Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Singapur

Singapur

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 4.06.2001
Singapur je miniaturní městský státeček, rozkládající se na ostrově na jihovýchodním výběžku malajského poloostrova, s nímž je Singapur spojen kilometrovým mostem přes kanál Johor.
 

Základní údaje Víza Ceny Doprava Kam jet?

  Singapurská republika je parlamentní republikou s autoritativními rysy. Hlavou státu je prezident, v čele vlády stojí ministerský předseda, zákonodárným orgánem je národní shromáždění. Na ploše 618 km2 žijí v Singapuru tři miliony obyvatel. Hrubý roční domácí produkt je udáván ve výši 12 900 USD. Nejrozšířenějším náboženstvím je čínská směs taoismu a konfucianismu (29 %), následuje buddhismus (27 %), islám (16 %) a křesťanství (10 %). Úředním jazykem je malajština, rozšířená je čínština, všude se běžně domluvíte anglicky. Čas je v Singapuru o šest hodin před standardním středoevropským časem.

Základní informace
  Singapur ("Lví město") byl až do roku 1959 důležitým anglickým přístavem a obchodní základnou. Jeden z proslulých asijských ekonomických "tygrů" je dnes zastavěn prosklenými mrakodrapy a obydlen kosmopolitní směsí Číňanů, Malajců, Indů a dalších asijských národností. V Singapuru se podařilo to, o čem jinde bez úspěchu snili komunisté - vláda se o své občany příkladně dobře stará a poskytuje jim vysokou ekonomickou úroveň, ale na druhé straně zavádí totalitní předpisy, týkající se například povolené délky vlasů, přecházení ulice mimo vyznačené přechody nebo žvýkání či kouření na veřejnosti. Kladem tohoto systému je na asijské poměry nezvyklé čisto a pořádek na ulicích.

Víza, formality
  Češi vízum pro návštěvu Singapuru nepotřebují, pokud zde jejich pobyt nepřekročí třicet dnů. Slováci se podle internetových stránek MZV SR mohou v Singapuru bez víza zdržet čtrnáct dnů. Za malý poplatek je poté pobyt možno o dalších čtrnáct dnů prodloužit na imigračním úřadě (Immigration department, Pimendo centre, 595 South bridge Rd., tel. 532 28 77). Imigrační úředníci chtějí někdy před vstupem do Singapuru vidět zpáteční letenku či jízdenku a dostatečnou finanční hotovost (cca 250 USD). Úřady také nemusejí povolit vstup lidem, jejichž vzhled neodpovídá "obecně platným pravidlům dobrého vychování a občanského soužití" (tato důvěrně známá bolševicky znějící fráze se týká především dlouhých "hipíckých" vlasů). 

  Singapur má v Praze generální honorární konzulát na adrese Opletalova 27, Praha 1, tel. 224 091 385, fax 224 091 386, úřední hodiny út, čt 9.00 až 12.00.

  Českou ambasádu najdete v Singapuru podle internetových stánek MZV ČR na adrese No. 7 Temasek Boulevard, 18-02 Suntec city Tower One, Singapore 038987, tel. 0065/633 223 78, 633 223 76, fax 633 223 72. Slovenské zastoupení hledejte na adrese 07/00 Raffles city tower, Singapore 179101, tel./fax 0065/336 11 77.

Podnebí
  Podnebí je v Singapuru stejné, jako v sousední Malajsii. Po celý rok je zde horko a vlhko, nejvíc prší od listopadu do ledna, nejméně v červnu a červenci. Můžete se sem ale bez problémů vypravit po celý rok.

Peníze, ceny
  Měnou jsou singapurské dolary, jejichž aktuální kurz nelze vzhledem k nedávné finanční krizi v zemi odhadnout. Výměna cestovních šeků i hotovosti a použití mezinárodních platebních karet je všude bez problémů. Singapur je v důsledku své vysoké hospodářské úrovně o mnoho dražší než okolní asijské země, zvláště pokud se týká bydlení (za postel v noclehárně dáte zhruba 5 - 10 USD, dvoulůžkový pokoj v levném hotelu stojí minimálně 15 USD. Stravování v pouličních stáncích je ale pak už velmi levné. Singapur je také někdy nazýván Městem jídla, protože tu najdete všechny asijské kuchyně včetně krajových specialit. Lacino se dá v Singapuru také nakoupit spotřební zboží.

Doprava
  Protože je Singapur stejně jako thajský Bangkok jednou z nejfrekventovanějších asijských destinací, můžete si při přímé letecké cestě z Evropy vybrat z řady zlevněných letenek mnoha společností. Singapur má také velmi dobré letecké spojení s jinými zeměmi jihovýchodní Asie za výhodné ceny, takže jej lze použít jako přestupní stanici například při cestě do Indonésie. V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Singapuru za tyto ceny: Nemo-Selecta 16 328 Kč, Atlantis Air Service 21 700 Kč (tříměsíční) či 30 400 Kč (šestiměsíční), Global Express 23 555 Kč (tříměsíční) a GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 18 280 Kč. Ceny letenek podléhají velkým sezónním výkyvům.

  Po zemi ze sousední Malajsie se do Singapuru dostanete po mostě přes kanál Johor. Přímé, komfortní a poměrně levné autobusy spojují Singapur se všemi většími malajskými městy (Penang za cca 20 USD, Kuala Lumpur 10 USD, Melaka 5 USD atd.), poslední město na malajské straně kanálu se jmenuje Johor Bahru. Cestu z Malajsie a Thajska do Singapuru lze dobře zvládnout i vlakem nebo autostopem. Přímý expresní vlak do Singapuru z thajského Bangkoku stojí cca 65 USD, vlak ze severomalajského Penangu 20 USD. Pravidelné lodní spojení má Singapur s indonéskou Sumatrou, Jakartou a dalšími místy.

  K dopravě po městě je nejlépe použít hustou a spolehlivou síť poměrně levných autobusů či metra. Motorikša nebo taxi vychází naproti tomu dost draho.

Kam v Singapuru
  Za návštěvu v Singapuru stojí například etnické čtvrti jednotlivých národnostních menšin (Little India s hinduistickými chrámy, Chinatown s čínskými chrámy, Arab Street s mešitami). Čínská kultura poznamenala Singapur snad nejvíc - kromě celé řady chrámů tu najdete například čínské zahrady Yu Hwa Yuan s pagodami, bonsajemi a idylickým potůčkem. V Centrálním muzeu (kam je vstup zadarmo) je mimo jiné singapurským Číňanům věnována samostatná expozice. V budově Empress Place je muzeum středoasijské Hedvábné cesty, která kdysi v Číně začínala.

  Ve staré koloniální čtvrti (Colonial district) objevíte budovu parlamentu z roku 1827, Národní muzeum, křesťanskou katedrálu Dobrého pastýře a řadu dalších církevních staveb. Milovníci přírody najdou v Singapuru ptačí park Jurong, kde je k vidění několik tisíc druhů ptactva, krokodýlí farmu a velkou zoologickou zahradu bez plotů (kde budou od zvířat odděleni jen příkopy), literáti vězení Chang Prison, známé z knihy Král Krysa. Jednou z největších singapurských atrakcí jsou soutěže zpěvných ptáků, které se v sobotu ráno konají na několika místech (zeptejte se v hotelu).
  Na ostrově Sentosa najdete proslulý Podmořský svět (kde můžete projít skleněným tunelem obrovským akváriem se žraloky) hmyzí farmu s velkými barevnými motýly a námořní muzeum. Zážitkem je vyhlídková plavba po kanále Johor a výstup na vrchol Mt. Faber, odkud je pěkný výhled na celé město.

  Nejlevnější hotely najdete v okolí ulice Bencoolen St. a ve čtvrti Little India. Někteří čeští cestovatelé doporučují hotýlek Lee Guest House na ulici Beach Rd., kde prý stojí postel noclehárně se snídaní 10 USD. E-mail lze poslat například z kavárny Emoha café, No. 9 Circular Rd., Singapore 049365, tel. 438 08 58.

 
Související články
Singapore – město zákazů
 
Přečteno 1711x
 
 
 
Komentáře
Singapurdidus, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: