Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Šumava cyklovandr

Přes Šumavu na skok do Rakouska

Milan Silný / 31.08.2006
Klesáme kolem Žďárského jezírka (973 m.n.m.) nádhernou lesnatou liduprázdnou krajinou do Strážného. Když v tom, kde se vzal, tu se vzal, u cesty v houští sedí chlápek a při našem průjezdu na Máču začal chrochtat. Zajímavý koníček!
 

Ve Strážném je docela draho a vypadá to zde podobně jako v Železné Rudě - samý asijský stánek s trpaslíky. Nakonec obědváme v jakémsi rybím bufetu, ale jediné, co zde rybího mají, je kuře na paprice. Obsluhuje nás neskonale pomalý číšník v montérkách s vajglem v puse.

Třístoličník nekonaný

Při obědě nadhazuji myšlenku odskočit si do Německa a vyjet na Dreisessel, po našem Třístoličník (1311 m.n.m.), ale jsem přehlasován 4:1. „Takže nic, srabi jo?“ Po obědě malinko bloudíme a přijíždíme až na hraniční přechod Strážný – Philippsreut. Znovu nadhazuji Třístoličník. Ne, na Třístoličník se nejede.

Nová Pec

Kousek za Stožcem nás na cyklistické stezce staví policista. V autě má zavřeného vlčáka. Upozorňuje nás, že musíme jet za sebou a při kraji. Asi neměl co dělat. Původně jsme měli obavu, že projdeme dechovou zkoušku na alkohol. Nádhernou novou cyklostezkou podél Vltavy dojíždíme „za sebou a při kraji“ do Nové Pece, kde Vltava začíná přecházet v Lipno a kde je zároveň veřejné tábořiště. Ubytováváme se za 20 Kč za osobu a 30 Kč za stan, a jdeme se vykoupat do studené řeky. Usínáme za asistence světlušek.

Schwarzenberský kanál

Dnes chceme ujet přesně 100 kilometrů a možná trošku navíc. Rýma mě bez rozloučení opustila. Podél cesty vede taková větší škarpa, jež má název Schwarzenberský kanál. Jeho celková délka je 52 kilometrů. Byl vybudován koncem 18. století a sloužil k plavení dřeva ze Šumavy do Vídně. Chvilku šlapeme po břehu Lipenské přehrady. Vyjíždíme k hradní zřícenině Vítkův Kámen ze 13.století, která se nachází 1035 metrů nad mořem. Těšíme se na výborné palačinky v občerstvení u hradu, ale mají zavřeno. I proto obědváme v Přední Výtoni v restauraci „U starého vdovce.“

Rakouské kilometry

Na dvě hodinky si odskakujeme do Rakouska. Ve městečku Bad Leonfeld si kupujeme zmrzlinu, neboť je to nejjižnější bod naší Expedice. Odtud už se budeme jenom přibližovat domovu. Na každém rohu jsou nalepené plakáty odsuzující elektrárnu v Temelíně. Po Rakousku jsme najeli celých 21 kilometrů.
Kousek za Vyšším Brodem, zpět v Čechách, se Máče podsmekává přední kolo na štěrku u krajnice a v následujících vteřinkách válí i s kolem sudy napříč silnicí. Dopadlo to dobře. Naštěstí nic nejelo a vše skončilo jen oděrkami na rukou a nohou. Přes Rožmberk, kde je hrad z roku 1250, a přes Větřní, kde je kromě továrny na papír taky spousta cikánů, pokračujeme z mírného kopce podél Vltavy až do Českého Krumlova, kde navštěvujeme historické centrum města. Po výborné česnekové a cibulové polévce podávané v chlebu stavíme stany v motorestu kousek za Krumlovem. Stojí nás to 30 Kč na hlavu a máme k dispozici chatku se sprchou.

 
Předchozí díly
1. Šumava na kole křížem krážem
2. Přes Poledník k Pramenům Vltavy
Následující díly
4. Ze Šumavy na přehrady
5. Přes Brdy zpět do Slaného
Související články
Zimní výstup na Grosser Osser
 
Přečteno 1133x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: