004
Od Göteborgu začínají převládat lesy. Blíží se Norsko a s ním další obávaná celní kontrola. Na hranicích mineme jen směnárnu u silnice a kousek vedle nenápadnou cedulku oznamující, že jsme právě vjeli do Norska. Tak to jsme tedy nečekali. Jsme v Norsku.
 

Je poměrně teplo, slunce svítí, nálada výborná, podpořená faktem, že jsme se do Skandinávie vydali v období polárních dnů. V noci se vůbec nestmívá a slunce nezapadá za obzor celých dvacet čtyři hodin.

Norové se snaží dělat vše pro bezpečnost silničního provozu. Kruhové objezdy na křižovatkách, zpomalovací retardéry, neustálé omezení rychlosti značkami a hlavně spousta policejních radarů podél silnice. Některé jsou funkční, některé pouze atrapy. Jsou tu silnice hlavní. Po těch jezdí policajti a blázni. A jsou silnice vedlejší a po těch pojedeme my. Uhýbáme z hlavní a míříme stále na sever mezi lesy.

V té spoustě stromů leží vesnice, jaké u nás neznáme. Barevné domečky jsou roztroušené po krajině mezi jezery a lesy. Dělat tady pošťáka musí být za trest. A jedna zajímavost – u nás je v módě mít na zahradě u domu bazén. Tady bazény nejsou, ale na všech zahradách jsou obrovské trampolíny.

Za slunečného počasí míjíme vesnici s názvem Kvikne krk. O kus dál se nachází osada Kvikne. Začínají první vodopády. Příroda je o poznání divočejší. Lesy, řeky, hory, jezera se zbytky ledu, lišejníky místo trávy, skály... Provoz na silnici je minimální.

U bezejmenného krásného vodopádu zkoušíme rybařit. Rybář amatér Dan bere prut, nahazuje a hned má problém. Návnada se mu zasekla o nějaký kořen nebo kámen u dna. Voda je ledová a Danovi se do ní stoprocentně nechce. Situace je jako vystřižená z pohádky o dědkovi a bábě, jak tahali řepu. Dan si zavolal na pomoc Tintího. Táhli, táhli, ale nic nevytáhli. A tak se Tintí naštval a vlasec přetrhnul. Novou návnadu si budeme muset někde koupit.

Za neustávajícího svitu slunce si na odpočívadle u velkého jezera vaříme večeři. V těsné blízkosti projíždí kolem nás auto. Ze zadního okénka je do půli pasu vykloněn rozcuchaný, zarostlý a celkově zanedbaný Nor a něco na nás šíleným hlasem huláká dokud nezmizí v zatáčce. „Počátkem desátého století začal Norsku vládnou panovník přezdívaný Erik Krvavá Sekera, který se zabýval válečnými výpravami,“ předčítá Pítrs z příručky. Považujeme-li tuto příhodu za první kontakt s hrdými norskými obyvateli, tak to byl kontakt docela divoký.

 
Předchozí díly
1. Expedice SCANDAL 2004
2. Trajekt přes baltské moře
Následující díly
4. Duhou a trajektem za polární kruh
5. Severní cíp Evropy - Nordkapp
6. Na polárním kruhu
7. Svět Trollů
8. Ledovec Jostedalsbreen a Musikfest v Oslu
 
 
Přečteno 1087x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: