Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Termosáčky Pak-heat od firmy Kiribai

Michal Vačkář / 13.02.2007
Již několik let pořádáme zimní víkendové přechody, ať již na Šumavě nebo kdekoliv jinde v jižních Čechách. Pořádně mrznout může všude. Pokud však člověk není ochoten investovat kvůli oněm několika víkendům nemalou částku do lepších karimatek a péřových spacáků, musí se smířit se skutečností, že se v noci bude probouzet chladem a ráno bude promrzlá chodidla soukat do ještě promrzlejších bot. Dlouho jsme řešili, jak a co si na chodidla obléci, ale pokusy počínaje termoponožkami či ponožkami z angorské vlny a konče zabalením chodidel do termofolie byly víceméně neúspěšné. V noci prostě s nohama člověk moc nehýbe a chodidla prochladnou tak jako tak. Pak nás napadlo vyzkoušet tzv. termosáčky.
 

Vybrali jsme si jednorázové, kdy směs v sáčku stačí protřepat a ta pak podle druhu sáčku hřeje teplotou maximálně 69°C po dobu až 24 hodin. Jejich obsah je tvořen směsí železného prášku, aktivního uhlíku, vody, soli a zemniny. Po vychladnutí se může jako ekologicky nezávadný vyhodit do běžného odpadu. V outdoorových obchodech jsou k dostání termosáčky různých výrobců, my se rozhodli pro hřející sáčky od firmy Kiribai. Cena jednoho balení obsahujícího jeden velký sáček, nebo dva malé sáčky, nebo dva sáčky do bot, je v rozmezí 35 - 40 Kč.
Otestovali jsme všechny 3 typy termosáčků: velké s rozměry 10 x 13 cm mající udržet průměrnou teplotu 51°C po dobu 24 hodin, malé s polovičními rozměry mající stejnou teplotu udržet po 12 hodin a termosáček určený pro použití do bot a prohřátí prstů u nohou s průměrnou teplotou 37°C a dobou výdrže 5 hodin.
Naše testování proběhlo během nocování ve stanu, kdy byla okolní teplota přibližně -3°C.
S poněkud rozporuplným výsledkem dopadl malý sáček mající vyvinout teplotu nad 40°C po dobu 12 hodin. Sáček se po důkladném a v časovém odstupu několikanásobném protřepání nikterak zvlášť nezahřál a dokonce po čtyřech hodinách vychladl úplně. Navíc je jeho rozměr 5 x 9 cm příliš malý na to, aby poskytl určitý teplotní komfort.
Naopak velký sáček 10 x 13 cm společně s ohřívačem prstů na nohou předčil naše očekávání. Velký sáček se zahřál nad 50°C a své teplo nepřestal vydávat ani po uplynutí 24 hodin. Poskytl nám tak příjemné teplo nejen během noci, ale i v průběhu celého následujícího dne a večera.
Ohřívače prstů, které jsou určeny do bot a mají proto jednu stranu upravenou jako samolepící plochu, jsme využili i jinak, ačkoliv se v návodu doporučuje nepoužívat je během spaní. Pro ohřátí v noci promrzajících chodidel jsme je vložili mezi dvoje ponožky a tyto termosáčky si po 5 uváděných hodin udržely teplotu okolo 50°C. Ovšem jeho funkce jako ohřívače prstů určeného do bot se jeví trochu problematická. Většina z nás má trekové boty téměř „na míru“ a jakákoliv další vrstva, navíc nestejnoměrně rozmístěná, může způsobit nepříjemné otlačeniny. I přes určité nedostatky termosáčky Kiribai hodnotíme pozitivně.

Tento příspěvek získává jednu z cen soutěže TESTOVNY  od  firmy ACRON        

 

 

 
Související články
Omrzliny - nehrajte si na statečnost
Podchlazení - když zima zabíjí
Skládací sáně a kamna v botech - zimní sen na veletrhu ISPO
Kapesní ohřívače nejen do mrazu
 
Přečteno 6304x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: