Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > novinky

SPORTLIFE 2004 - novinky a zajímavosti

Redakce, Kateřina Sekyrková, Jan Vystrčil / 1.12.2004
Brněnský veletrh byl opět nejsilnější ve své cyklistické a jachtařské či karavanové části. Outdoor sice nevynikal počtem převratných novinek a stánků, ale organizátorům se jej přesto podařilo elegantně pro návštěvníky zatraktivnit lanovými překážkami, freeride jízdami a lanovkou přes celou výstavní halu.
 

Svítilna na kolo NIGHTPRO a MIRAGE EVO X

Vystavující firma MARWI k nám v době, kdy naprostým standardem se stávají LED svítilny s minimální spotřebou, začala dovážet „dálková“ cyklosvětla NIGHTPRO s velmi výkonnými halogenovými reflektory. V nabídce jsou jak jednoduché modely, tak imodely dvojité, kdy jeden reflektor svítí do šířky a zajišťuje periferní vidění, druhý naopak svítí přímo před jezdce.

Nepodařilo se nám bohužel zjistit údaj o dosvitu. Reflektory jsou napájeny z akumulátorů uložených v pouzdru o velikosti cyklistické láhve, problém s umístěním na kole je tak vyřešen. Skoro 1 kg vážící set dokáže svítit jen kolem 3 hodin a je určen spíše pro extrémní jezdce, kteří si chtějí vyrazit na krátkou náročnou projížďku. Potřebujete-li nutně nejlepší model Nightpro Extreme, připravte si až 10 000 Kč.

Podobnou double svítilnu na kolo vyrábí také firma SIGMA, která má u nás též zastoupení. MIRAGE EVO X obsahuje 5 a 10 wattové žárovky o svítivosti 60 a 20 luxů, které mají svůj vlastní držák na řídítka, aby zbylo místo i na cyklokomputer. Plochý akumulátor je menší než v případě Nightpro a lze jej uchytit na představec nebo rám kola.

Delší jízdy černočernou tmou lze levněji absolvovat pomocí kombinace LED čelovky a na řidítkách běžného cyklosvětla.

Čelovka TIKKINA A MYO XP

Za zmínku stojí dvě nové čelovky francouzské firmy Petzl, které představil její českých dovozce firma Vertical. První z nich se jmenuje TIKKINA a již dle názvu jde o zdrobnělinu oblíbeného modelu TIKKA. Na rozdíl od 3LEDkové TIKKY má jen 2 LED diody, dosvit 13 m oproti 15 metrům modelu TIIKKA, ale delší dobu svícení (120 h oproti 110 h). Zdrobnělin se dočkala i cena – z 900 Kč na 600 Kč. Otázkou zůstává, jak se na našem trhu tento levnější model prosadí v konkurenci ještě levnějších kopií v cenách od 100 do 300 Kč.

Druhá čelovka MYO XP používá novou technologii LED. Čelovka je osazena 3 wattovým LUXEON STAR modulem se zabudovanou optikou. Napájí se ze 3 mikrotužkových baterií AAA umístěných v pouzdru na zátylku, se kterými váží celkem 130 g. Čelovka má celkem 4 režimy svícení. Zvolit můžete úsporný režim s dosvitem 20 m a dobou svícení až 170h, přes 35 m a 90 hodin až po svícení na 45 m a 70 hodin. Poslední možností je stisknout tlačítko a přepnout na 20 vteřin „dálkový režim“ a posvítit si až na vzdálenost 65 m. Poté se intenzita vrátí zpět do předchozího režimu. Tělo svítilny je naklápěcí, takže světlo můžete nasměrovat tam, kam opravdu potřebujete. Zaklopením zabudovaného rozptylovacího sklíčka se světlo mění z bodového na rozptýlené, vhodné například při svícení ve stanu. V obchodech by se model MYO XP měl objevit na jaře příštího roku za výkonu odpovídající cenu 2090 Kč.

Tekutý nápoj i v mrazu

Dovozce Camelbaků, firma Progresscycle, nabízela na svém stánku dvoulitrový tepelně izolovaný samostatný rezerovár Stoaway, který lze vložit nebo upevnit pomocí oček k jakémukoliv batohu. Do vaku lze bez jeho poškození nalít horký nápoj. Za 1190 Kč si pořídíte vak, který vám v zimních podmínkách zajistí, že pití nezamrzne ani v přívodové hadičce, ani u ventilu s izolovaným chráničem z neoprenu. Přesto je ideální, pokud na teplotu velmi citlivou hadičku skryjete na běžkách či na kole pod bundu.

Zimní helma BELL METRO 

Cyklisté a zároveň majitelé městské helmy Bell Metro si mohou v zimě zateplit hlavu výstelkou, zasahující i uši. Zimní set stojí 499 Kč, vyplňuje přední otvory helmy a zakryje i sloní uši. Je to slušná alternativa k elastickým čepičkám, které se mnohdy pod helmu nevejdou a červeným ledovým uším nezabrání. V dešti se helma překryje elastickým potahem za 490 Kč, který se připevňuje drukami. V případě pozdního návratu si k helmě připevníte na připravené poutko blikačku. Nastavitelné zrcátko na štít helmy za 290 Kč je samozřejmostí…

Voděodolná samonafukovačka ORTLIEB 

Český výrobce cyklobrašen a cyklodoplňků PIGEON se stal pro příští rok dovozcem nepromokavých cyklodoplňků značky ORTLIEB. Kromě cenově náročnějších cyklobrašen představil na veletrhu také nepůlitelnou, nepromokavou, vnějším materiálem skutečně bytelnou samonafukovačku. Ve zkrácené verzi a tloušťce 2,5 cm váží za cenu 2168 Kč úctyhodných 630 g. Necelý kilogram má při stejné tloušťce klasická délka 184 cm za cenu 2478 Kč.

SPORTARSENAL v příštím roce vyplní poměrně velkou díru na trhu cyklonosičů. Nový přední nosič bude vhodný i na odpruženou vidlici. Níže položené těžiště nosiče se určitě zalíbí i vidlicím neodpruženým.

Pásková blikačka

Vidět a být viděn jsou dvě odlišné věci. Na stánku slovenské firmy Sloger blikala červeně svítivě zelená reflexní páska na suchý zip. Ano, červeně, nepřehlédli jste se. Kouzlo spočívá ve vyměnitelné baterce CR2032, která po spuštění 4 cm širokou pásku rozbliká po délce 20 cm ve 3 různých polohách. Na suchý zip bezpečnostní pásku obtočíte kolem ruky, nohy, krku, kola.. Výrobcem udávaná výdrž je 300 hodin, viditelnost 300 metrů, voděodolnost se tuší a náš tým ji již testuje. Výstavní cena byla 150 Kč, doporučená slovenská je 250 SK.

Turistická bible

Na veletrhu bylo možné si na stánku Shocartu prohlédnout více než 700stránkovou publikaci zvanou Turistický Atlas Česko v měřítku 1:50 000 pokrývající celou Českou republiku. Návštěvníci veletrhu ji mohli zakoupit za zaváděcích baťovských 999 Kč místo předvánočních 1499 Kč.

Oblečení na zimní sporty CRAFT

Craft, který po celý letošní rok uvádí svůj reprezentativní stánek živými sochami, se soustředil v cyklistické hale V na svůj cyklistický program. Pokud však vybíráte obleček na letošní zimu, zajímavým tipem je běžkařská souprava Stretch Back, jako alternativa k oblečení s neprofukavou membránou. Bunda i kalhoty chrání v případě Stretch Backu přední část těla před větrem materiálem Hypervent Ripstop s vodoodpudivou úpravou. Ten je kombinován v méně exponované zadní části oblečení s pružnou tkaninou Flex, kalhoty mají odepínatelné šle. Anatomicky tvarovaná kolena a elastická zadní část činí z kompletu náročný model na zimní sporty, které vyžadují od oblečení funkčnost a volnost při jakémkoliv pohybu. Cena kalhot a bundy je stejná - 1990 Kč.

Levnější, turistickou variantou jsou již léta modely prodyšných a větruodolných bund Action a Courrier, které se však neustále vyvíjejí. Dámská verze větrové bundy Action (1450 Kč) zvýšila svoji již tak slušnou prodyšnost prodloužením síťoviny z podpaží na celou boční stranu. Parametr prodyšnosti se zvýšil i bundě Courrier(1450 Kč), která má od letošní zimy vhodně umístěnou síťovinu v podpaží a větrací klopa na zádech. Obě bundy patří do řady Running, ale v kombinaci níže uvedených zateplených roláků se v nich v zimě dobře běhá na lyžích i bez nich.

Dámy na běžkách

Na stánku Craftu jásaly zřejmě především dámy, které se těšily z dalších dámských modelů. Nejen pánové tak mohou nyní naplno užívat na zimu příjemný polorolák s mikroflísem Shift Polo (1440 Kč) a velmi střihově povedený Shift Athletic (1755 Kč), zateplenou bundu a celorozepínatelné kalhoty Quick Wick (po 1280 Kč), příjemné na běžkařskou turistiku.

KALiMERA

Časopis KALiMERA uvedl na svém stánku nový kalendář panoramatických fotografií Pepy Středy, který bude v příštím roce na zdi za 250 Kč připomínat nejkrásnější zákoutí Nového Zélandu. Návštěvníci veletrhu si na stánek přišli pro více než 4000 ks Kalimer, což předčilo veškeré naše očekávání a domů jsme jeli zcela s prázdnou, ale s desítkami adres nových předplatitelů. Všem, kdo se u nás zastavili, aby se s námi podělili se svými názory a připomínkami k časopisu, děkujeme.


Zpravodajství z brněnského veletrh pro vás sestavili: Kateřina Sekyrková a Jan Vystrčil

 
Související články
Veletrh Sportlife 2005 – novinky a postřehy
SPORT Life, Boat Brno a Caravaning Brno – aktivní dovolená na jednom místě
Veletrh Sportlife 06 - postřehy
 
Přečteno 2472x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: