Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Rumunsko

Slovenské vesničky na Bihoru

Tereza Hofmanová / 23.09.2009
V severozápadní oblasti Rumunska mezi Oradeou a Clují, severně od hlavní spojnice těchto měst v bihorských kopcích, můžeme najít pár zapadlých slovenských dědinek, které stojí téměř mimo jakoukoli pozornost turistů. Ani v průvodcích se o nich nepíše a informací na internetu je kupodivu poskrovnu. Život je tu těžký, a proto mladí neustále odcházejí za snazším živobytím do měst.
 

Nová a Stará Huta

Já jsem se do slovenských vesniček vydala z rumunské Cluje, kde jsem semestr studovala, strávit Velikonoce. Před cestou jsem se snažila najít nějaké informace na webu, ale moc jich nebylo. V internetové diskuzi jsem si našla kontakt na jednu studentku z Nitry, která pochází ze Staré Huty, a kontaktovala ji. Jela zrovna na svátky domů a nabídla mi, že u ní mohu přespat.
Na Zelený čtvrtek jsem se vydala autobusem z Cluje do Aleşdu, dál už jede autobus jen jednou za den, tak mi nezbylo nic než stopovat. U odbočky na Novou Hutu posedávala spousta babek, které mi dohodily jako taxík paní sekretářku ze školy, která právě jela nahoru. Všechny tyto vísky totiž leží v kopcích a cesty k nim nejsou vždy nejpřístupnější. Ta z Aleşdu na Novou Hutu je odstrašující ukázkou, samá díra a výmol, ale už jim prý dlouho slibují novou. Místní pan starosta a katolický farář v jedné osobě je velice schopný člověk, který se snaží o rozvoj agroturistiky ve své vesnici. Ta má opravený kostel, postavenou novou faru, která slouží z části jako ubytovna pro turisty, a v okolí se postupně zlepšují silnice. Lidé si ho váží. Stará Huta, kde bydlela má kamarádka Mariana, leží v kopcích nad Novou Hutou. Je to rozvleklá vesnička tvořená obrovskými staveními se spoustou hospodářských budov a ke každému patří velká zahrada a pole.

Gemelčička

Na Velký pátek jsem se vypravila ze Staré Huty na Gemelčičku, roztáhlou dědinku daleko v kopcích, která leží nad Novou Hutou. Místní pan farář Rolník se mě ujal podobně jako svých čtyř sirotků na faře a ubytoval mě společně s minizájezdem českých turistů od Kudrny ve staré škole. Spali jsme na matracích v kouzelných starých třídách a na jídlo chodili na faru. Mezi sváteční bohoslužby se vešel i program, kterému velel pan farář. Vzal nás podívat se na sobotní trh do blízkého městečka Zalau, ukázal nám nově postavený klášter Bic a údajně pravěké mohyly, a zavezl nás do nejzapadlejší slovenské vísky Vagaše, kam byl elektrický proud zaveden teprve před třemi lety a kde byli neuvěřitelně pohostinní lidé. Na Boží hod velikonoční proudily přes kopce davy svátečně oděných lidí do kostela a zcela běžně jsme tu mohly slyšet pozdrav ‚Pochválen buď, Ježíš Kristus‘. Kostel byl nacpaný k prasknutí. 

Život jako u nás před sto letyTřída ve vesnici Bihor

Naprostá většina lidí tu hospodaří. Téměř ke každému stavení patří stáj, chlívek, zahrada a pole. V každé vesnici je slovenská škola, ale protože stavení jsou rozesetá po kopcích daleko od sebe, chodí děti do školy někdy i celé hodiny. Léto pro ně není časem prázdnin a volna, ale musí pracovat na poli. Doma se mluví slovensky, rumunštinu se většinou děti učí až ve škole. Kromě osmiletých základních škol se v této oblasti nachází i jedna slovenská střední škola, a to lyceum v Bodonoši. Na vysokou školu odcházejí studovat do Oradey nebo na Slovensko.

Hrozí vylidnění

Mezi další slovenské vesničky patří Šarany, Čerpotok, Petriš, Židáreň a další. Dohromady tu žije asi 17 000 rumunských Slováků. Přišli sem více než před 200 lety za prací. Živili se rubáním v dolech na uhlí a asfalt, ale ty jim už zavřeli a dnes není práce. Proto mladí odcházejí za lepším na Slovensko, do Čech či dál na západ. Zůstávají tu opuštěná prázdná stavení, která postupně skupují Rumuni a využívají je jako chaty na víkend. Na Staré Huti se nachází zatím jediný penzion U Šoniho, který vlastní Češi. 
Jak bude asi vypadat tento malebný, bohem zapomenutý kraj za pár let?
 
Související články
Veselý hřbitov
Rumunští Huculové na Velikonoce
Cestování rumunskými vlaky
Přežívající řemesla v Rumunsku
 
Přečteno 2964x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: