Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Střední Asie a dál

Sbohem, Kyrgyzstáne! Snad.

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 30.09.2004
Mrzneme celou noc pod zasněženým sedlem Ala Kol ve výšce 3 800 m. n. m. Naše spacáky už přeci jen nejsou to, co bývaly a těch mnoho měsíců cestování jim zpřelámalo vlákna. Cestu přes sedlo se nám nedaří najít.
 

Neustále nám mizí mezi pěšinkami vyšlapanými stády skotu, ovcí a koní, která se tu v létě pásla, až se nadobro ztrácí pod sněhem. Vracíme se.

"Svišť, koukej," křičím na Luci a ukazuju na noru. Vrtí se v ní huňatá hnědá koule. Bojíme se k němu přiblížit, v Mongolsku přeci svišti přenáší mor. Ale stejně nám to nedá a opatrně se k němu blížíme. Má packu chycenou v železné pasti, a tak nám nemůže utéct. Chcípne tu hlady, nebo se sem pro něj nějaký pašák vyškrábe?

Dredatá holka z Austrálie před čínskou ambasádou v Biškeku jen tak mimochodem říká: "A to víte, že hranice bude do 10. října zavřená?" To jsme opravdu netušili, kvůli čínskému svátku jsme počítali s třemi, pěti dny. Snažíme se zjistit víc. Ruska v recepci čínské ambasády nic neví. Dává nám jakési tel. číslo, ale ani ti nám nedokáží nic říci. Prý máme zajít na konzulární oddíl kyrgyzského ministerstva zahraničí. Úplně náhodou za čtvrt hodiny stojíme před jeho branou. Úředníci spěchající na oběd, nás odbývají s tím, že bude zavřená až do konce října. Cestovka tvrdí, že hranici zavřeli dneska a otevřou jedenáctého. Naprosto neschopní zaměstnanci turistických informací slaví Mezinárodní den cestovního ruchu. Naštěstí se po čtvrť hoďce objevuje jejich šéfová a volá jakémusi Voloďovi. Musí to být velké zvíře. Tvrdí, že zavřou prvního a otevřou jedenáctého. To už budeme mít propadlé povolení k pobytu. Začíná boj s časem. Možná zbytečný. Co když už je opravdu zavřená?

Jako vůl a naprostý cestovatelský greenhorn si nechávám ukrást na trhu 99 dolarů. V šest ráno přijíždíme po nekonečné celonoční jízdě úplně na dně svých sil do Oshe. Taxikáři chtějí 100 dolarů do hranice. Odkud jezdí maršrutky do města na půli cesty se nám daří zjistit, až když už jsou fuč. Každý nás posílal někam jinam. Stopujeme na výpadovce. Marně. Od hranice přijíždí jakoby nic dva čínské lehátkové autobusy. Koukáme na ně jako na zjevení a honíme je po 300 tisísovém. městě. Bingo. Odchytáváme policajta, aby nám překládal z ujgurštiny do ruštiny.

Autobusy jezdí z nového autobusáku jednou týdně a to je právě zítra. Kupujeme lístky a klidní jdeme spát do hotelu. Na ulici potkáváme tři Čechy, Poláky či Slováky. Jsme tak nevyspalí, že se jich ani neptáme a chvilku spolu mluvíme rusky, chvíli anglicky. Nevěří, že se hranice zavře opravdu až 1. října a nejraději by byli v Číně už dnes.

Přemlouvají nás, ať vrátíme lístky a najmeme si s nimi džíp. Měli tu být před třemi hodinami, když jsme se my sháněli po spolujezdcích. Číňanům věříme /i když trochu nás to hlodá/. Tak nám držte palce, ať se nám podaří dostat do Říše středu před tím potrhlým svátkem. Na Kyrgyzstán už nemáme sílu! I když Osh je spíš poklidný Uzbekistán než Kyrgyzstán plný ožralých nomádů. Spoustu žen je tu zahalených a směsice všech těch Turků, Arabů, Ujgurů, Uzbeků, Tádžiků a bůhvíkoho ještě je omamující. A navíc tu mají nejlepší šašlik z celé země a narozdíl od těch ostatních nejedlých humusů úplně za hubičku.

Ještě jednou, držte nám palce, prosím

 
Předchozí díly
1. Nejlevněji z Prahy do Istanbulu
2. Gruzie bláznivá
3. Arménské putování
4. Arménský Stonehenge a Kappadocie
5. Nehostinný Ázerbajdždán
6. Chinalig - ráj za horskou hradbou
7. Ázerbájdžánští poutníci v roli alpinistů
8. Jak chutná Uzbekistán
9. Do banky v Uzbekistánu? Ani párem volů!
10. Trochu divoký Kyrgyzstán
11. Podzimní sníh a mráz v Kyrgyzstánu
Následující díly
13. Konzumistická Čína
14. Hledání ztraceného Hotanského muzea
15. Noc v jurtě vysoko v Číně
16. V pohádkovém Pákistánu
17. Baltistán
18. Severopákistánský extrémismus
19. Ze severu do Pandžábu a deportace z Kašmíru
20. Bláznivé Lahore
21. Karáčí přelidněné
 
 
Přečteno 672x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: