Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > ČR > Šumava

Smrčina – šumavské pralesy

Michal Vačkář / 29.06.2006
Smrčina je sice se svými 1338 m n. m. třetím nejvyšším vrcholem Šumavy, ale stále zůstává poněkud stranou zájmu návštěvníků. Pravděpodobně proto, že v její blízkosti se nachází nejvyšší šumavský vrchol – Plechý. Také její excentrická poloha na hranici NP Šumava je jedním z důvodů, proč není Smrčina tak turisticky atraktivní jako například Boubínský prales.
 

Je to škoda, neboť kromě posledních ostrůvků starých smíšených porostů a zbytků přirozených klimatických smrčin v jejích nejvyšších partiích zaujmou porosty kapradin, v nichž se topí i středně vzrostlý člověk. Nekonečné zelené moře až 180 cm vysokých rostlin, rozprostírající se po severních svazích směrem k Lipenské vodní nádrži, je skutečně něco nevídaného.
Masív Smrčiny je jakýmsi pokračováním Trojmezenského masívu v místě, kde je v jednom místě doslova rozetnut průsmykem o nadmořské výšce necelých tisíc metrů. V tomto průsmyku se nachází sezónní hraniční přechod do Rakouska s prostým názvem 1/10. Tento přirozený předěl byl v minulosti hojně využíván a procházelo jím několik obchodních stezek. Číslo  1/10 není nic jiného než číslo hraničního kamene. Celá oblast tak kopíruje státní hranici s Rakouskem a evropské rozvodí Labe – Dunaj. Za jasného počasí nabízí krásné výhledy do Lipenské kotliny, ale také až k rakouským Alpám.

Výchozí místa

Přechod masívu Smrčiny se dá zvládnout za jeden den, přičemž nejlepším výchozím místem je lipenská osada Nová Pec, kam je dobré železniční spojení. Přechod je možné zakončit tamtéž, nebo lépe v Horní Plané.

Samotný přechod

Z Nové Pece prvních 8 km mírně stoupáme po asfaltové silnici směrem na Říjiště. Míjíme skvost vodního stavitelství – Rossbach. Schwarzenberský plavební kanál tu po umělém mostě křižuje Koňský potok. Od sezónního kiosku na Říjišti je to již jen kousek k hraničnímu kameni 1/10. Zde nás konečně vítá úzká lesní pěšina. Proplétáme se mezi skalními bloky, věčně kluzkými kameny a obrovským kapradím. Pevné kotníčkové boty jsou k nezaplacení. Míjíme sjezdovku Hochficht, ležící na rakouské straně, a za kamenem 1/18 následuje prudký výšvih až na vrchol Smrčiny (1338 m n. m.), ke kameni 1/21. Na vrcholu je vztyčen mohutný železný kříž. Hřeben samozřejmě pokračuje dále, ale stezka uhýbá zpět do Čech. Prudkým klesáním mezi až dvoumetrovým kapradím v klidovém území Trojmezná – Smrčina se dostáváme na rozcestí U Tokaniště. Odtud bohužel musíme pokračovat opět po asfaltové cestě. Přes bývalé osady Josefův Důl a Huťský Dvůr, kdysi situované u Schwarzenberského kanálu, se příjemnou krajinou plnou luk, pastvin a osamělých skal dostáváme do lipenské obce Bližší Lhota. Na druhou stranu Lipna, do Horní Plané, se buďto necháme převézt přívozem, nebo pokud chceme ušetřit 10 Kč, můžeme Lipno přeplavat.

Doporučení na cestu

Vyplatí se sledovat předpověď počasí, protože bouřka dokáže být ve vrcholových partiích hřebene krajně nepříjemná a nebezpečná. Doporučuji pevné boty, zejména po dešti je stezka velmi kluzká. Celá trasa měří přibližně 25 km. Pro ty, kteří se rozhodnou pro vícedenní přechod, bych dodal, že na hřebeni prakticky není vhodné místo pro bivak.

 
Související články
Šumavské pláně na kole
Nejvyšší hora Šumavy Grosser Arber na kole
Akce k 15. výročí NP Šumava
Nevyzpytatelnost šumavského počasí
Cyklistický tlačing na Plechý
 
Přečteno 1688x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: