Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Stan Jurek S+R DOME 2 KM

Tomáš Hájek / 8.09.2005
Stan DOME 2 KM patří mezi řadu stanů Extreme dodávané firmou Jurek S+R. Je to stan geodetický a tudíž mu nebude vadit nějaká ta bouřka nebo fujavice. Vše je z těch nejkvalitnějších materiálů, které prošly šikovnýma českýma ručičkama.
 

Výběr stanukonstrukce při pohledu shoraparametry od výrobce

Už mě nebavilo se vždycky nasockovat někomu do stanu nebo si ho půjčit, proto jsem se tento rok rozhodl pro koupi vlastního. S výběrem vhodného stanu jsem docela váhal. Měřím skoro dva metry a nacpat tuhle výšku do všech stanů nejde. Z letáků a internetu toho člověk moc nevyčte, tak jsem zavítal na výstavu stanů v Letňanech. Tam mě poprvé stany DOME zaujali. Vyhrál to DOME 2 KM. Výborná odolnost tropika i podlážky, duralové tyčky, geodetická konstrukce, dva vchody… Hmotnost je sice o něco větší (3,7 kg), ale vše ostatní na jedničku. Hlavně je dost velký i pro obry. Cena 7 400 Kč. Ani DOME 1 není špatný, ale je bez apsidy či předsíňky. Kam pak dát boty a batohy, když prší?

Konstrukce

Základem stanu jsou tři duralové tyče křížící se ve třech bodech. Půdorys má tvar nepravidelného šestihranu. Nepochopil jsem, proč výrobce zpevňuje pouze jedno křížení. U zbylých dvou jsem si proto sám poradil olivkou a kusem gumičky (cca 20 Kč). Dosáhl jsem tím větší stability.

Vnitřní stan

Vnitřní stan je na prutech zavěšen pomocí systému háčků a šňůrek. Dříve tento systém měli veškeré stany fy Jurek S+R, ale dnes je k vidění pouze u Extreme a některých modelů řady Outdoor. Jde o velice rychlou a pohodlnou stavbu. Ložnice je z hydrofobní tkaniny a opravdu se na látce kapky nedrží. Uvnitř na vrcholu mezi rohy je napnutá odkládací “polička“ ze síťoviny. Skvělá na čelovky, šátky, doklady…

Tropiko

Vnější stan je vyroben ze silikonizované polyesterové tkaniny, u které je nepropustnost přes 7 000 mm vodního sloupce (zpravidla 10 000 mm)! Toto udává výrobce. Zažil jsem ve stanu celodenní lijáky a uvnitř bylo krásně suchoučko (teda pokud jsem si dovnitř nevyklepal pláštěnku ). Před vchodem je dost velká předsíňka, do které se vejdou dva batohy i s botama. Můžete si zde za deště s trochou opatrnosti uvařit nějaký ten dlabenec. Tropiko je upevněno k podlážce sponami ITW Nexus a pružným ukotvením (gumička s očkem). Používám oboje najednou, neboť se tropiko lépe vypne a není zatěžován jen jeden spoj. A kdo chce, může si u Jurka objednat sněhové límce.

Větrání

Větrání je řešeno pomocí rukávků. Ty mohou být jak zavřené, tak otevřené, a kryté moskytiérou (u vnitřního stanu). Vyvětrat celý stan je velice rychlé a jednoduché. Otevřením obou vchodů vBaleníytvoříte “aerodynamický tunel“. Vyvětrání smradu je tak prakticky okamžité. Moskytiéra je na obou vchodech vždy na polovině. Je dost jemná pro všechny potvory.

Obal

Celý stan se dá sbalit do jediného obalu standardně dodávaného. Mohl by být ještě menší. Stan bez prutů se dá ale smrsknout do obalu, který výrobce dodává jako samostatný obal na tropiko a ložnici. Rozměry se potom rapidně zmenší. Samostatné obaly se mi osvědčily, když jsem balil stan za deště. Pokud není bouřka, tak se dá vnitřní stan sbalit skoro suchý do jednoho obalu, mokré tropiko pak do druhého. Materiál obalů je nepropustný, ale švy nejsou přelepené. Ale věci v baglu od mokrého stanu ochráníte.

Kolíky a ukotvení

Ke stanu jsou dodávány opravdu lehké pevné kolíky jehlového typu. Kolíky jehlové a s Y profilemJe jich ale málo. Pouze 12 kousků. Naštěstí jsem si pořídil i kolíky s Y profilem. Na ukotvení a vypnutí  stanu na “základně“ lze použít až 12 kolíků. Plus na vypnutí 3 kolíky a stan se dá ještě ukotvit  přímo za pruty v místech kde jsou rukávky: 6 kolíků. Takže maximálně může stan držet 21 kolíků (pokud se někdo jede podívat na hurikán, tak asi je bude potřebovat). Používám jen 12-15 kolíků a myslím že to bohatě stačí.

PříslušenstvíObaly

Celý stan se dodává v obalu, který tak trochu připomíná lodní pytel. Otvor se nestahuje šňůrkou, ale sroluje se až kam to jde a potom se sepne po stranách sponkami. Dobře řešené jsou obaly na kolíky a tyčky. Uzavřou se pouze suchým zipem. Rychlé a účinné. Pro případ protržení stanu nebo zlomení prutu je určena záplata či opravný segment (zatím jsem ho nepotřeboval).

Závěrem….

DOME 2 KM je skvělý stan po všech stránkách, snad jen by mohl být lehčí. Každému kdo si ho chce pořídit doporučuji vytáhnout z peněženky ještě nějaké to kilčo na samostatné obaly pro tropiko i vnitřní stan a nezbytností je objednat několik kolíků navíc (min. 3 kousky). Na stan je záruka 3 roky. Pro hraje i pozáruční servis. Kamarádovi bez problémů opravili propálené tropiko tak, že by to zkušené oko nepoznalo. I přes těch pár maličkostí ho mohu jen doporučit. Kdybych se měl znova rozhodovat, neměnil bych.

Základní info:

 cena: cca 7 400 Kč
 hmotnost: 3,7 kg
 rozměry sbaleného stanu: 19 x 51 cm
 určeno pro: 2-3 lidi
 konstrukce: geodetická, 3 duralové pruty 8,5 mm, 3 křížení
 apsidy: jedna velká
 vchody: 2

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Stan - výběr a koupě
Opravy stanů
Stan Pinguin Mercury 140
Vybavení na cyklocestu kolem světa
Stan Hannah Vertigo
Stan MIDI 4 JUREK S+R
Stan Pinguin Vega
Vítr není jediný nepřítel stanu
Stan Ferrino Syncro 2
Související odkazy
Holan - specialista na stany
JUREK S+R
 
 
Přečteno 27008x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Adidas CanadaWalker, Reagovat
FerragamoWalker, Reagovat
Adidas SneakersWalker, Reagovat
Fila ShoesPhyllis, Reagovat
Asics Gel Kayano 25Nicholas, Reagovat
YeezyLisa, Reagovat
YeezyDarleen, Reagovat
Nike Air MaxHolder, Reagovat
Pandora OutletWilliam, Reagovat
Nike Epic ReactAnthony, Reagovat
Christian Louboutin OutletRodolfo, Reagovat
Soccer ShoesKatina, Reagovat
GoyardKatina, Reagovat
Fila Shoes For WomenGeorgette, Reagovat
Nike SneakersHolder, Reagovat
Christian Louboutin UKBarbara, Reagovat
Adidas YeezyRodolfo, Reagovat
NHL JerseysPhyllis, Reagovat
Oakley Outlet StoreLisa, Reagovat
Valentino SandalsSarah, Reagovat
Oakley Outlet OnlineLisa, Reagovat
Air Max 95Catalina, Reagovat
Nike Outlet Store Online ShoppingParker, Reagovat
Pandora NecklaceHolder, Reagovat
Kyrie 3Lisa, Reagovat
Adidas StoreAnthony, Reagovat
stan v létěMartin, Reagovat
Dome 2KMPavel, Reagovat
Re: Dome 2KMMartin, Reagovat
Vnitrni stanIJ, Reagovat
Zpevneni krizeni a jine postrehyMirekZ, Reagovat
nekvalitni zpracovanisuna, Reagovat
Re: nekvalitni zpracovaniTomáš Hájek, Reagovat
Spokojnost, ale...Rujir, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: