Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Itálie

Sardinie pro neznalé

Anna Strejcová, Míša Nováková / 22.04.2008
Když jsem si v organizaci AFS Mezikulturní programy podávala přihlášku na rok do Itálie, doufala jsem, že svůj roční studijní pobyt strávím v některém z italských měst jako je Řím, Miláno, Florencie nebo třeba Benátky. Nyní jsem ale moc ráda, že jsem nakonec žila v horském městě Nuoru se 40 000 obyvateli na tajemném místě zvaném Sardinie.
 

Staré vnitrozemí

Poměrně velký ostrov Sardinie je ve Středozemním moři paradoxně blíže Tunisku než Itálii. Kvůli četným nájezdům Féničanů, Španělů a Arabů zde vznikala větší města ve vnitrozemí. Na pobřeží leží také důležitá centra, ale byla postavena většinou až v minulém století a jsou hojně navštěvována turisty. Za poznáním pravé Sardinie a sardinské kultury je lepší směřovat právě do středu ostrova.

Stávka jako životní styl

Na Sardinii nikdo nikam nespěchá, lidé jsou přátelští, rodiny drží hodně pohromadě, každá věc je dobrou záminkou k uspořádání party nebo stávky. Stávkuje se opravdu hodně. A nestávkují jenom železničáři nebo řidiči autobusů, jako je tomu u nás, ale stávkovali i novináři, prodavači ovoce, studenti, učitelé. I já jako student jsem zažila hodně stávek. Stávkovali jsme kvůli nefungujícímu topení ve škole, kvůli neuklizeným záchodkům ve 2. patře budovy, kvůli těžkým závěrečným testům atd.

Speciality nejen pro labužníky

Sardinská kuchyně je hodně specifická a bohatá. Těstoviny se na Sardinii jedí každý den jako předkrm a pokud budete k nějakému Sardovi pozváni na jídlo, připravte si prázdný žaludek, protože hostitelé tu o své hosty rádi pečují a snaží se jim nabídnout to nejlepší. Pokud člověk už opravdu víc těstovin, lasagní, bifteků, zapékaných lilků a salátů nemůže, tak musí Sardovi tuto skutečnost několikrát zopakovat, aby to pochopil. Kromě těstovin se připravují různé pokrmy z ryb, které jsou opravdu vynikající. Sardové umí dobře připravovat maso a jedí hodně masových pokrmů. V restauraci doporučuji jakýkoliv pokrm z jehněčího masa, typický pokrm je například agnello arrosto. Pokud máte rádi právě těstoviny, ochutnejte spaghetti bottarga - těstoviny se sušenými rybími jikrami.
Tradiční sardinský chléb je tenoučký plát chleba o síle 1 milimetr. Jmenuje se pane carrasau a nesmí chybět v žádné sardinské domácnosti. Tato základní potravina je známa na Sardinii v několika podobách, protože každé městečko má jiný tradiční recept na jeho pečení.

Obr z Čech 

Pro turisty můžou být exotičtí už samotní obyvatelé Sardinie, kteří mluví zvláštním jazykem a nechovají se tak, jak byste od Italů očekávali. Lidé jsou tu menšího vzrůstu - já jsem pro ně byla se 172 centimetry obr. Na rozdíl od Italů na kontinentu jsou Sardové více uzavření, k cizím lidem si drží celkem odstup, nepokřikují na holky „Ciao bella!“ a nejsou vlezlí. Pokud vás ale trošičku poznají, jsou to ty nejštědřejší osoby.

Neitalská sardinština

Místní zbožňují povídání a při rozhovoru neustále používají ruce. Mimo mluvené italštiny jsem se musela naučit i významy různých gest. Ve školách a na úřadech se hovoří italsky, ale v rodinách, hlavně na vesnicích, se mluví sardinsky. Je to poněkud zvláštně znějící jazyk: mix latiny, španělštiny a arabštiny. Italštině se příliš nepodobá. Běžný turista se však při pobytu se sardinštinou příliš nesetká. Tento jazyk postupně vymírá, protože mladí lidé jsou ovlivněni italskou kulturou a ne všichni sardinsky mluví. Vyučování ve školách probíhá v italštině a v současnosti se uvažuje o zavedení sardinštiny jako povinného předmětu.

Podzim a jaro – čas k oslavě

Sardinie není jenom místo na trávení letní dovolené. Zimy jsou tu mírné a právě na podzim a na jaře se koná nejvíce folklorních slavností, které mají pro místní obyvatele velký význam. Na podzim se každý víkend koná v některých vesnicích festival Cortes Apertas, kdy osazenstvo vesnice zve návštěvníky do svých domů, ukazují se stará řemesla, ženy napečou sardinské koláčky, které pak rozdávají cizincům, a večer se většinou griluje maso. Právě na těchto slavnostech zjistíte, jak je Sardinie kulturně různorodá. I vesnice, které jsou od sebe vzdáleny 16 km, mají jiný kroj, jiný dialekt sardinštiny, jiný typ chleba či jiné kroky v tradičním tanci.

sardinie moře

Jak si zasportovat

Jaro a podzim jsou také ideální období pro sport. V létě je v horkém počasí jediným provozovatelným sportem plavání v moři. Ale na jaře nebo na podzim lze podnikat trekingové túry v horách, jezdit na kole nebo lézt na skalách. Vyhlášené místo pro horolezce je Cala Gonone, kde jsou přímo vybavená horolezecká střediska a mnoho lezeckých míst s nádhernými výhledy na moře.

Tajemný obřad v Mamoiadě

Přelom zimy a jara je zase ve znamení karnevalu. Karneval oficiálně začíná 16. ledna, kdy se ve vesnici Mamoiada slaví svátek sv. Antonia. V ten den vesničkou prochází procesí s postavami mamuthones. Mamuthones je muž oblečený do kožichu, na zádech má zvony a na obličeji dřevěnou masku.

Zvony na zádech mohou vážit až 40 kg a celé procesí působí až depresivně. Při pochodu mamuthones jsou přihlížející zticha a je slyšet pouze zvonění zvonů. Ten den je v Mamoiadě zapáleno okolo 20 ohňů, u kterých se vždy mamuthones zastaví a ochutnají víno, jež nabízí majitel domu, u kterého oheň plane. Největší záhadou je, že se ani odborníci nemohou shodnout na původu této slavnosti. Jisté ale je, že její kořeny sahají do pohanského období ostrova.

Italská komedie

Během roku na Sardinii jsem se naučila mnoho věcí - od hraní na kytaru po tancování sardinských tanců. Myslím, že nejlepší, co mě za ten rok potkalo, byla moje italská hostitelská rodinka. Měla jsem štěstí a žila jsem v rodině, se kterou jsem si opravdu moc rozuměla.
Kdyby se tu někdo rozhodl natočit komedii, mám spostu námětů!
 
Související články
Podpatek jménem Apúlie
Liparské ostrovy – pozemský ráj v Tyrhenském moři
Studijní práce v africkém státě Togo
Liparské ostrovy a zklamání ze Stromboli
Loučení s Itálií
 
Přečteno 3070x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: