Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Průvodce zimní Itálií

Soutěska Gole Alcantara

Honza Ebr / 24.04.2008
Po příjemném jarním počasí v Římě i po cestě do Catanie pod Etnou je chladné deštivé období nemilým překvapením. Vydáváme se tedy za kulturou do Taorminy.
 

Příjemně strávené čekání

Antické divadlo je v Taormině úchvatné, ačkoliv jsme kvůli mrakům ochuzeni o tzv. "nejlepší výhled na Etnu". Zajímavé je i  samotné městečko nalepené na útesech nad mořem a také výhled na okolní, ještě odvážněji řešené obce. Výlet na rozkošný ostrůvek Isola Bella, spojený s pevninou jen úzkou písečnou kosou, je příjemným zpestřením čekání na autobus k soutěsce Gole Alcantara, kam máme namířeno dál - a to i přesto, že  mimo objednané prohlídky s průvodcem cesta končí hned po přechodu písečného pruhu u mříží.

Jízdní řády po italsku

Koupit si lístek na tento spoj nebylo jednouché. Mladík v budce na autobusovém nádraží sice mluvil anglicky, což vypadalo slibně, avšak dlouho nemohl pochopit, že si nechci autobus k exkurzi pronajmout, ale že chci využít běžné linkové dopravy. A když pochopil, konstatoval, že už dnes nic nejede. Cedule s odjezdy (neuvěřitelný přepych vyhrazený pro významné křižovatky, jako je Taormina), slibovala po šesté večer spojení až k cíli. Ovšem s jakousi nesrozumitelnou poznámkou o "coincidenzza", kterou jsme postupně dešifrovali jako přestup.

Vtípek pro turisty?

Odjeli jsme na místo přestupu a autobus nás zanechal v hustém dešti pod stříškou ve zcela opuštěné setmělé vísce, kde nikde nebylo živáčka ani žádný provoz na silnici. Zdálo se, že celá „koincidence“ je italský vtip pro nic netušící turisty. Až když jsme se dvacet minut po plánovaném odjezdu přípoje právě chystali na beznadějnou cestu do slizké tmy, objevil se odněkud autobus, jehož řidič byl zřejmě stejně překvapen, jako my. Vyrazili jsme ke kýžené soutěsce.

Pár překvapení

Na stanici Gole Alcantara nás všude čekaly jen ploty a vrata. Jelikož ale už bylo dost pozdě, nepátrali jsme dál po soutěsce, ale spíš po tábořišti, a tak jsme vzali zavděk pomerančovým sadem. Ráno nás čekalo překvapení: impozantní vyhlídka do soutěsky, obchod se suvenýry, výtah na dno soutěsky a nakonec pokladna. Ta hlásala, že sestoupit dolů můžeme jen s jejich průvodcem za ceny od 10 euro na osobu, a to i za tu úplně nejsnazší štěrkovou cestičku. Těžké dilema, zda přijmout nabídku nechat se sedřít z kůže, nám ovšem usnadnila další cedule. Dnes je kvůli vysoké vodě zavřeno.

Do soutěsky bez placení

Po zajímavém setkání s českými turisty, kteří přijeli až sem z domova autem, dáváme trochu smutně soutěsce sbohem a míříme po silnici okolo plotu do nedaleké vesnice. Jaké je naše překvapení, když po sto metrech vidíme ceduli "accesso publico" a schody dolů do soutěsky! Společnost provozující turistický byznys u soutěsky si ji zřejmě nemůže zabrat celou pro sebe, a tak se alespoň snaží tuto cestu důkladně zamaskovat.

Odměna

Na vyhlídkové terasy nad zadní částí soutěsky již veřejný přístup sice není, ale překonat starý železniční násyp, který funkci plotu v dlouhém úseku supluje, není žádný problém. Odměnou nám byly neuvěřitelné pohledy na divokou vodu řítící se mezi čedičovými hranoly.
 
Předchozí díly
1. Do Itálie levně a rychle
2. Z Říma pod sicilské sopky
3. Po sněhu a suti ke kráteru Etny
Následující díly
5. Ostrov Vulcano - zážitek pro váš nos
6. Liparské ostrovy a zklamání ze Stromboli
7. Loučení s Itálií
Související články
Letní lyžování na Stelviu
Podpatek jménem Apúlie
Liparské ostrovy – pozemský ráj v Tyrhenském moři
 
Přečteno 2136x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: