Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Zimní příloha > výlety a trasy

Špindl versus Stubai

Kristýna Svatá / 29.03.2010
Jaro už je tady, ale vášniví lyžaři mají stále ještě možnost odjet za sněhem do hor. Ale kam vyrazit? Do Česka? Nebo do Alp? Ani jedna varianta není zrovna laciná. V následujícím článku najdete tipy, jak ušetřit u nás i v Rakousku, a porovnání cen ve Špindlerově Mlýnu a na rakouském Stubaiském ledovci.
 

Lyžování ve Špindlu


Skiareál Špindlerův Mlýn je jedním z nejznámějších českých lyžařských areálů, návštěvník může využít 25 km sjezdových tratí různých obtížností v areálech Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská a Hromovka. Ještě na začátku března platil ve středisku ceník vedlejší sezóny a denní permanentka tak vyšla na 600 korun. Ze dne na den pak cena klesla na 500 korun. Příjemné. Avšak když ke skipasu připočteme ubytování a cestu z Prahy či Brna, rázem zaplatíme za čtyřdenní dovolenou (4denní skipas a 3 noci v hotelu) okolo 4000 korun.

Hostely místo hotelů


Ale spát se dá i jinde než v hotelu, existují další, daleko levnější alternativy. Hostely patří mezi ty nejlevnější. Deset minut od centra se například k ubytování přímo nabízí hostel Pestalozza, v březnu stojí ubytování jen 250 korun na noc. Přímo pak v centru o trochu dražší hostel Fortuna. Lyžování vás vyjde levněji, jste-li vlastníkem ISIC karty, a to o 20 %. Z 4000 korun jsme rázem spadli na 2500 korun.

Stubaiský ledovec


Dovolená v Alpách zní lákavěji, např. rakouské lyžařské středisko Stubaiský ledovec nabízí svým návštěvníkům 110 km sjezdových tratí a 25 lanovek a vleků. Výběr je široký – mírné svahy pro děti a začátečníky, prudké sjezdovky pro náročné lyžaře, snowpark, freeride, desetikilometrová neupravovaná sjezdovka... Ledovec je přístupný během celého roku, nicméně vydáte-li se na něj během letních prázdnin, raději si zkontrolujte, je-li sněhu dostatek.

S cestovkou na ledovec


Některé cestovní kanceláře zařídí dopravu, ubytování i skipas. O nic se nemusíte starat, všechno je zařízené. Za cenu okolo 7000 korun se můžete zúčastnit čtyřdenního zájezdu. Program bývá u většiny cestovních kanceláří podobný – vyjedete v noci, ráno dorazíte do penzionu, ubytujete se a odpoledne strávíte už na svahu. Večer vás čeká první večeře. Zaplacenou máte polopenzi na tři dny, skipas na tři a půl dne, dopravu na sjezdovky, dopravu z Brna a do Brna (popř. z Prahy a do Prahy).

Do Alp na vlastní pěst


Cestování na vlastní pěst bývá výhodné, pokud si ho dobře naplánujete. Cena částečně závisí na počtu lidí, kteří se za dobrodružstvím na ledovec vydávají, hodně ale závisí na ubytování, které si musíte sami vyhledat. Budete-li chtít snížit výdaje na minimum, pak se vyplatí cestovat alespoň v desetičlenné skupině. Takové skupiny mají příjemné slevy jak při ubytování, tak potom při koupi skipasu, ale to už předbíhám.

Vlakem do Rakouska


Začnu-li s kalkulací od začátku – nejlevněji se z Prahy dostanete do Innsbrucku vlakem, využijete-li nabídku eTiket do Rakouska (z Brna se tato nabídka bohužel nedá využít). Cesta do Innsbrucku a zpět vyjde na 1532 korun na osobu, ani skupinová sleva pro deset lidí není tak výhodná. Z Innsbrucku vede cesta dál do Neustiftu, popř. do jiného městečka, z kterého jezdí až do května zadarmo skibus k ledovci. Autobus jezdí snad každou hodinu, za cestu tam a zpátky dáte 11 euro.

Levné ubytování = levná dovolená


Podle toho, jaké si vyberete ubytování, se bude odvíjet konečná cena vašeho zájezdu – jestli vyjde laciněji než s cestovkou, nebo dráž. Seznam ubytovacích kapacit najdete na stránkách obce Neustift. Pro velký počet lyžařů se určitě vyplatí apartmány – ubytování za 15 eur na osobu na noc (bez jídla, ale s kuchyní k dispozici) je spíše výjimkou, ale dá se sehnat. Výhodné bývá ubytování v sekci Privatzimmer – zvlášť pro menší skupiny.

Cena skipasů


Skipasy ve srovnání s těmi českými nejsou až tak drahé (vezmeme-li v úvahu, co rakouský areál nabízí). Opět velká výhoda platí pro desetičlenné skupiny – 10% slevy na skipas se projeví rozdílem okolo 300 korun. Za tři a půl dne na svazích rakouského ledovce zaplatí pak člověk 97 eur. Sečteno podtrženo – čtyřdenní výlet na vlastní pěst na Stubaiský ledovec pro větší skupinu lidí může stát (bez jídla) okolo 5500 korun.

Rakousko nebo Česko


I když okolo sebe člověk kolikrát slyší, jak jsou české hory drahé, pořád ještě vyjdou skoro dvakrát levněji než Alpy. Velkou roli samozřejmě hraje cena cesty do zahraničí. Pro nenáročného lyžaře se finančně stále ještě vyplatí zůstat na české louce. A to není přeci tak strašné. Letos byly české hory i poměrně bez front a člověk si dobře zalyžoval i zde. Komu ale Česko nestačí, tomu nezbývá než si připlatit a za hranice vyrazit. Cena cesty pak záleží hlavně na vašem naplánování.


 
Související články
Jarní lyžování ve Val di Sole
Lyžařská střediska v Bulharsku
Lyžařská střediska v ČR
Slevy na ISIC/ALIVE/ITIC v českých lyžařských areálech
Grossglockner – středisko pro lyžaře, běžkaře i skialpinisty
 
Přečteno 6971x
 
 
 
Komentáře
cesta autem je ovšem levnějšíhonza ebr, Reagovat
Lyžování v MakedoniiJan, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: