Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Půl roku v Africe

Ten Lalibela plný nejen kostelů, ale i překvapení

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 3.09.2003
“Hele, tamhle sere chlap!” zíráme na muže dřepícího na bobku u jednoho hrobu. Zjišťujeme, že muž opravdu dělá to, čemu jsme se tak smáli. Hřbitov je však skutečně jedno velké veřejné WC! Ti chytřejší nebožtíci si nechali vysadit na hrob kaktusy.
 
Cestou z hřbitova do vsi proti nám proudí domorodci s plechovkami plnými vody. Kampak asi mají namířeno?

Vítejte v Lalibelu!
“Takže, není žádná Lalibela, ale ten Lalibela! Podle krále, který ji, tedy ho, postavil. A není to jen ten jeden kostel, který se všude fotí, ale je jich asi dvacet. No, a Lalibela je ještě ke všemu pěkná díra,” chrlí na nás Petr informace z průvodce.

Kasu obléhá obézní etiopská rodinka s americkými pasy. Jejich zářivé bílé adidasky a neetiopsky zakulacené postavy je prozradily, takže smlouvají stejně jako jiní cizinci. Je to marné a oni neochotně přihazují jednu bankovku za druhou. Statečně se hádají dál a zdržují a zdržují. Konečně, vysolujeme každý 330 Kč za lístek a abychom ho nemohli nikomu prodat, musíme na něj napsat jméno a číslo pasu. Pas ani jiný průkaz po nás však nikdy nikdo nechce. Ani pan pokladník… Kodrcali jsme se sem dva dny a cele dva dny neuvěřitelně pomalými autobusy a pořádně nejedli. A nenapili, tak si teď chceme dát do nosu. To není v Lalibele tak snadné, ale za čtyři hodiny poté, co jsme vyrazili “lovit” něco k snědku, se naše zaludky cítí jakž takž spokojeně. Čtyři hodiny jsme doufali, že to, co přinesou, bude alespoň vzdáleně připomínat to, co jsme si objednali.

Nesnesitelné kvílení a hlídači
Je neděle a všechny kostely “vysílají”. Tedy vysílají kněží, kteří si jako jediní vstup do zdejších maličkých svatostánků jen pro povolané povolili. Zpívají v kostele a vysílají vše ven stařičkými křaplavými ampliony.

Nejvíce kvílejí u Spasitele Světa. Svatá píseň zkreslená rozbitým amplionem zní spíš jako válečný popěvek a moje ušní bubínky pod jeho náporem praskají. Kromě nesnesitelného hluku máme ještě jeden problém. My stojíme na skále v úrovni střechy kostela a všichni věřící, co se nevešly dovnitř, se shlukují deset metů pod námi. Jak se tam dostali, když tu nikde nejsou žádné schody? Na druhý pokus již nacházíme vchod do tunelu, ústícího do koridoru ke kostelům. To je ale bludiště! Věřící odchází a my přicházíme. Probíháme mezi ztichlými kostely a marně máváme vstupenkami před brýlemi tlustého mnicha, zamykajícího hlavní vchod. Vyhání nás dokonce i z tunelu vedoucího na další “nádvoří”, aby mohl zamknout. Není si jít komu stěžovat. Jdeme se tedy podívat na Beta Giorgis. Ten je ale maličký!! …a taky ho právě zamykají, ale dovnitř jsme vpuštěni. Je tam tma a spousta harampádí. Tak jinam.

Zavřeno nebo nepřístupno
Hlídač vyskakuje ze své postele a vlastním tělem nám brání přiblížit se jednomu z kostelů. Až od dvou hodin. Teď má kostel polední klid. Proč proboha?

Pronásledujeme tedy skupinu amerických Etiopanů, jejichž průvodci se u většiny kostelu daří přesvědčit mnichy.“ Člověk, který má klíče, je na záchodě,” předvádí nám názorně hlídač u Golgoty. Jestli šel až na hřbitov, tak to si počkáme, smějeme se. Ale čekáni stoji za to. Klíčník pouští kluky do krásné reliéfy a freskami zdobené kaple, ukazuje jim nejsvatější místo – schránku na tabot. Ženám je vstup, jak už to tak v Etiopii u nejlepších věcí bývá, zakázán

Rušení nočního klidu? Ne bohoslužba!
Ve dvě ráno nás budí opět to kostelní kvíleni. Tak přeci mohou ampliony křičet ještě hlasitěji než včera! V tom se nedá spát. Ve staré Číně prý popravovali odsouzené dlouhodobým monotonním hlukem. Živě si to dovedu představit…

Kazdy má holt o svatosti a službě Bohu jinou představu. Ale pokud jde o lokalitu hotelu, po dnešku preferuji sousedství mešity před etiopským ortodoxním kostelem, pokud si musím vybrat.

 
Předchozí díly
1. Expedice Afrika 2003
2. Ubezpečovaná bezpečnost
3. Černé přepadení
4. Svazijsko-mozambická mozaika
5. K pohoří Chimaninami
6. Jak jsme nevystoupili na Mt. Bingu
7. Hora za mouku a cukr
8. Lapálie v Tanzánii
9. Běloši na ukrajině v Tanzánii
10. Bydlo v Tanzánii
11. Výstup a pád do protikladů
12. Maasajské čarodejnice
13. Jezero v kráteru Ngozi
14. Na dřevěné bárce na Zanzibar
15. Život v Zanzibaru
16. Keňa zchlazující
17. Záchod a sprcha po etiopsku
18. Líný průvodce a bloudění po Bale
19. Zakeřná vysokohorská nemoc
Následující díly
21. Vydřiduši na vyschlém Nilu
22. Etiopské památky a efektivita
23. Letargie v etiopské státní nemocnici
24. Aksum – město nechráněných a nehlídaných památek
25. Etiopský Kocourkov
26. Úzkými uličkami Hararu
27. Dětský terror po etiopsku
28. KEŇA, lidé a bandité
Související články
Eritrejské bloudění
Vodopády stařičké mocnářky
Zkušenosti z cesty Etiopií
 
Přečteno 1165x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: