Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Měsíc v Indii

Spadlý most na cestě do Dillí

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 3.04.2006
Už je tma. Spekuluji, na jak dlouho můžou našemu jednomu stánku vydržet zásoby rýže, mléka a čaje, jestliže má krmit několik set lidí. Vidíme světlušky na mostě. Jdeme to očíhnout bez většího očekávání. Náš známý Španěl se bojí, nechce jít s davem, že by ho stresoval, že počká na ráno.
 

Už je tma. Spekuluji, na jak dlouho můžou našemu jednomu stánku vydržet zásoby rýže, mléka a čaje, jestliže má krmit několik set lidí. Vidíme světlušky na mostě. Jdeme to očíhnout bez většího očekávání. Náš známý Španěl se bojí, nechce jít s davem, že by ho stresoval, že počká na ráno.

Kdosi nás cestou popohání, ať si pospíšíme, jestli chceme přejít dneska, že se most bude brzy zavírat. Přecházíme jako jedni z posledních. Všichni, kdo chtěli,  už přešli, není tlačenice. Za mnou jde Nepálec, varuju ho, že budu pomalá, tak ať se na mě nelepí. Chápe to. Petr jde předemnou a varuje mě před místy, kde je třeba něco překračovat nebo podlézat.

Koncentruji se na nýty v zábradlí. Zvlášť, když mi pohled sklouzne na řeku valící se podemnou, trochu ztrácím rovnováhu. Ale jinak jde přechod dobře. Kdyby člověku podklouzla noha, asi by se nepěkně zřítil do řeky a možná by si pomlátil hlavu o traverzy, ale proč by měla noha uklouznout? Je to jen o soustředění a trpělivosti, protože most je dost dlouhý. Je příjemné, že na konci mostu stojí náklaďák a svítí na nás, takže nemusím jít s baterkou v puse (čelovku mi ukradli výrostci ze zamčené kapsy batohu na střeše autobusu u Kargilu). Most má asi 250 metrů. Na posledních deseti metrech chybí traverza, po které jsme celý most šli (a ručkovali po zábradlí), je třeba víc ručkovat, což je v pohodě. Jen mě děsí voják, který je vpletený do konstrukce mostu a chytá mě za batoh, aby mě jistil.

Vagónek pod mostem vypadá, že bude fungovat non-stop, ale je velmi pomalý. Jezdí s ním hlavně lidi se spoustou zavazadel. Euforie na druhém břehu je veliká. Taky tam je spousta stánků a krámků s jídlem a spousta taxíků, které nás nahánějí do Manali za celkem přemrštěné ceny. Hledáme si klidné rovné místečko na stráni nad silnicí na spaní. Ve stanu schraňujeme cennosti nás všech čtyřech Čechů, Martin s Radkem spí vedle nás pod širákem.

Dnes je most úplně zavřený, z obou stran čeká ještě víc lidí než včera a všichni se tísní kolem pomalého vagónku. Štěstí přeje těm, kdo neváhají. Chudák Španěl.

V Manali debatuju na nádraží s žebračkou, proč jí nic nedáme. Že podporovat lenochy není naše kultura. A jestli to je její rozhodnutí, že se stala žebračkou (jak tvrdí), tak si musí jít za svými lidmi, kteří taková rozhodnutí schvalují a podporují. Není hloupá, možná z toho i něco chápe.

Potíme se v autobuse do Dílí. Je plný Indů. Konečně nás přestali stíhat turisté a Izraelci obzvlášť.

Půlnoční přestávku děláme na nádraží ve městě, kde krátce po nebo před naší návštěvou bouchla bomba, jak se dočítáme druhý den v novinách. Žádné následky výbuchu ale nepozorujeme. Čůráme kdesi mezi autobusy. Všude se válí bezdomovci a pobíhají olezlí psi, zapáchá vlhkým specifickým zápachem/vůní (opravdu nevím, jak to nazvat). Welcome to real India! (Vítejte v opravdové Indii!).

 
Předchozí díly
1. Dillí opět po 4 letech
2. Cesta z Dillí do Ladakhu
3. Přes Leh do Lamayuru
4. Trek Lamayuru – Alči
5. Alči – vysněný ráj
6. Cesta do klášteru Likir
7. Boj o místo v indickém přeplněném autobusu
8. Hladový smutek za mrtvé šíity
9. Velmi, ale velmi pomalý stop z Kargilu do Lehu
10. Z Lehu do Dillí přes spadlý most
Následující díly
12. Dillí milé i nemilé
13. Z Indie zpět do Etiopie
 
 
Přečteno 525x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: