Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > novinky

Spacáky 2004

Redakce, Kateřina Sekyrková / 12.11.2003
Pryč je doba, kdy každým rokem přišla na trh převratná novinka. Spacáky jsou zlepšovány v detailech, mění se barevné kombinace a dutá vlákna jsou nahrazována lepšími dutými vlákny, ale pořád se ještě nepodařilo ušít půlkilový zimní spacák.
 

HANNAH
Už jste někdy přemýšleli o tom, že součástí informace o každém spacáku by mělo být i datum výroby? Pokud takový spacák leží ve skladu 2 až 3 roky, nacpaný v kompresním obalu, aby zabral co nejméně místa, po vybalení svým vzezřením asi málokoho nadchne, natož zahřeje. Jedním ze znaků datumu výroby může být změna designu daného modelu. Právě s tím se příští rok setkáme u některých z modelů spacáku značky Hannah. Necháme se překvapit, jestli k designové a barevné změně přibyde i praktická a dlouhá očekávaná změna velikosti kompresních obalů na modely Bivak a Hiker. Pokud jste majiteli skutečně těsných kompresních vaků u těchto modelů, doporučujeme si koupit obaly větší, které seženete v outdoorových speciálkách. Malý obal nesvědčí spacáku ani jeho majiteli.

HUSKY
Podobný jev se změnou designu se loni přihodil u spacáků značku Husky, a tak dnes není těžké rozeznat na pultech prodejen rozeznat model 2003 od starších. Letošní modely (rok 2003) se zřejmě firmě Husky osvědčily, a tak pouze přidali do extrémní řady svůj vůbec nejteplejší spacák ANNAPURNA a zkrátili mu na rozdíl od ostatních zip.

Nejteplejším spacákem v roce 2003 byl Enjoy (komfort – 18 °C, 1,89 kg) z extrémní řady, která nabízí u svých zimních modelů odepínací pytel na nohy a zip vede i u méně teplých modelů prakticky diagonálním směrem po horní straně spacáku. Při otočení z boku na bok si tak nelehnete na zip.

Při koupi spacáků Husky doporučujeme vyzkoušení každého vybíraného modelu přímo na tělo. Každý model je jinak dlouhý, ačkoliv se u všech uvádí stejná délka 220 cm. Nejdelšími byly zimní modely extrémní řady (Ever, Emotion, Enjoy), naopak nejkratším, téměř dětským, byl letní spacák Musset z outdoorové řady. Uvidíme, jaké délkové fígly zvolí na rok 2004.

FREETIME / FREELIFE
Oblíbené spacáky francouzské značky Freetime budou v příštím roce zcela nahrazeny spacáky Freelife. Jeden z nejpříjemnějších třísezónních spacáků na českém trhu – Freetime Alpine Lite 1600 (komfort -7°C, 1600 značí váhu spacáku), který byl kompromisem mezi původními oblíbenými modely 1500 a 1800, zhubne v roce 2004 zpět na 1500 g. Bohužel, teplejší, téměř zimní model 1800 do výroby zahrnut nebyl, stejně jako nejmenší model značky Freetime Micropack 600 (komfort +10°C, 660 g) a velmi teplý letní spacák Micropack 1400.

COLEMAN
Hloubka nabídky spacáků Coleman byla na rok 2004 zredukována a zachované modely se dočkaly pouze malých úprav. Pouze designové změny se dotkly řady Bambusa, spacáků vhodných vzhledem ke své hmotnosti na pěší turistiku. U třísezónních až zimních spacáků řady Peak XTR -15, -20 a -25 (bývalé modely 6.15, 6.20 a 6.25)  bylo nahrazeno duté vlákno Quallofil vláknem Hollofil, a tyto spacáky se tak s novým jménem stanou při lepších teplotních výkonech lehčí.

I přes značné omezení počtu modelů přibyly nové typy spacáků, které ve 2 případech nahradily vyřazené jedince. Z českého trhu zmizí bez náhradníka  spacák RIP 100 (tzv. vajičko), Poplar Amazon (nejteplejší dekáč), CHESTNUT 190  (letní úzký dekáč bez kapuci) a Cocoon (izolace z hedvábí).

WAVE
Spacák Wave poznáte určitě podle, jak název napovídá, podélné barevné vlny na vnější straně. V tabulkách zamiřte do letních spacáků s hmotností nepřesahující 1 kg. Takových letních modelů spacáků je na českém trhu již desítky. Kompresní obal (stejný jako u Bambusy – jeden popruh), 840 g a dvě barevné varianty však každý nemá.

Pokus o univerzální spacák – asi tak by se dala nazvat variabilní mumie OAK VARIO. Z letního na třísezónní spacák se přemění pomocí prostřední vrstvy, na kterou si v létě lehnete a v zimě ji přiložíte k vrchní vrstvě spacáku. Spacák váží 1780 g a je teplotně kompromisem mezi modely OAK 200 a 300. Cenově však trumfl „třístovku“ o stovku. Svoji variabilitou tak nahradil Oak Vario vyřazený letní dekový spacák Poplar Transformer, z kterého se zapnutím speciálních zipů v dolní části nohou vykouzlila třísezónní mumie.

Pozměněna je i řada dětských spacáků. Téměř tradiční dekový spacák s kapucí Poplar Junior nahradí barevněji a designově pro děti jistě zajímavější CHESTNUT EXTEND. Dětská mumie OAKI BLUE s barevným semaforem má tak zdatnou konkurenci, ovšem bez kapuce. Rodiče však určitě uvítají a děti bude hřát možnost srolovat spacák pomocí postranních cvočků. Dekáč 170 cm dlouhý tak lze zkrátit až na 100 cm a přizpůsobit výšce malého spáče.

Praktickým detailem se na rok 2004 u spacáků Coleman stane novinka zvaná AUTOLOCK. Nejde o bezpečnostní zámek u auta, ale automatický zámek u zipů. Zámek znemožní, aby se vám spacák při spaní rozevíral více než chcete. Stačí před spaním zapnout spacák až tam, kam je vám to příjemné. Pokud vám nějaká vtěrka s jeho rozepínáním nepomůže, mělo by vám do spacáku táhnout jen tak, jak jste si nastavili.

WARMPEACE
Tradiční český výrobce péřových spacáků Warmpeace rozšíří svoji řadu o letní model, jeden z nejlehčích a přitom nejteplejších spacáků dostupných na českém trhu. Do jiných než vlhkých tropických částí světa tak nezatížíte spacákem svoje zavazadlo o více než 600 g. Bohužel v době prezentace tohoto modelu neměl ještě jméno.

 
Související články
Spací pytel Hannah Bivak
 
Přečteno 3949x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Jordan 11Katina, Reagovat
Nike Cortez MenKatina, Reagovat
ECCOSarah, Reagovat
ValentinoJoseph, Reagovat
Ray Ban Sunglasses SaleRodolfo, Reagovat
NFL GearWalker, Reagovat
Nike OutletJoseph, Reagovat
Adidas ShoesBarbara, Reagovat
RE: Primakatka, Reagovat
PrimaBradek Nejezchleb, Reagovat
stanStráča, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: