Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

RUČNÍ GPS PŘIJÍMAČ

Redakce, Jiří Černý / 24.05.2000
Velmi různorodou skupinu uživatelů představují vlastníci malých ručních GPS přijímačů. Ceny nejlevnějších přístrojů směřují k hranici 5000 Kč, čímž se dostupnost širokému okruhu uživatelů dále zvyšuje.
 
Popisem přijímače a jeho možnostmi nechci čtenáře příliš unavovat, neboť by jejich podrobný výčet by byl únavný. Takže jen ve stručnosti - vzhledově i velikostí je ruční GPS přijímač velmi podobný mobilnímu telefonu. Jen má rozměrnější displej, naopak kláves je méně. Uvnitř přístroje je pak ukryto spousta elektroniky a baterie.

Co GPS přijímač umí ? Jakmile vypočte aktuální polohu v terénu (proces výpočtu trvá několik desítek vteřin po zapnutí přístroje), je schopen poskytovat celou řadu navigačních ukazatelů – jmenujme alespoň polohu, výšku, směr a rychlost pohybu. Pokud má přístroj k dispozici alespoň minimální počet potřebných družic pro výpočet polohy, pak automaticky provádí aktualizaci všech navigačních údajů v intervalu jedné až několika vteřin. GPS je moderní navigační pomůckou a od toho se odvíjejí i funkce, které nabízí – uložení aktuální pozice do paměti přístroje, navigace k vybranému bodu, trasová navigace (sekvenci bodů) a záznam prošlé trasy, z kterého lze pak spustit zpětnou navigaci do výchozího bodu. Při aktivaci některé z výše uvedených navigačních úloh GPS podává informace o zbývající vzdálenosti do cílového bodu, času, který při dané rychlosti budeme k dosažení cíle potřebovat, apod. Někteří výrobci do přístrojů integrují funkce známé cyklistům z jejich cyklocomputerů – průměrná a maximální rychlost, počítadlo kilometrů, automatické stopky, apod. Oblíbenou funkcí je zjišťování ortodromické vzdálenosti a azimutu mezi dvěma zadanými bodu, cestovatelé využívají funkce zjišťovaní času východu a západu Slunce nad zadaným bodem.

Na trhu jsou k dispozici mnohá technická řešení, která ač vypadají nenápadně či nezajímavě, mají smysl a prosazují se. Uveďme výstražný zvukový signál – pokud se příliš vychýlíte z přímého kursu k cílovému bodu, přístroj zapípá. V tomto případě není nezbytné tak často sledovat obrazovku přístroje a lze mít přístroj schovaný v kapse. Přístroje bez zvukového výstupu Vás častým sledováním displeje obtěžují, což kupříkladu při řízení automobilu není moc vítané. Jinou zajímavostí je funkce překlopného displeje, která umožňuje zobrazení všech údajů otočit o 90 stupňů. Tím se velmi zvýší užitkovost přístroje – v horizontální poloze je ideální pro umístění na přístrojovou desku, naopak ve vertikální poloze na držení a zároveň ovládání jednou rukou v terénu.
 
 
 
Přečteno 883x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: