Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Spací pytel Hannah Bivak

František Slípka / 20.08.2007
Spacák Bivak jsem si koupil v roce 2003, je prvním modelem se jménem Bivak od firmy Hannah. Dnes už je na trhu třetí model stejného jména. Cena zůstává stále stejná, tedy něco okolo 1800 korun. Modely Bivak, Bivak II a Bivak III se od sebe liší některými použitými materiály, barvami a mírně váhou. Jedná se o klasický třísezónní spací pytel mumiového střihu. V době kdy jsem si Bivak kupoval, měl v popisu od výrobce napsáno že je omezeně použitelný v zimních podmínkách. Podle mého názoru a zkušeností v našem podnebí se dá bez problémů používat po celý rok, vyjma extrémních mrazů.
 

Jak jsem již uvedl je Bivak klasickou mumií. Vnější materiál je ze stopSpacák Hannah Bivak celýrocentního WR polyamidu (abych se přiznal, význam zkratky WR mi doposud uniká). Kombinace zelené a černé barvy snadno zamaskuje drobné skvrny a díky tomu spacák stále vypadá dobře. Úpravu povrchu jsem za léta používání shledal dostačující a nebyl žádný problém s odstraňováním rozličných skvrn a nečistot které na nás v přírodě čekají. Ranní rosa se nevsakuje ale zůstává na povrchu.

Použité materiály

Vnitřek spacáku je také z polyamidu, jen v jiné úpravě. Tento materiál a jeho úprava, kterou výrobce použil na nitřek, se mi jeví jako nepříliš dobrý nápad. Polyamid uvnitř totiž skoro nesaje.Proto vždy uléhám minimálně v triku, spodním prádle a ponožkách. Tím jsem vyřešil jedinou vadu kterou jsem na Bivaku shledal.
Náplní je duté vlákno Izotherm. Tím se vlastně dostáváme k teplotním charakteristikám spacáku. Podle výrobce je teplota, při které se ve spacáku neupeču +17°C. Tento údaj je však orientační, neboť podle mých zkušeností záleží na momentálním rozpoložení člověka a na okolních podmínkách. Nefouká-li vítr, dá se i při 12°C spát s rozepnutým zipem. Při teplotách vyšších, než je horní extrém, je větrání naprostou nutností. Horní hranice komfortní teploty je +10°C, dolní pak -5°C. Dolní extrém je -15°C. V přírodě trávím spoustu volného času po celý rok a ještě ani jednou se mi nestalo aby mi v Bivaku byla zima. Po pravdě jsem ale ještě ani jednou nespal pod širákem při teplotách nižších jak -10°C.V zimě jsem si pak dal záležet na tom abych měl kvalitní podklad byl v závětří a do spacáku jsem se přioblékl.Samozřejmostí byly i tlusté ponožky.

Praktické detaily

Spacák je příjemně měkký. Uvnitř se nachází zateplovací límec bez kterého si nedovedu představit pobyt v drsnějších podmínkách. Límec se dá utáhnout kolem krku a zabrání tak zbytečným ztrátám tepla. Nad límcem je našita malá kapsička se síťkou na doklady nebo mobil. Hlava nebo chcete-li kapuce je opatřena malým kšiltem, nápisem Bivak a tkanicí na utažení. Lze ji utáhnout natolik, že nocležník pak ven nevystrčí ani nos. Když jsem ho kupoval, tak se nápis mírně páral, díky čemuž jsem dostal stopadesátikorunovou slevu. Zip, který má dva jezdce, je krytý z obou stran tlustým límcem a légou a díky tomu dovnitř nefouká. Po zapnutí se zdrhovadlo zajistí malou přezkou na suchý zip proti samovolnému otevření spacího pytle v případě neklidných snů. Jezdce jsou z obou stran opatřeny velkými tkaničkami takže se dají po procitnutí snadno a rychle nahmatat.

Velikost sbaleného spacáku

Moje ložnice, jak Bivaku přezdívám, sice není po sbalení žádný drobeček, ale i přes to zabírá méně místa než můj starý spacák z dob minulého režimu. Obal, který jsem k němu dostal je opatřen stahovacími popruhy s plastovými přezkami.Zabalený má průměr 24 cm a délku 38 cm po stažení kompresními popruhy pak 28 cm.I když o balení vlastně ani mluvit nelze. Jak jistě všichni víme, moderní spacák se do obalu muchlá, a když se nepoužívá, nechávám jej viset rozbalený ve skříni aby si vlákno uvnitř zachovalo co nejdéle své původní vlastnosti. Zabalit nebo vlastně zamuchlat spacák do obalu, po měsíci visení ve skříni, je pak někdy pěkný zápas.

Pozáruční oprava

Jednou se mi stala malá nepříjemnost. O kousek plechu jsem si roztrhl vnější látku a o několik dní později jsem si velmi hrubým zacházením zničil zip.V té době byl spacák už po záruce ale i přes to jsem vyhledal sídlo firmy Hannah v Plzni a poprosil prodavače o radu jestli má si mám koupit nový spacák nebo jestli se to dá za nějaký slušný peníz opravit. V prodejně mi ochotně poradili a protože jsem chtěl zachovat původní užitné vlastnosti a vyhnout se vytvoření tzv. studených švů při neodborném všití nového zipu, rozhodl jsem se svěřit svého šustivého miláčka do rukou odborníků. Nabídli mi výměnu zipu a protrženého dílu nebo záplatu. Zvolil jsem si záplatu a výměnu zipu a čekal jak vše dopadne. Po dvou dnech mi zavolali že je spacák opravený a mohu si jej vyzvednout na prodejně. Nový zip, který mi našili, se v té době používal pro Bivak II. S opravou jsem byl nad míru spokojen a na spacáku nepoznáte, že se do něj zasahovalo. Navíc mě velmi potěšila i cena, necelých sto korun za výměnu zipu se jen tak nevidí. Záplatu na poškozený dílec jsem dostal zdarma.

Závěr

S Bivakem jsem i přes jeho drobné chyby nad míru spokojen a mohu ho jen vřele doporučit.Na mnoha výpravách mě v nepohodě zahřál a dovolil mi načerpat síly pro další den.Ani jednou se mi nestalo abych v něm strávil nepříjemnou nic.Až doslouží zasunou po některém z jeho stejnojmenných nástupců.Budete - li nakupovat nový pohodlný spací pytel do pro podnebné podmínky čech mohu vám řadu Bivak vřele doporučit.

Tento příspěvek je zařazen do soutěže TESTOVNY  o ceny od  firmy ACRON        

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
Letní spacáky
Zimní bivak na pólu i za chatou
Spacáky 2004
Spacáky v roce 2003
Tepelný komfort
Žďárského bivakovací pytel Schwarzkopf
 
Přečteno 5907x
 
 
 
Komentáře
WRFil, Reagovat
Re: WRscarabeus, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: