Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Thajsko

Thajské trhy

Ivan Brezina / 4.10.2005
Většina cestovatelů míří do Thajska za horskými kmeny, skvělým potápěním a buddhistickými chrámy. Důvod k návštěvě Země úsměvů ale může být mimojiné i zcela materialistický. Thajské trhy totiž nabízejí nejpestřejší výběr exotického zboží z celé Jihovýchodní Asie. Trhy stojí za vidění i v případě, že nehccete příliš utrácet.
 

Květinový trh Pak Khlong

Thajci si na květiny potrpí mnohem víc než my - na trhu Pak Khlong jich proto dostanete tisíce druhů. Zaplňují několik ulic v centru Bangkoku na břehu řeky Čaoprája. Je jich tu více než v té největší botanické zahradě. Prodávat se začínají už kolem druhé hodiny ranní a do úsvitu je škála odstínů a vůní skoro nekonečná. Můžete si tu koupit drobné kvítky na váhu, určené ke každodenní výzdobě bytu, ale i okázalé kytice a věnce pro slavnostní příležitosti. Obchod s květinami živí v Bangkoku tisíce lidí. Kromě růží, tulipánů, jasmínů či lotosů tvoří hlavní prodejní sortiment trhu orchideje. Dnes už se dávno nesbírají v pralesích, ale pěstují na speciálních orchidejových farmách. V Thajsku roste asi 1300 druhů orchidejí a většina z nich nemá české jméno. Právě na Květinovém trhu můžete obdivovat nekonečnou rozmanitost jejich barev a tvarů.

Trh s amulety

O kus dál, na nádvoří chrámu Ratčanáda, je v Bangkoku největší trh s amulety. Thajci věří, že jejich kouzelná moc dokáže odvrátit neštěstí a přinést lásku a peníze. Amulety jsou miniaturní sošky Buddhy, thajských králů a význačných mnichů, ale i hinduistických božstev a falických symbolů. Jsou vyrobeny z kovu, z hlíny i ze dřeva. Některé jsou zdobené kouzelnými mantrami, jiné ukrývají popel z papíru popsaného posvátnými verši.
Amulety jsou už dnes předmětem sběratelského zájmu asi jako u nás známky. V Thajsku o nich vycházejí specializované časopisy a katalogy. Cena amuletů začíná v přepočtu na několika korunách, ale u vzácných kusů se může vyšplhat na desetitisíce. Na bizarním spirituálním tržišti si v desítkách krámků vyberete amulet pro každou příležitost. Speciální amulety si tu často kupují řidiči taxíků. Mají je ochránit před havárií.

Plovoucí žrací trh v Damnoen Saduaku

Nezaměnitelnou turistickou ikonou Thajska je plovoucí trh ve městě Damnoen Saduak asi sto kilometrů jižně od Bangkoku. Jeho fotografie najdete snad v každém katalogu cestovní kanceláře. Je ale jen jedním z mnoha desítek plovoucích trhů, které se v Zemi úsměvů každý den konají. První loďky vyplouvají na rozvětvenou síť kanálů těsně po rozednění. V tuto chvíli to ještě není show pro turisty, ale autentické místo, kam chodí nakupovat všichni Thajci z okolí. Ženy v typických slamácích nabízejí zboží každodenní potřeby. Jejich loďky ukrývají hlavně ryby a zeleninu, ale třeba i nám neznámé druhy tropického ovoce. Slyšeli jste někdy o hřebíčkovci, jogurtovém jablku, hadím ovoci, longanu či starfruitu?
Jak slunce pomalu stoupá, mumraj na kanálech v Damnoen Saduaku houstne. Že jste ještě nesnídali? Zamávejte na některou z mnoha pojízdných kuchyní. Přímo z loďky můžete ochutnat nudlovou polévku, smaženou rýži, pečené chobotničky či některou z mnoha dalších thajských specialit. Pokud ale chcete zažít nezkaženou atmosféru plovoucího trhu, musíte na kanály vyplout už za rozbřesku. Když kolem deváté dorazí první autobusy s turisty, je kouzlo pro dnešek nenávratně zničeno. Loďky se zaplní bílými tvářemi, ovoce a zeleninu vystřídají suvenýry. Damnoen Saduak se změní v pouťovou atrakci.

Trhy asijských řemesel

Na každém thajském trhu najdete záplavu produktů tradičních asijských řemesel. Jeden z nich je ve města Čangmaj v severním Thajsku. V jeho okolí lze navštívit desítky malých dílniček nejrůznějších profesí. U řezbářů jadeitu si připadáte trochu jako u zubaře. Za kvílení vrtaček a brusek tu z mléčně zeleného polodrahokamu vznikají sošky a šperky. Šperkům z jadeitu zdatně konkurují produkty vedlejší stříbrotepecké dílny. Zpracovává domácí suroviny. Rubíny, safíry, zirkony, spinely, granáty a další drahokamy se totiž těží přímo v Thajsku.
Typicky thajským rukodělným produktem jsou lakové krabičky a mísy. Jejich základem je kostra, vyrobená z pevného bambusu. Na kostru se nanáší několik vrstev přírodního laku, který se získává z tropického stromu lakovníku. Čím je vrstev víc, tím je výsledný výrobek pevnější a pružnější. Hotové lakové krabičky a mísy se po vybroušení zdobí tradičními severothajskými motivy. Kromě malování se používá i filigránská technika vykládání malými kousky vaječných skořápek. Ozdobit jimi jednu mísu trvá až několik dní. Výsledek pak připomíná jemnou výšivku.

Papírové deštníky

Nedaleká vesnice Bo Sang je proslulá svými papírovými deštníky. Vlastně jde spíš o slunečníky, které původně přinášely stín buddhistickým mnichům. Na bambusovou kostru se nejdřív nalepí několik vrstev ručního papíru. Thajští deštníkáři si ho vyrábějí sami z jednoho zdejšího druhu moruše. Deštníky se pak nalakují a několik dnů se suší na slunci. A nakonec přijde to nejdůležitější - výzdoba. V Bo Sangu si můžete koupit deštníky pomalované tradičními květinovými vzory, ale třeba i kýčovitými krajinkami a motivy z pohlednic. Staré řemeslo se snaží přizpůsobit požadavkům turistů. I na exotických thajských tržištích totiž platí zákony moderní tržní ekonomiky.

 

 

 
Související články
V metropoli sexu a buddhů
Thajsko
Thajský ostrov Samui
 
Přečteno 1789x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: