Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Thajsko

Thajsko

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 14.01.2001
Pobyt v "Zemi tisíců Buddhů", zvaná též kdysi Siam, je ve srovnání s často náročným a úmorným cestováním v některých jiných asijských zemích příjemným odpočinkem. Thajsko je ideální prázdninovou relaxační zemí, rájem na zemi.
 

Základní údaje Historie Víza Podnebí Ceny Jídlo Ubytování Doprava Bezpečnost Jak tam? Tipy

    Cesty do Thajska se v poslední době staly módou, ale i když jsou už některé oblasti dost zasaženy turistickým průmyslem, dá se zde ještě objevit spousta klidných a zajímavých míst. V Thajsku najdete rozvinutou ekonomiku, vynikající kuchyni a především dobře fungující turistickou infrastrukturu, díky níž zde pobyt na vlastní pěst zvládne i ten největší cestovatelský začátečník. Prázdninoví lenoši si budou v Thajsku pochvalovat kýčovitě bělostné pláže s kokosovými palmami, azurovým mořem a potápěním na korálových útesech, materialističtí hedonisté krásné a přítulné šikmooké dívky. Estéti najdou v Thajsku rozvinuté orientální umění, hudbu, tanec a architekturu. Hledači osvícení tu objeví staré buddhistické kláštery, milovníci dobrodružství se vydají do pralesních vesniček horských kmenů, obklopených největšími opiovými plantážemi na světě.


ZÁKLADNÍ ÚDAJE
    Thajské království (Muang Thai, "Země svobodných") je konstituční monarchií. Hlavou státu je král, v čele vlády stojí ministerský předseda. Zákonodárným orgánem je dvoukomorový parlament. Hlavním městem je Bangkok. Na ploše 5137 100 km2 žije v Thajsku 59 milionů obyvatel (Thajci tvoří zhruba tři čtvrtiny, zbytek patří k mnoha etnickým menšinám). Hrubý roční domácí produkt je udáván ve výši 1900 USD na hlavu (je to mnohem více, než v okolních zemích a Thajsko proto aspiruje na post dalšího "asijského tygra"). Nejrozšířenějším náboženstvím (95 %) je hínájánový buddhismus (théravada), mnoho Thajců kromě toho věří ve zlé i dobré duchy, kterým denně obětují jídlo a vonné tyčinky ve speciálních miniaturních domečkách. Úředním jazykem je thajština, běžně se lze domluvit anglicky, v turistických letoviscích někdy i německy.

KRÁTCE Z HISTORIE
    Z kterého koutu Asie kdysi přišli předkové dnešních Thajců, je dodnes zahaleno tajemstvím. Na území Thajska je prokázáno osídlení už před šesti tisíci lety, zdá se ale, že hlavní přistěhovalecká vlna sem přišla až v 13. století po Kristu ze severních oblastí Číny, odkud byla po rozvrácení království Namčao vytlačena mongolskými nájezdníky. Buddhistická kultura je v Thajsku doložena z 6. století, ze starých pramenů se ale zdá, že sem buddhismus přišel z Indie mnohem dříve (dnešní théravadová podoba buddhismu se ale v Thajsku objevila až ve 13. století, kdy sem byla importována ze Srí Lanky ). Po přelomu prvního tisíciletí v Thajsku vzniklo několik prosperujících království. Do 12. století tu existovala buddhistická říše Dvarávatí, v polovině 13. století se v severním Thajsku zrodilo království Sukhothai, pokládané dnes za první významný thajský státní útvar (přípona "thai" znamená "svobodný"). Tehdy došlo k rozvoji thajské kultury, ke vzniku písma a především k rozmachu buddhismu. V zemi postupně vyrostly stovky buddhistických cheddi (kopulovité památníky, podobné tibetským stúpám) a chrámů (zvaných zde wat), které jsou skoro v každém thajském městečku a v nichž dodnes každý thajský muž tráví několik měsíců či let života na studiích jako mnich. Buddhismus ovlivnil celou thajskou společnost, která z něj přejala klid, milosrdenství a lásku. Usměvaví Thajci své holohlavé mnichy v oranžových rouchách milují a v autobuse je každý pustí sednout. I když si prý Buddha nepřál, aby jej lidé uctívali, jsou jeho sochy v Thajsku pokládány za svaté objekty a na důkaz úcty je všichni polepují tenkými zlatými fóliemi.

    Druhým významným thajských královstvím se stala v polovině 14. století Ayuthaya, úzce svázaná s khmérskou kulturou dnešní Kambodži. Svůj vliv v oblasti si podržela až do konce 18. století, kdy ji dobili a zničili Barmánci. Thajští králové pak přesunuli centrum říše do blízkosti dnešního Bangkoku.

    Roku 1782 se na scéně objevuje královská dynastie Čakri (později známá jako dynastie Rámů), která obnovila thajskou kulturu a přivedla zemi k rozkvětu. Jejím nejdůležitějším představitelem byl král Ráma IV., buddhistický mnich, který v polovině 19. století založil vztahy se světovými mocnostmi a obratnou zahraniční politikou zabránil kolonizaci (Francouzi, Holanďané, Angličani a další evropské mocnosti se v Thajsku snažili uchytit už od 17. století). Ráma IV. také rozvinul školství a vědu, přivedl do země západní obchod a tím založil dnešní relativní thajskou ekonomickou prosperitu. Za vlády jeho potomků Rámy V. a Rámy VI. došlo k dalšímu průmyslovému rozvoji Thajska a k mnoha pokrokovým reformám, za vlády Rámy VII. se roku 1932 absolutistické království proměnilo v konstituční monarchii.Roku 1939 se dřívější název země Siam změnil na Thajsko.

    Po 2. světové válce se u moci střídali potomci královského rodu, generálové a diktátoři, počátkem 60. let dokonce jeden z nich rozpustil parlament a zakázal politické strany. Pak se na mnoho let dostala k moci armáda, podporovaná USA (Amerika totiž potřebovala Thajsko za války ve Vietnamu jako základnu). V říjnu 1976 byly krvavě potlačeny studentské bouře a jako reakce na toto násilí vznikla v zemi silná ozbrojená komunistická opozice, kterou se podařilo zničit až koncem 80. let. To už za řádně zvolené civilní vlády premiéra Čatičaje došlo v Thajsku k výraznému posunu směrem k demokracii. V únoru 1991 byla ale Čatičajova vláda znovu smetena vojenským pučem (údajně šlo už o sedmnáctý převrat od roku 1932!) a parlament byl násilně rozpuštěn. Na jaře 1992 armáda krvaně potlačila demonstrace v centru Bangkoku, pak byla zvolena nová vláda, v jejímž pozadí dodnes zůstávají vojenské špičky (moc armády ale byla poněkud omezena změnou ústavy v lednu 1995). Thajským králem je od roku 1946 Bhumibol Adulyjadej, Ráma IX. (formálně devátý král dynastie Čakri a nejdéle vládnoucí král světa), který ale nemá žádnou politickou moc, jen reprezentativní a protokolární funkci. Pro Thajce je král otcem a těší se u nich velké vážnosti.

VÍZA, FORMALITY
    I když se před časem jednalo o zrušení vízové povinnosti pro občany České republiky, v současnosti je bohužel vízum stále třeba. Tříměsíční turistické vízum stojí v Praze 600 Kč, k jeho vystavení budete potřebovat jednu fotografii, hotové je za dva dny. Do tří měsíců od vystavení víza musíte vstoupit do země. Na letišti v thajském Bangkoku je možno získat tranzitní vízum na dobu patnácti dnů, jeho nevýhodou oproti vízu turistickému je ale obtížná prodloužitelnost. Pokud se rozhodnete pokračovat do Thajska na své cestě na východ, vystaví vám vízum za podobných podmínek jako doma i thajská ambasáda v indickém Dillí (56-N Nyaya Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110021, tel. 60 56 79) či v Kalkatě (18-B Mandeville Gardens, Ballygunge, tel. 033/440 78 36, 46 08 36). Měsíční thajské vízum stojí v Indii kolem 10 USD a je hotovo do druhého dne. Thajské vízum dostanete bez problémů i na thajském konzulátě v jihočínském Kunmingu (Golden Dragon Hotel, tel. 396 89 16). Při žádosti o vízum v třetí zemi požaduje někdy thajská ambasáda prokázání, že máte na cestu dostatek peněz, v Čechách a na Slovensku se to stává jen velmi zřídka.

    Pokud si chcete udělat z Thajska výlet do některé ze sousedních zemí (například od Malajsie) a zase se sem vrátit, nechte si vystavit vízum typu double entry. Je sice dvojnásobně dražší, ale ušetří vám starosti se sháněním druhého thajského víza. Imigrační úřad, kde lze za poplatek kolem 20 USD prodloužit platnost víz, je v každém thajském okresním městě. V Bangkoku jej najdete na adrese Soi Suan Phlu, Sathon Thai Rd., tel. 02/287 31 01 zhruba kilometr od známého zábavního parku Lumphini.

    Adresa thajské ambasády pro Českou republiku je Romaina Rollanda 3, Praha 6, tel. 220 571 435, 220 571 439, 220 570 055, fax 220 570 049, úřední hodiny po-pá 9.00 až 12.00. Tato ambasáda je místně příslušná i pro občany Slovenska. Českou ambasádu najdete v Thajsku na adrese 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Phloenchit Road, Patumwan, Lumpini, 10330 Bangkok, tel. 00662/25 55 060, 255 30 27, fax 253 76 37.

ČAS
    Thajsko je o šest hodin před standardním středoevropským časem.

PODNEBÍ
    Z hlediska podnebí lze Thajsko rozdělit do dvou geografických oblastí, mezi nimiž ale neexistuje žádný ostrý přechod. Na severu země začíná zhruba od půlky června deštivý monzun, který trvá do konce října. Za monzunu neprší stále, většinou přijdou jeden až dva odpolední silné lijáky, v intenzitě srážek ale existují velké regionální rozdíly. Pak nastupuje podzimní a zimní suché období. Jeho začátek je chladný (ve dne kolem 25 C, v noci může teplota klesnout až na 10 C), postupně se teploty zvyšují (až na 40 C). Nejtepleji je koncem května, přicházející monzun pak přinese částečné ochlazení. Čím dále na jih Thajska, tím je na rozdíl od severních oblastí monzun delší - v nejjižnějších oblastech prší až do začátku ledna. Oproti severu jsou také na jihu teploty po celý rok víceméně stálé. V celém Thajsku vystačíte celoročně s tou nejjednodušší cestovatelskou výbavou a minimem oblečení, spacák není třeba, nezapomeňte ale pláštěnku.

    Kdy se tedy do Thajska vydat? Pokud máte namířeno za koupáním na jižní ostrovy, nejezděte sem v květnu až červnu a v září až říjnu, kdy zde nejvíc prší. Ideální dobou pro návštěvu celého Thajska je podzim a zima - na jihu zhruba tedy listopad až duben (případně také červenec a srpen, kdy je monzun přechodně slabší). Jedinou nevýhodou zimní sezóny je to, že je všude plno turistů a zvýší se ceny. Do severního Thajska je nejlepší se vypravit od října do května. Tyto informace jsou ale pouze orientační a pokud nemáte v uvedenou ideální dobu čas, nemusíte je brát příliš vážně. My sami jsme jih i sever Thajska navštívili v klimaticky nejméně vhodnou dobu a kromě několika silných lijáků se nám počasí docela líbilo. Monzun totiž není v Thajsku tak silný, jako třeba v Indii a není proto důvod sem v tuto dobu nejezdit.

PENÍZE, CENY
    Měnou je thajský baht (B), který v posledním roce prodělal obrovský inflační propad (v létě 1997 se kurz pohyboval mírně nad 25 B za jeden americký dolar, o rok později vylétl na 40 B). Peníze i cestovní šeky lze všude bez problémů vyměnit v husté síti bank, výhodnější černý trh prakticky neexistuje. V Thajsku je o něco dráž, než třeba v Indii, ale i tak vychází pobyt stále ještě o něco málo levněji, než živobytí doma. Po inflačním propadu v roce 1997 ceny nestačí dohánět inflaci, takže v zemi je pro nás náhle o mnoho levněji.

    Aktuální situaci v době vaší návštěvy nelze odhadnout, ale obecně se dá v Thajsku žít za velmi přijatelné ceny. Najíst se lze kvalitně už za 0,5 USD, levný hotel pořídíte od 2 USD výše, vnitrostátní pozemní doprava je velmi levná. Protože ale Thajsko láká k mnoha výhodným nákupům a kulinářským zážitkům, člověku se zde moc šetřit nechce. Vaše minimální měsíční útrata se tedy bude pohybovat kolem 200 USD, ačkoliv se dá žít i laciněji.

JÍDLO
    Labužníci si v Thajsku přijdou na své, i když pro někoho může být zpočátku místní kuchyně příliš kořeněná. Na ulicích jsou všude stánky a hospůdky, kde se lze rychle, levně a dobře najíst. V dražších restauracích sice dostanete jídelní lístek, levnější pouliční stravování je ale mnohem zábavnější - prostě si poručíte misku rýže, z mnoha hrnců si očima vyberete, co k ní a napjatě čekáte, jakou chuť bude vlastně jídlo mít.

    Jako předkrm můžete ochutnat uleželá černá vejce (smrdí pekelně, ale chutnají skvěle), pro zvlášť otrlé se nabízejí grilované slepičí pařátky, pečené žáby, obrovské vodní ploštice, hmyzí larvy či aperitiv v podobě kořalky s macerovanými stonožkami a hady. K pití se podává slabý bylinkový čaj nebo voda s ledovou tříští, běžně dostanete i colu a ostatní druhy mezinárodních limonád. Balená stolní voda a minerálky jsou všude k dostání, s výjimkou venkova je ale v Thajsku poměrně bezpečná i voda z vodovodu. Velmi osvěžující je ledová káva nebo čaj, v turistických centrech dostanete různé druhy výborných čerstvých ovocných šťáv a mléčných koktejlů. S alkoholem není v tolerantním Thajsku problém, je jenom dost drahý. Whisky Mekong nebo pivo Singha místní výroby lze běžně koupit v restauracích a obchodech. Ve východním Thajsku ochutnáte domácí rýžovou pálenku lao khao.

    Existují dvě všeobecně rozšířená pouliční rychlá thajská jídla, která lze pořídit už za cenu kolem 0,5 USD. Prvním je hustá nudlová polévka kaeng v mnoha obměnách: s kousky masa, s knedlíčky, s mořskými živočichy... Na stole najdete ocet, cukr, pražené oříšky, rybí omáčku, chilli papričky a mnoho dalších dochucovacích prostředků, s jejichž pomocí si z polévky vytvoříte vlastní chuťovou kreaci. Druhým jídlem je thajské curry (karí), což je směs všeho možného, dušená v ostré kořeněné omáčce a podávaná s kopcem rýže. V úpravě curry lze v thajských ulicích pojíst zeleninu, všechny druhy mas, houby, vařená vejce, mořské živočichy a mnoho dalších, obvyklých i méně obvyklých exotických ingrediencí.

    Thajská kuchyně tím ale rozhodně nekončí. Na jídelníčku průměrné restaurace najdete stovky dalších druhů polévek a jídel, jejichž základem je nejčastěji rýže či nudle. Běžná je plněná omeleta, různé druhy závitků (spring rolls), pečené či smažené kuře, maso v sladkokyselé omáčce, zeleninové saláty... U moře je častým jídlem pečená ryba, mušle, krabi, langusty či rýže, osmažená se vším, co si poručíte. Mořské produkty ale bývají zvlášť v turistických centrech dost drahé. Levnější a romantičtější alternativou je koupit si syrovou rybu na trhu a upéct si ji na pláži na ohni.

    V Thajsku je po celý rok obrovský výběr tropického ovoce. Kromě obligátních banánů, ananasu, manga či papáji doporučujeme příšerně páchnoucí, ale velmi lahodný durian (vypadá jako meloun s ostny), chlupatý červený rambutan, mangosten v hnědé kožovité slupce, jackfruit, chutnající po banánové zmrzlině či custard apple, plný lahodného jogurtovitého slizu. Zážitkem je večeře na nočním tržišti, kam chodívají s oblibou jíst i sami Thajci. Všude kolem jsou stovky osvětlených stánků s exotickým jídlem, všude je plno vůní, podle nichž si můžete vybírat. Ulicemi projíždějí malé vozíčky s rozpáleným dřevěným uhlím, na němž se grilují párky, kuřecí stehna, chobotnice či drůbeží vnitřnosti, servírované s pikantními omáčkami.
    Pokud se vám zasteskne po evropské stravě, najdete velký výběr v klimatizovaných samoobsluhách s jogurty, pivem, sýry, uzeninami a spoustou dalších dovozových potravin. Stejně tak není zvláště v turistických oblastech problém najít hospůdku se steaky, pizzami, hamburgery, palačinkami a ostatní mezinárodní kuchyní.

UBYTOVÁNÍ
    Sehnat v Thajsku kvalitní, čisté a levné bydlení není nejmenší problém, v některých turistických oblastech jsou ale laciné pokoje velmi malé a klaustrofobické. Kromě hotelů je rozšířené ubytování v soukromých penzionech. Pokud na to máte, můžete si skoro všude dopřát pokoj s klimatizací (od 10 USD výše). Levnější pokoje bývají vybaveny stropním ventilátorem, někdy i moskytiérou, společný záchod a koupelna na patře jsou většinou oproti některým jiným asijským zemím zářivě čisté. V koupelnách bývá velká nádrž s vodou, z níž se budete s pomocí kbelíčku polévat, na severu najdete občas dokonce i klasickou teplou sprchu.

    Na jižních plážích je nejpříjemnější a nejlevnější bydlení v bungalovech - jednoduchých chatičkách z bambusových kmenů a palmových listů (jejich jedinou nevýhodou oproti klasickému hotelovému pokoji je snadnější dostupnost vašich cenností pro zloděje). Bungalovy jsou nejčastěji soustředěny v jakýchsi koloniích, kterým se říká resorty. O cenu za bydlení vždy smlouvejte.

    V Thajsku nám dobré služby prokázal stan. Hodí se nejen při treku v opuštěnějších horských oblastech severu, ale i při kempování na pláži - v teplém podnebí se samozřejmě dá spát i pod širákem, do stanu se na vás ale nedostanou krvežízniví moskyti.

MÍSTNÍ DOPRAVA
    Použití vnitrostátní letecké dopravy vychází ve srovnání s vlakem či autobusem v Thajsku velmi draho. Jednoznačně nejpříjemnějším a nejvýhodnějším dopravním prostředkem v Thajsku jsou autobusy. Autobusová doprava je zde jednou z nejlepších v celé Asii a zajišťuje rychlé, pohodlné a levné přesuny. S minimálním přeháněním se dá říct, že odkudkoli odjíždějí každou chvíli klimatizované autobusy kamkoli. Silnice i autobusy jsou v dobrém stavu a na rozdíl od jiných asijských zemí nebývají mimo velká města beznadějně přeplněny. Státní busy, odjíždějích z mnoha autobusových nádraží v každém městě, bývají levnější, ale o něco pomalejší, než busy soukromých společností. Ne vždy je to ale pravidlem - mnoho cestovních kanceláří na bangkocké ulici Khao San vám nabídne absurdně laciné spojení do hlavních turistických center v Thajsku a Malajsii luxusním dálkovým turistickým autobusem či mikrobusem, vybaveným klimatizací a videem, v jehož ceně je někdy i občerstvení. Vtip je v tom, že autobus končí před hotelem jejich smluvního partnera a obě strany ve skrytu duše doufají, že si zde najmete pokoj (nikdo vás k tomu ale nebude nutit). Například luxusní soukromý bus z Bangkoku do severothajského města Chiang Mai tak může stát jen neskutečných 2 - 5 USD. Při nočních cestách autobusem se teple oblečte, protože klimatizace bývá až příliš výkonná a hrozí nastydnutí. Pokud si dáte batohy do zavazadlového prostoru autobusu, nezapomeňte si z nich na noc vyndat spacák nebo bundu, které ve studené klimatizované noci oceníte.

    Také železniční doprava je v Thajsku na vysoké úrovni. Vlaky jezdí na asijské poměry přesně, jsou čisté a nebývají přeplněny. Vlakové třídy jsou tři, cestování třetí třídou vychází ještě levněji, než doprava státním autobusem. Jedinou drobnou nevýhodou oproti autobusu je to, že vlaky jsou o něco málo pomalejší a že místenky bývají často vyprodány. Lze rozlišit vlak osobní, rapid a expres (který nemívá třetí třídu), příplatky za oba rychlejší vlaky jsou zanedbatelné. Přes noc je nejlepší cestovat lehátkovým vozem druhé třídy (s příplatkem kolem 4 USD). Pokud chcete projet vlakem celé Thajsko křížem krážem, může být dobrou investicí tzv. Blue pass, na který lze za 45 USD dvacet dní neomezeně cestovat druhou třídou.

    K dopravě po městech je lepší užít veřejný autobus - doprava taxíkem nebo tříkolovou motorikšou (zvanou v Thajsku tuk-tuk) bývá dost drahá. Pokud se pro ni rozhodnete, cenu vždy usmlouvejte předem. K výletům do okolí si lze na mnoha místech najmout motocykl. Vybrat si můžete z mnoha typů od skútru po terénní japonskou třistapadesátku, ceny začínají zhruba na 4 USD za den, benzín platíte zvlášť. V půjčovně většinou požadují pas a zálohu, váš mezinárodní řidičský průkaz bude chtít vidět málokdo (pozor, v případě silniční kontroly či havárie bez něj ale riskujete velké problémy!). Zpočátku vám bude na silnici působit potíže fakt, že se v Thajsku jezdí vlevo. Přednost má vždy ten, kdo je větší. Stejně jako motorku si lze často půjčit i kolo, často kvalitní horské - za den zaplatíte jen asi 1 - 2 USD.

    Autostop se nám v Thajsku na rozdíl od některých jiných asijských zemí osvědčil výborně, i když jím při nízkých cenách autobusových jízdenek moc neušetříte. Nejčastěji vám zastaví rychlý pick-up, který vás naloží na korbu i ve větším počtu a s bágly. Peníze za svezení po nás v Thajsku nikdy nikdo nechtěl. Problém bývá jen se správným vyslovením jména vaší cílové stanice, doporučujeme proto opatřit si mapu s místními názvy v angličtině i thajštině.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE
    Příjmy z turistiky tvoří významnou součást thajského rozpočtu a vláda proto dělá vše možné i nemožné, aby bylo v zemi pro zahraniční návštěvníky co nejbezpečněji. Nemá s tím ale moc práce, protože v Thajsku na vás číhá jen minimum potenciálních rizik (dokonce i informační brožurka MZV ČR charakterizuje Thajsko jako "atraktivní turistickou zemi s adekvátní bezpečnostní situací"). Ve všech turistických centrech vám sice může kapsář vyčórovat z kapsy nedbale hlídanou peněženku, pouliční kriminalita je ale zanedbatelná. Stále usměvaví Thajci se k cizincům chovají velmi přívětivě. V Thajsku si jen dávejte zvláštní pozor na drogy včetně marihuany - několika českým cestovatelům nabídli v přímořských střediscích dealeři trávu, aby je v zápětí smluvená policie zatkla a vymáhala za propuštění desetitisícové úplatky.

    Úřad Tourist authority of Thailand (TAT) je výborně fungující instituce, založená thajskou vládou na pomoc zahraničním turistům a na podporu cestovního ruchu. Pobočky TAT najdete ve všech větších thajských městech a turistických centrech (v Bangkoku na tel. čísle 281 50 51). Zdarma tu dostanete mapy, brožurky a spoustu cenných informací o odjezdech autobusů, zajímavostech, levném ubytování atd. Součástí TAT je i speciální turistická policie, která je neocenitelným pomocníkem při řešení nejrůznějších těžkostí a průšvihů (okradení, nákup falešných šperků, problémy s předraženým taxíkem...).

RŮZNÉ
    Prohloupíte, pokud si s sebou do Thajska nevezmete potápěčské brýle, ploutve a šnorchl (dají se koupit i v Bangkoku, ale jsou tu dražší než v Čechách). Potápění v mělké vodě na korálových útesech, plné pestobarevných ryb, patří k nejkrásnějším thajským zážitkům.

JAK DO/Z THAJSKA
    Po zemi se z Malajsie a Singapuru do Thajska dostanete po tzv. Severojižní dálnici přes hraniční přechod Bukit Kayu Hitam, ležící mezi malajským městem Alor Setar a jihothajským Hat Yai. Ze Singapuru, z hlavního malajského města Kuala Lumpur i z přístavu Penang (jehož dvě městské části se nazývají Georgetown či Butterworth) v severní Malajsii nedaleko thajských hranic tudy jezdí denně přímé autobusy do Bangkoku. Ceny jsou velmi přijatelné (např. Singapur - Bangkok cca 40 USD). Levněji vychází nejezdit přímým dálkovým busem, ale dojet jedním busem na hranice, přejít pěšky a dál pokračovat druhým vnitrostátním spojem. Tato trasa se dá velmi dobře zvládnout i stopem, za který se většinou v Malajsii ani v Thajsku neplatí. Celou trasu ze Singapuru do Bangkoku lze také projet za cca 65 USD expresním vlakem s přestupem v severomalajském Penangu, odkud pak vlak do Thajska pokračuje přes přechod Padang Besar. I zde se dá ušetřit - z Penangu se vydejte mezinárodním vlakem jen do jihothajského Hat Yai, zde přesedněte a pokračujte do Bangkoku levnějším vnitrostátním spojem. Z Laosu lze do Thajska projet přes přechod Ban Mai Sing Amphon/Chong Mek nedaleko thajského města Ubon Ratchathani, nebo přes přechod ve městě Nong Khai (Vientiane na laoské straně). Pozemní přechod mezi Barmou a Thajskem neexistuje, nepočítáme-li možnost jednodenního výletu do Barmy ze severothajského Mae Sai. Mezi Kambodžou a Thajskem lze přejet vlakem přes přechod Poipet/Aranya nedaleko thajského města Sa Kaew, po nedávném uklidnění politické situace v pohraničních oblastech Kambodži to už dnes je prý i poměrně bezpečné.

    Letecky - protože Bangkok patří mezi největší asijské "gateways" s velkou frekvencí mezinárodní letecké dopravy, vychází sem letenka z Evropy poměrně levně. V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlacinější zpáteční letenky do Bangkoku za tyto ceny: Nemo-Selecta 16 745 Kč, Atlantis Air Service 19 800 Kč (tříměsíční) či 23 800 Kč (šestiměsíční), Global Express 20 185 Kč (tříměsíční) a GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 16 080 Kč. Ceny letenek podléhají sezónním výkyvům. Pokud chcete do Thajska pokračovat na své cestě z Indie, je letadlo jedinou možností - lodní doprava mezi oběma zeměmi neexistuje, po zemi přes Barmu zase nejde projet kvůli místnímu diktátorskému režimu. Z indické Kalkaty létají do Bangkoku čtyři letecké společnosti: thajské Thai airlines (třikrát týdně), indické Air India (jednou týdně), Indian airlines (pětkrát týdně) a bhútánské Druk air (dvakrát týdně). V závislosti na společnosti a roční době se cena jednosměrné letenky pohybuje v relaci 110 - 150 USD. Levné letenky lze koupit přes spolehlivého dealera pana Roye v kalkatském hotelu Modern lodge (tel. 033/244 49 60), který najdete nedaleko městského muzea na ulici Sudder st. V okolí tohoto hotelu je mnoho více či méně spolehlivých cestovek, nabízejících letenky do Thajska za různé ceny. Oběhněte jich aspoň deset, porovnejte ceny a vyberte si.

    Protože se z Bangkoku dostanete velmi levně zpět domů, je finančně zajímavou možností spojit s návštěvou Thajska předchozí pobyt v Číně. Jednosměrná letenka z jihočínského Kunmingu do Bangkoku s mezipřistáním v severothajském Chiang Mai stojí kolem 150 USD. Thajsko je nejlepší přestupní stanicí při cestě do jiných asijských zemí. Desítky cestovních kanceláří kolem bangkocké ulice Khao San nabízejí velký výběr překvapivě laciných letenek do celého světa a za mírný poplatek vám také zařídí víza do zemí, kam byste je jinak sami nedostali. Pro ilustraci: jednosměrná letenka do Hongkongu, Vietnamu, Kambodže, na Filipíny, Thajwan atd. stojí v Bangkoku zhruba 100 - 250 USD.

KAM V THAJSKU

DOPORUČENÁ TRASA

    Na shlédnutí většiny thajských cestovatelských lákadel by vám měl stačit měsíc času, i když na důkladné poznání země a její kultury je to dost málo. Začněte prohlídkou Bangkoku, která zabere i s výletem na plovoucí trh a další atrakce několik dní. Pak se vydejte na sever za horskými kmeny - na trek džunglí v okolí měst Chiang Mai, Mae Hong Son nebo Chiang Rai počítejte zhruba týden času. Cestou zpět se můžete na pár dní zastavit na historických památkách středního Thajska, především v bývalých královských městech Sukhothai a Ayuthaya. Nakonec odjeďte na dva týdny na jih k moři na korálové ostrovy Ko Phi Phi, Ko Samui či Ko Pha-Ngan.

BANGKOK (KRUNG THEP)
    "Město andělů", plné neřesti a stovek chrámů je pro většinu cestovatelů místem prvního setkání s thajskou kulturou. Z letiště se do centra nejlevněji dostanete autobusem č. 59, který staví na dálnici přímo před letištní halou. Cesta stojí jen asi 0,3 USD a pokud právě není dopravní zácpa (což se v Bangkoku stává skoro denně), trvá zhruba hodinu. Nechte se vysadit ve čtvrti Banglamphu, kde je důležitým orientačním bodem pomník, zvaný Democracy monument. Pět minut pěšky od něj najdete ulici Khao San, která je cestovatelským centrem (či spíše ghettem), plným nejlevnějších hotýlků, restaurací, cestovních kanceláří a nevěstinců. Není zde problém najít ubytování kolem 2 USD, nakoupit suvenýry, zatelefonovat domů, sehnat levné letenky, či autobusový spoj k hlavním thajským turistickým lákadlům (většina turistických busů odtud také odjíždí). U místních stánků si můžete koupit falešné studentské a novinářské legitimace, které vám na mnoha místech Asie prokáží neocenitelné služby. Pokud jste už unaveni cestováním a hrozí vám kulturní šok, můžete si dát v místních hospůdkách pivo a sledovat nekončící promítání západních filmů. Jestliže máte v Thajsku naspěch, lze si na Khao San zaplatit řadu jednodenních i vícedenních výletů do okolí Bangkoku, jejichž součástí bývá návštěva krokodýlí či motýlí farmy, plovoucího tržiště, orchidária, mostu přes řeku Kwai a dalších atrakcí. E-mail lze poslat např. z Hello internet café, Khao San 63-65, tel. 66 22 81 85 79, e-mail: hellopub"Z"loxinfo.co.th. Jestliže se rozhodnete cestovat po Thajsku vlakem, odjíždí většina dálkových vlaků z nádraží Hualamphong na ulici Rama IV., kde je i moderní předprodejní rezervační kancelář (Advance booking office). Státní autobusy na jih odjíždějí z nádraží Talingchan (Southern terminal) na ulici Phra Pinklao, na severovýchod z nádraží Moh Chit (Northern terminal) na ulici Phahonyothin, kam jezdí z Khao San autobus č. 3. Imigrační úřad najdete v Bangkoku na adrese Soi Suan Phlu, Sathon Tai Rd., tel. 286 91 76.

   Kam se v Bangkoku vydat? Především byste neměli vynechat projížďku "lodním autobusem" po řece Chao Phraya, který staví pět minut pěšky z ulice Khao San. Za cenu kolem 16 B na něm lze projet celé město tam a zpátky. K projížďce po kanálech si můžete najmout i privátní loď, ovšem za mnohem vyšší smluvní cenu.

Velkým cestovatelským lákadlem jsou v Bangkoku buddhistické chrámy (tzv. waty), kterých je ve městě nespočet. Jeden z nich, Wat Chana Songkhram s velkou zahradou a mnišskými domky, stojí hned vedle ulice Khao San. Každý den brzo ráno se mniši vydávají do ulic k obřadu obětování jídla - s plechovými miskami v ruce se rozběhnou po obchodech, restauracích a domácnostech, aby se nechali obdarovat tím nejlepším, co zbožní Thajci mají. Mezi nejzajímavější bangkocké chrámy patří Wat Mahathat s buddhistickou univerzitou a meditačním centrem, nejstarší bangkocký chrám Wat Pho s padesátimetrovou sochou ležícího Buddhy, Wat Saket se Zlatou horou (odkud je krásný výhled na město), věžovitý Wat Arun v khmérském stylu, Wat Traimit s třímetrovou sochou Buddhy z ryzího zlata či Wat Phra Kaew (Chrám smaragdového Buddhy) s "čarovnou" soškou z 15. století, který je součástí královského paláce. V některých chrámech se platí vstupné ve výši zhruba 20 B, za vstup do královského paláce (Grand palace) ale zaplatíte 150 B, což je za shlédnutí bývalé královské rezidence a několika reprezentačních hal poměrně dost peněz.

    Z mnohabangkockých muzeí a uměleckých galerií stojí za návštěvu především Národní muzeum s velkou sbírkou thajské kultury, umění a historie. Na Hadí farmě (Pasteur institute) na ulici Rama IV. můžete pozorovat odběr hadího jedu k výrobě sér. Pokud vás zajímá čínská kultura a kuchyně, zajeďte se podívat do barevné Čínské čtvrti (Chinatown) nedaleko královského paláce, kde kromě čínských hospůdek najdete i čínské chrámy, obchůdky a tržiště. Na mnoha bangkockých kanálech lze navštívit plovoucí trh, kde se prodává zelenina, ovoce a další zboží z loďky do loďky. Nevýhodou je ale to, že se trhy odehrávají jen brzy ráno.

    Proslulé bangkocké erotické kluby najdete na ulici Patpong (na roku Silom Rd. a Rama IV.), kam jezdí ze čtvrti Banglamphu přímý autobus. Doporučujeme je nevynechat ani puritánům - akrobatické výkony místních dívek, kouřících svým pohlavím doutníky, píšících tužkou dopisy, otevírajících lahve coca-coly či vystřelujících šipky do terčů už sice nemají s erotikou mnoho společného, ale zážitek stojí za to. Kluby běží nonstop (nejživěji je zde ale navečer) a vstupné se zde obvykle neplatí, zato vás budou chtít ošidit při placení konzumace. Je třeba zůstat v klidu a zaplatit jen částku, kterou vám nabízeli nadháněči před vstupem do klubu, v nejhorším pohrozit turistickou policií, jejíž příslušníci patrolují na celém Patpongu. Pokud chcete poznat půvaby šikomookých krásek blíže, připravte si částku od 10 USD výše (nemusíte kvůli tomu ani jezdit na Patpong, samotní muži dostávají nabídky i v hotelech na ulici Khao San). Společnici si lze najmout nejen na noc, ale i na celý pobyt, jen pozor na AIDS.

    Většina řidičů motorikš v Bangkoku se vás bude snažit přemluvit k návštěvě některého z nesčetných šperkařských obchodů. Pokud jim vyhovíte a necháte se tam zavézt, bude pro vás použití rikši mnohem levnější, protože řidiči dostávají od majitelů obchodu za každého zákazníka provizi. Prohlédněte si vystavené falešné šperky a omluvte se, že u sebe právě nemáte dostatek peněz. Pozor, Bangkok je pověstný tím, že se zde podvodníci snaží šperky vnutit turistům pod nejneuvěřitelnějšími záminkami! Při "výhodném" nákupu drahokamů a šperků přitom prakticky nelze nenaletět.

STŘEDNÍ THAJSKO 
Lopburi - město dávné říše Dvarávatí, kde je dnes k vidění královský palác a několik budhistických a hinduistických chrámů. Nejznámějším chrámem v Lopburi je Wat Prakham, "Opičí chrám", kde žijí stovky ochočených gibbonů.
Khlong Damnoen - městečko s několika plovoucími trhy, které je nejlépe navštívit ráno kolem sedmé hodiny. D: autobusem z města Ratchaburi.
Nakhon Pathom - nejstarší thajské město, zajímavé pro své Phra Pathon cheddi z 6. století (buddhistický monument, vysoký sto dvacet metrů, který je údajně nejvyšší buddhisticko u stúpou na světě vůbec).
Ayuthaya - v 14. - 18. století hlavní město Thajska na ostrově obehnaném řekami Lopburi a Chao Phraya, dnes mnoho vykopávek, chrámů a muzeí.
Kanchanaburi - legendární most přes řeku Kwai, válečné muzeum a hřbitov britských a francouzských válečných zajatců, kteří zahynuli při stavbě "železnice mrtvých" do Barmy. V blízkosti mětečka je několik vodopádů a národní park.
Pattaya - oblíbené a drahé přímořské letovisko nedaleko Bangkoku. Pokud vás nelákají luxusní hotely, přeplněné pláže a sexuální služby, nemáte tu co pohledávat.
Ko Samet - ostrov s mnoha hotýlky, několika pěknými plážemi, koupáním a možností lodních výletů na okolní neobydlené ostrůvky. Zvláštností je česká hospoda "U Koníčka" na jihovýchodním pobřeží ostrova. D: cestu tam i zpátky včetně lodní dopravy z městečka Ban Phe je nejlepší koupit v cestovkách na bangkocké ulici Khao San.
Ko Chang - o něco větší, odlehlejší a opuštěnější ostrov nedaleko kambodžských hranic, s klidnými plážemi a palmovými háji. Na ostrově je několik letovisek s levnými hotýlky a pitoreskní rybářská vesnička Ban Bang Bao na kůlech v moři. V okolí najdete několik menších ostrůvků s plážemi a korálovými útesy. D: autobusem do města Trat, odtud taxíkem do vesničky Laem Ngop, odkud jezdí na ostrov loď (celou cestu lze koupit i na Khao San).

JIŽNÍ THAJSKO 
Ko Samui - ostrov s mnoha kokosovými háji, který dnes prodělává bouřlivý turistický rozvoj (jehož výhodou ale může být pro někoho kromě pohodlí i možnost půjčit si tu kompletní potápěčskou výzbroj). V záplavě hotýlků se tu naštěstí ještě dá najít klidná pláž, například Hat Bo Phut. V chrámu Wat Laem Saw mají desetimetrovou sochu Buddhy. D: lodí z městeček Tha Thong či Ban Don nedaleko města Surat Thani, také busem přímo z bangkocké Khao San. 
Ko Pha-Ngan - klidnější, levnější a méně turistický ostrůvek nedaleko Ko Samui s potápěním na korálech a s jeskynním klášterem Wat Khao Tham (blíze viz kapitola o hledání osvícení). Nejhezčí pláž s potápěním na korálech se jmenuje Nantakam resort, nocleh v bungalovu zde stojí 2 USD. D: lodí z Ko Samui.
Phetburi - několik chrámů z různých historických období, nejzajímavější je khmérský Wat Kamphaeng Laeng z 13. století a jeskynní chrám Wat Luang.
Rezervace Khao Sam Roi Yot - různé druhy pralesních zvířat, mnoho ptáků, pláže a jeskyně.
Rezervace Laem Son - pobřeží a několik ostrůvků, porostlých mangrovníky (krásný je ostrůvek Ko Phayam).
Phuket - velký ostrov, spojený s pevninou mostem, kde lze kromě mezinárodních mastňáckých letovisek najít i několik dosud klidných pláží (pokud se sem vydáte, doporučujeme pláže Laem Singh a Kamala). V okolí Phuketu je několik menších ostrůvků s možností potápění na korálových útesech (například souostroví Similan).
Phang-Nga - záliv, známý z filmů s Jamesem Bondem, kde se z moře tyčí bizarní krasové skalní útvary. Usmlouvejte cenu loďky a jeďte si je prohlédnout zblízka, stejně jako nedalekou vesnici "mořských cikánů", kteří se živí lovem perel. D: autobusem či taxíkem z města Khok Kloi.
Phattalung - město s několika chrámy, proslulé divadlem stínových loutek, býčími zápasy a nedalekou ptačí rezervací Thaleh Noi.
Ko Lanta - souostroví nedaleko města Krabi s opuštěnými plážemi, obydlené thajskými Muslimy. Stejnojmenná mořská rezervace.
Ko Tarutao - klidný ostrov nedaleko malajských hranic s vodopády a plážemi.
Krabi - letovisko, v jehož okolí je několik pěkných pláží (doporučujeme pláž Hat Tham Phra Nang s vápencovými útesy a jeskyněmi). Nedaleko se též nachází proslulý Hřbitov mušlí. D: bus z bangkockého Jižního nádraží sem stojí cca 3 - 5 USD. Phra-nang - polostrov s plážemi a kolmými vápencovými stěnami nedaleko Krabi je známým horolezeckým rájem. Najdete zde řadu dobře zajistěných a zafixovaných horolezeckých cest, můžete si půjčit lezeckou výbavu nebo si najmout instruktora lezení. Občas tu lze potkat i trénující české horolezce. D: lodí z Krabi nebo pěšky z vesničky Now-nang.
Ko Phi Phi - ostrov, kde je i přes mnoho turistů nádherné koupání v kýčovitých tyrkysových mořských lagunách a několik letovisek s bungalovy a restauracemi. Pokud na to máte, můžete si zde zaplatit kurz přístrojového potápění, nebo se vypravit na lov obrovských žraloků a mečounů. Zážitkem je celodenní výlet lodí na okolní ostrůvky, který stojí zhruba 8 USD. Vyplatí se to, protože majitelé člunů vědí, kde je nejvíc korálových rybek, v jejichž barevných hejnech se budete potápět. Součástí výletu je i návštěva tzv. Vikingské jeskyně, kde se sbírají jedlá vlaštovčí hnízda, a opuštěného korálového ostrůvku Ko Phi Phi Le, kde se můžete nechat vysadit a na místních osamělých plážích pár dní "robinzonit". Na tomto ostrůvku ale není pitná voda, sebou si musíte vzít i potraviny a potřeby na vaření. Podobně se můžete na čas přesunout na ostrůvek Bamboo, kde je malá rybářská kolonie. D: za 4 USD lodí z Krabi (celou cestu z Bangkoku lze koupit na ulici Khao San), nebo za 5 B lodí z Phuketu.

SEVERNÍ THAJSKO 
Sukhothai - centrum staré říše z 13. století, dnes významná historická a architektonická památka. Ve velkém parku s jezírky je mnoho zřícenin paláců a chrámů a několik obrovských Buddhových soch (většina thajských pohledů s jejich působivými snímky pochází právě odtud). Rozhodně nevynechat!
Phitsanulok - město s několika zajímavými chrámy (v chrámu Wat Phra Si Ratana Mahathat je "kouzelná" bronzová socha Buddhy).
Mae Sot - městečko na hranicích Barmy, kde můžete navštívit trh s barmským zbožím. V okolí je několik táborů barmských karenských uprchlíků.
Thung Kwian - sloní výcvikový tábor nedaleko města Lampang.
Phrae - ve městě je několik zajímavých chrámů v laoském a barmském stylu, kousek odtud najdete bizarní skalní "město duchů" Muang Phi.
Chiang Mai (Čangmaj) - největší město severu s desítkami krásných chrámů, buddhistických pagod (cheddi), s historickým muzeem, etnografickým muzeem horských kmenů a proslulým obrovským barevným nočním tržištěm. V okolí můžete navštívit sloní školu, hadí a krokodýlí farmy, orchidária a spoustu vodopádů. Zážitkem je několik motýlích farem, kde se budete procházet ve speciální voliéře mezi stovkami velkých duhových tropických motýlů. Všechny tyto atrakce jsou soustředěny v údolí Mae Sa nedaleko města, kam se nejlépe dostanete na vypůjčeném motocyklu. E-mail lze z Chiang Mai poslat například z internetové kavárny na ulici Tha Phrae.
Lampang - nedaleko tohoto města je u silnice směrem na Chiang Mai velká sloní škola. Můžete se zde doptat i na tzv. jungle market (Thung Kwian), kde mohou otrlí jedinci ochutnat smažené varany, hadí polévku a různé kuchyňské úpravy červů, žab, brouků atd.
Mae Hong Son - odlehlé pohraniční městečko s několika chrámy, v jehož okolí je mnoho vesnic horských kmenů, lze využít jako východisko k řadě treků. Nedaleko je také vesnice dlouhokrkých "žirafích žen", kam se nejlépe dostanete na pronajaté motorce. Jde ale o klasickou "lidskou zoo" - část kmene Padaun, jehož ženy si od mládí prodlužují krky drátěnými výztužemi, sem před lety přivezl ze sousední Barmy jakýsi podnikavý Thajec, který dnes za vstup do vesnice vybírá vysoké vstupné. Návštěva tohoto zábavního parku, stvořeného jako senzace pro nařvané západní turisty s videokamerami, je smutným a deprimujícím zážitkem.
Pai - příjemná vesnička nedaleko města Chiang Mai směrem na Mae Hong Son. V okolí jsou horké prameny, několik vodopádů, sloní farma, chrámy, možnost raftingu a další zajímavosti, kvůli kterým se zde vyplatí zůstat několik dní. K jejich návštěvě si můžete půjčit horská kola. Pai je také jedním z mnoha východisek k trekům za horskými kmeny.
Soppong - vesnice u barmských hranic na silnici z Pai do Mae Hong Son (kam se z Pai lehce dostanete autobusem nebo stopem) je dalším možným východisek k trekům za horskými kmeny. Pokud se odtud vydáte po silničce na sever, můžete se zhruba po pěti kilometrech doptat na obrovské ponorné jeskyně Tham Lot, které se dají prolézat po bambusových žebřících. U vchodu do jeskyní si lze půjčit světlo (lepší je ale vlastní baterka) a případně i najmout průvodce. V blízké vesnici Ban Tham je hotýlek Cave lodge, který patří australským jeskyňářům. Nejen že mají skvělou mapu okolních vesniček horských kmenů, ale mohou vám také popsat cestu k odlehlému hotýlku Wilderness lodge, ztracenému daleko v džungli u mnohem méně navštěvovaných jeskyní Tham Nam Lang. V oblasti kolem Soppongu se také dají rýžovat drahokamy a když k tomu přičtete treky, je tu co dělat nejmíň týden.
Doi Inthanon - na vrchol nejvyššího bodu Thajska (2600 m) vede silnička romantickou krajinou mezi rýžovými poli, v okolí hory je několik vodopádů a vesniček horských kmenů.
Tha Ton - městečko, z něhož se lze vydat na plavbu po řece Kok skrz domorodé vesničky - buď na raftovém bambusovém voru, nebo na dražší obytné lodi.
Sop Ruak - centum "Zlatého trojúhelníku" na hranicích Thajska, Laosu a Barmy. Je zde drogové muzeum (House of opium), kde se můžete seznámit s výrobou opia a historií drogových válek. Thajská vláda se před časem rozhodla vyrazit ze senzační a skandální pověsti této oblasti turistický kapitál - na soutoku řek Ruak a Mekong, tvořícím pohraniční trojmezí, se dnes můžete vyfotografovat s cedulí "Welcome to the Golden Triangle".
Chiang Saen - příjemné starobylé městečko na břehu řeky Mekong, kde najdete mnoho chrámů a buddhistických staveb cheddi.
Chiang Rai - město na řece Kok s několika chrámy a zajímavým muzeem horských kmenů.
Mae Sai - nejsevernější thajské městečko, kde můžete navštívit trh s drahými kameny a podniknout jednodenní výlet přes pohraniční most do barmského města Tachilek. Barmské vízum přitom není třeba, na hraničním přechodu jen necháte pas a zaplatíte poplatek ve výši cca 5 USD.
Mae Salong - městečko čínských utečenců na barmských hranicích. Zajímavá oáza jihočínské kultury s mnoha obchůdky atd.
Nan - město na severovýchodě, v jehož okolí jsou vesničky čínských kmenů.
Treky za horskými kmeny - největší lákadlo severního Thajska. Lisuové, Karenové, Lahuové, Akhové, Hmongové a další horské kmeny se odlišují od Thajců etnicky i kulturně. Žijí tradičním způsobem života v odlehlých pralesních vesničkách na hranicích Thajska, Laosu a Barmy a zabývají se pěstováním máku, z něhož se připravuje surové opium. To od nich až donedávna vykupoval "drogový král" Khun Sa, v jehož pralesních laboratořích za barmskou hranicí se z opia vyráběl heroin, pašovaný ze Zlatého trojúhelníku do celého světa. Před několika lety často v době sklizně bojovala Khun Sova soukromá armáda s thajskými vládními vojsky, snažícími se s pomocí vrtulníků pralesní maková políčka zničit, dnes je situace klidnější a pro cizince je v oblasti bezpečno. Některé vesnice jsou už dost poničeny turistickým ruchem a budete si zde připadat jako v "lidské zoo", jinde ještě můžete spát v bambusových chýších, pozorovat místní zajímavé zvyky a zakouřit si surové opium.
Severothajské hory porostlé džunglí jsou poměrně přehledné a nízké a trek zde zvládne v podstatě každý. Lze jej podniknout několika způsoby. Nejjednodušší a nejdražší je přidat se v některé z cestovek na bangkocké ulici Khao San k organizované skupině (součástí organizovaného treku bývá i rafting na bambusových vorech po některé z pralesních říček a jízda na slonech). Levnější možností je udělat to samé v cestovce v Chiang Mai, Chiang Rai, Mae Hong Son či jiném severním městě, kde zaplatíte asi 12 USD za den treku. Nejdobrodružnější alternativou je odjet do některého malého městečka či vesnice pod horami a najmout si průvodce až zde. My sami jsme podnikli trek bez průvoce z vesnice Pai nedaleko Chiang Mai jen s plánkem, který nám nakreslil místní hoteliér. I když jsme dva dny bloudili v džungli, dostali jsme se do vesniček, kam jinak turisté nepřijdou. Na podobnou výpravu na vlastní pěst budete potřebovat stan a zásobu jídla. Pokud ale jdete do hor s původcem, budete spát a jíst přímo u domorodců a speciální výbava je proto zbytečná.

VÝCHODNÍ THAJSKO 
Ubon Ratchathani - kdysi za vietnamské války americká vojenská základna, dnes město, zajímavé několika chrámy, kde lze studovat buddhismus. Koncem července se zde slaví známý Festival svíček.
Surin - městečko, v jehož okolí můžete pozorovat ochočené slony při práci. Za návštěvu stojí i několik zřícenin chrámů z 12. století.
Khao Phra Wihaan - ruiny obrovského khmérského palácového komplexu, které se nacházejí už za kambodžskou hranicí, lze za poplatek kolem 10 USD navštívit i bez kambodžského víza. Rozlehlé stavby pocházejí z období mezi 10. a 12. stoletím. D: z města Sai Saket autobusem přes pohraniční vesnici Phum Saron.
Prasat Hin Khao Phanom Rung - kdysi hlavní město mocné khmérské říše, chrám z 10. století, vykopávky, muzeum, množství soch.
Rezervace Khao Yai - velká pralesní rezervace s divokými slony, tygry, opicemi, jeleny, ptáky a spoustou dalších zvířat, kde je k vidění jeden z největších a nejzachovalejších deštných pralesů v Asii. Máte zde dvě možnosti: buď si zaplatíte kompletní safari s ubytováním, jídlem a dopravou (zhruba 20 - 40 USD na den, organizuje např. místní cestovka Khao Yai Safari), nebo se do parku vydáte po dobře značených a očíslovaných stezkách sami (zabloudit přitom prakticky nelze). Nejlacinější bydlení najdete přímo v parku v bungalovech Kong Lao Lodge, kde se spí i za méně než 1 USD na podložkách na podlaze. D: z bangkockého Severního autobusového nádraží Moh Chit vás za zhruba 3 USD čekají dvě hodiny jízdy do vesnice Pakchong (kde je dobrá hospůdka jménem Riverside), odtud autobusem z místního trhu až do parku.
Phimai - vykopávky starého khmérského města nedaleko dnešního města Nakon Ratchasima, archeologické muzeum.
Ban Pheu - oblast nedaleko města Udon Thani, kde je mnoho jeskyní s prehistorickými malbami. V okolí najdete i několik buddhistických chrámů.
Rezervace Phu Kradung - zajímavé horské pralesy nedaleko města Loei.
Nong Khai - město na břehu řeky Mekong, kde je přechod do sousedního Laosu. Ve velmi příjemném cestovatelské centru najdete kromě klidných hotýlků několik chrámů (jeden z nich hinduistický) a buddhistické cheddi.

Foto: Eva Bečvářová

 
Související články
Thajské trhy
Thajský ostrov Samui
 
Přečteno 7461x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Za co tiTogo, Reagovat
Pochvala!PA'JA, Reagovat
RE: Pochvala!redakce, Reagovat
Čeští vězni v Thajsku - náhlá smrtVeronika S., Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: