Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Spojení s domovem i cizinou aneb jak mezinárodně telefonovat I.

Redakce, Eva Bečvářová / 4.05.2001
Asi se shodneme, že cestování je super (jinak byste teď nečetli Kalimeru), ale i těm nejotrlejším se občas zasteskne po domově. V době e-mailu telefonování ustupuje do pozadí, přesto slyšet známý hlas je v cizině někdy mnohem víc než sebehezčí "mail".
 

Karta X Czech direct X call Organizace 

Karta X
  Kromě mobilního spojení máme k dispozici i mnohem tradičnější varianty. První z nich je tzv. Karta X, kterou nabízí Český Telecom. Karta X je předplacená telefonní karta pro nejoperativnější volání v České republice, do zahraničí i ze zahraničí. Výhody, které tato služba přinese:
- Karta X Vám umožňuje volat opravdu odkudkoliv - z jakéhokoli soukromého telefonu nebo veřejného telefonního automatu.
-Můžete volat v České republice, do zahraničí i ze zahraničí domů. Počet zemí, ve kterých lze Kartu X použít, stále roste.
-Především v zahraničí oceníte, že nepotřebujete mince ani místní klasickou telefonní kartu.
-I ze zahraničí voláte s pomocí českého operátora.
-Vždy víte, kolik za hovor platíte, a to v korunách, částka za hovor se odečítá z konta karty až po spojení s volaným číslem.
-Číslo karty můžete sdílet v rodině nebo s přáteli. S jedinou Kartou X pak můžete všichni volat, kdykoli to budete potřebovat.

  Ke každé Kartě X je přiložen letáček s informacemi, kde se dozvíte postup volání s Kartou X v češtině, angličtině a němčině, přístupová čísla pro dva cenové programy při volání v ČR, seznam zemí, jejich směrových čísel a cen za volání z ČR do zahraničí, seznam zemí, přístupových čísel a cen za volání ze zahraničí do ČR.

  Kartu X nikam nevkládáte, stačí znát číslo Vaší karty a můžete volat odkudkoliv. Pouze zvolíte bezplatné přístupové číslo, dále zadáte 14místné číslo vaší KartyX a nakonec vytočíte telefonní číslo, které chcete volat.

  Systém předplacených karet Vás prostřednictvím namluvených hlásek povede krok po kroku (v češtině nebo v dalších 7 jazycích). Po zadání volaného čísla se dozvíte, kolik korun Vám na kartě ještě zbývá a jak dlouho můžete na zvolené číslo volat.

  Karty X se prodávají v cenách 300 Kč, 500 Kč, 750 Kč a 1000 Kč a si můžete si je koupit v Zákaznických a Obchodních centrech Česk0ho Telecomu, ve vybraných cestovních kancelářích, supermarketech, novinových stáncích, u benzinových čerpadel a na dalších místech označených symbolem Karty X.

  Nevýhodou této telefonní karty může být fakt, že ji nelze použít pro telefonování v rámci cizí země. Jinou variantou by tedy mohla být koupě telefonní karty až v zahraničí. Některé karty lze použít, jak pro místní, tak mezinárodní telefonický styk. Před koupí karty se vždy informujte nejen, je-li možné ji použít pro volání do ciziny, ale také do kterých zemí je možno volat. Už se stalo, že si cestovatelé zakoupili mezinárodní telefonní kartu, ovšem Česká republika nebyla mezi smluvními zeměmi dotyčné telefonní společnosti, a tudíž k nám s takovou kartou nebylo možno volat. Samozřejmě různé společnosti nabízí různé tarify, a tak i mezi telefonními kartami může být rozdíl v minutové ceně hovoru.

Czech direct
  Dalším způsobem, jak si popovídat s domovem je prostřednictvím další služby Českého Telecomu, kterou je Czech direct, což je prakticky hovor na účet volaného (pro vás jako volajícího velmi levný způsob:-))

  V cizině budete z kterékoli telefonní stanice nebo telefonního automatu vytočením určitého čísla spojeni automaticky se spojovatelkou mezinárodní ústředny v Praze, která vás bez dalšího čekání spojí s kterýmkoli telefonním účastníkem v ČR (neplatí pro mobilní telefony). Budete jí jen muset sdělit svoje jméno číslo volané telefonní stanice včetně směrového čísla nebo názvu uzlového telefonního obvodu. Služba Czech direct je k dispozici 24 hod. denně.

  Cena za tuto službu je 63,- Kč + sazba za každou minutu hovoru, která je stejná jako při automatickém volání z České republiky do příslušné země. Neplatíte za hovor s operátorem, za čekání na spojení a v případě, že je hovor odmítnut. Náklady za uskutečněný hovor Czech direct uhradí ve svém měsíčním účtu volaný účastník.

  Této služby využívají někteří cestovatelé k tomu, jak dát rodině bezplatně vědět, že jsou zdraví a naživu. Prostě jen vytočí bezplatné číslo operátorky, které jsou, jak jsme dříve řekli, povinni sdělit své jméno a číslo volaného (své rodiny). Operátorka zavolá na toto číslo (vaší rodině) a zeptá se, jestli chce hovor od vás přijmout. Oni prostě jen řeknou, že nechtějí a nikdo neplatí nic. Sice se navzájem neslyšeli, ale maminka může být alespoň klidnější, že synáček nebo dceruška jsou v pořádku.

X call
  Pro levné volání z ČR do zahraničí je tu Xcall Českého Telecomu. Tato služba je zatím dostupná jen pro volání do 31 zemí, ale v budoucnu se bude seznam zemí jistě rozšiřovat. Za bezkonkurenční ceny můžete volat v pracovních dnech od 17,00 do 7,00 hodin a 24 hodin o víkendech a svátcích. Platí se pouze speciální cena Xcall za provolané minuty - za přístup ke službě se neplatí.

  Chcete-li použít tuto službu, pak jen vytočte 052 + směrové číslo země bez nul + volané číslo v zahraničí. K této službě není nutná žádná aktivace.

Služby organizací pro cestovatele
  Mezi služby některých organizací spojených s cestováním také někdy patří služby levných zahraničních hovorů a další podobné služby jako např. voicemail (hlasová schránka). Takovým příkladem levných telefonických hovorů je služba světoznámého knižního průvodce Lonely Planet eKno. Bezplatnou registrací získáte své tzv. eKno account number (číslo vašeho ekno účtu) a PIN. Peníze na tento účet vkládáte pomocí kreditní karty. Když chcete uskutečnit hovor, stačí jen vytočit přístupové číslo země, ve které právě jste, zadat číslo vašeho ekno účtu ukončené křížkem (#) a pak váš PIN také ukončený křížkem. Podle podaných instrukcí se mačkáním udaných čísel dostanete k požadované službě (ať už je to telefonní hovor, posílání či poslouchání příchozích zpráv atp.). Podrobnosti získáte na internetové adrese www.lonelyplanet.com. Podobnou službu nabízí také např. Hostelling International. Jedná se o službu FREE HI-eKit Communications Service. Podrobnosti na stránce www.iyhf.org, případně přímo na stránce www.hi.ekit.com.

  Závěrem snad jen připomenu, když budete volat z ciziny či do ciziny, nezapomeňte na časový rozdíl mezi zeměmi, abyste někoho netahali uprostřed noci z postele. Tak se mějte a někdy třeba zavolejte.

Pozn. Ke článku jsou připojeny dvě přílohy. V jedné najdete mezinárodní předvolby všech zemí světa a v druhé je cenové srovnání různých způsobů volání ze světa u dvou vybraných zemí.

Pokračování příště

 
 
 
Přečteno 1813x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: