Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Rychlost času v Asii a asijských úřadech

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 2.07.2001
Připravte se na to, že v Asii nemá na rozdíl od Západu čas cenu. Na všechno je tu stále dost času a nikdo tu nikdy nikam nespěchá. Nezbude vám, než se prostě tomuto jinému chápání času přizpůsobit a brát věci, tak jak jsou.
 

    Autobusy a někdy i vlaky běžně odjíždějí s hodinovým a větším zpožděním, aniž by se tomu někdo divil a rozčiloval se. Nejela loď mezi ostrovy dnes, jak podle jízdního řádu měla? Nevadí, třeba pojede zítra! Sliby s časovým údajem proto neberte doslova. Pokud vám domorodec řekne, že vyřízení čehokoli bude trvat jen půlhodinku, můžete čekat i několik dní. Také úřední hodiny a otevírací doby obchodů se často nedodržují. Může se vám například stát, že na vás v úředních hodinách nebude mít nikdo čas - každý přece ví, že si úředníci musejí v klidu vypít svůj odpolední čaj a nevyplácí se je rušit v jejich rozjímání.

    A když už jsme i těch úředníků, tak máme pro Vás ještě pár užitečných rad. Při všech oficiálních jednáních je třeba myslet na to, že lidé v Asii přikládají na rozdíl od obyvatel Západu obrovský význam "udržení si tváře". Úředníci se bojí převzít osobní odpovědnost, protože nechtějí riskovat špatné rozhodnutí, omyl či administrativní chybu. Každou žádost musí proto posoudit a schválit několik lidí, aby byla odpovědnost kolektivní. I když úředník pracuje pomalu a špatně a vy víte, že pravda je na vaší straně, nezvyšujte hlas a nevyčítejte mu jeho chyby, ničeho tím nedosáhnete. Vyjadřovat v takové situaci vztek či rozčilení je vnímáno jako velká neslušnost a urážka, protože podle asijského bontonu emoce na veřejnost nepatří. Je třeba se zářivě usmívat, i když byste nejraději úředníkovi jednu vrazili. Otevřená kritika, hádka či pokus o konfrontaci způsobí jen to, že před vámi úředník v obavě před "ztrátou tváře" uteče, roztrhá vaši žádost a hodí ji do koše, nebo vás prostě z kanceláře vyhodí (opravdu: když se náš kamarád Petr Hála dožadoval v indickém Dillí příliš hlasitě své letenky, zaměstnanci aerolinií ji před jeho očima přetrhli, zahodili a vykopli ho ven).

    Připravte se na to, že i v demokratických asijských zemích je úředník Bůh, jednání na úřadech trvá nekonečné hodiny a je vyčerpávajícím bojem s anonymní institucí, kde na první pohled nikdo neodpovídá za nic. V některých případech přispěje k rychlému vyřízení žádosti malý dárek či bakšiš. S úspěchem lze použít i drobnou psychologickou fintu - rozhovor s úředníkem začněte tím, že se ho vyptáte na zdraví a na jeho rodinu a zdůrazníte, jak se vám v jeho zemi líbí, jak jsou tu všichni lidé přátelští a vycházejí vám ve všem vstříc.

 
Související články
Lapálie s vízy do Tibetu
 
Přečteno 783x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: