Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Amerika > Guatemala

Tikal - mayský poklad

Redakce, / 31.03.2009
Ruiny Tikalu představují jedno z nejkrásnějších mayských měst. Nachází se v Guatemale ve státě El Petén v srdci poloostrova Yucatán. Ruiny a přilehlý prales byly prohlášeny za Světové dědictví UNESCO již v r. 1979, nicméně archeologické práce a odkrývání zarostlých a skrytých pyramid a staveb stále nejsou u konce. Město bylo pravděpodobně založeno mayskými kmeny již před naším letopočtem, ale největšího rozkvětu dosáhlo mezi lety 200 - 850 n.l. v tzv. klasickém období.
 

Jak se na místo dostat?

Vyrazili jsme z Ciudad de Gautemala autobusem směr Flores, který měl odjet kolem 8. hodiny večerní a na místo měl dojet někdy v 6 ráno. Protože jsme v Latinské Americe, bez zpoždění se to neobešlo.
Cesta ubíhala rychle, ani jsme nevnímali pochybnou kvalitu místních silnic. Jediné, co nás vyrušilo, byla nečekaná přestávka kolem 3. hod ráno, kdy do autobusu vešli policisté či celníci. Nejdřív jsme nechápali, co se děje, až k nám přišel policista a požádal nás o příruční zavazadla, která začal prohledávat. Velký nůž ho nechal naprosto klidným, ale tři mandarinky, které jsme měli připraveny na snídani, nikoliv. Prý se do pralesa nesmí vozit citrusové ovoce ze západní části země. Měli jsme dvě možnosti: sníst mandarinky na místě nebo je nechat na policejní stanici. Snědli jsme tedy symbolicky jednu mandarinku, zbytek jim nechali jako dárek a pokračovali jsme v cestě. Kdyby chudáci věděli, že ve velkých gemách v zavazadlovém prostoru vezeme další dva pomeranče! Ze zcela nepochopitelných důvodů však policisté prohledávali jenom příruční zavazadla.

Doprava k ruinám

Na místo, do města Flores, odkud se na ruiny vyráží, jsme dorazili kolem 6. hod  ráno, kupodivu docela načas. Hned, jak nás autobus vysadil na ulici, která suplovala autobusové nádraží, seběhli se k nám taxikáři a nabízeli odvoz k ruinám. Nasadili docela vysokou cenu, ale smlouvat se nedalo, tentokrát opravdu ne... Nasedli jsme do rozhrkaného mikrobusu a vyrazili jsme. Jiný způsob dopravy než tento bohužel nebyl možný.

Poklad ukrytý v pralese

Odměnou po dlouhé cestě a po mírném znechucení místními taxikáři nám bylo krásné mayské město. Za vchodem, kde se platilo docela směšné vstupné (t.č. 50 quetzalů, asi 150 Kč) jsme se vydali po nejširší pěšině, která nás zavedla k největším pyramidám na "hlavním" náměstí: zde stojí dva nejznámější chrámy - Templo de Gran Jaguar a Templo de la Luna (Chrám velkého jaguára a Chrám Měsíce). Protože jsme zde byli mezi prvními, nerušily nás žádní turisté a počasí ještě bylo snesitelné. Dokonale jsme si užili tajemnou atmosféru místa. Na některé pyramidy bylo možné po schodech vystoupat, některé však byly nepřístupné (hlavně ty, na kterých stále probíhá archeologický výzkum). Z Chrámu dvojhlavého hada (Templo de la Serpiente Bicéfala) jsme se kochali nádherným výhledem: jenom koberec pralesa a z něj špičky ostatních staveb a pyramid...něco absolutně neuvěřitelného, něco, co vám zůstane v mysli napořád...
Návštěva Tikalu se protáhla na celý den, jen tak jsme bloudili pralesem a objevovali další a další stavby, nemohli jsme se nabažit krásných výhledů a navíc ani turistů tady nebylo tolik, kolik jsme předpokládali.
Někdo by řekl, že je škoda, že Tikal, ač největší a nejvýznamnější mayské město, zůstává ve stínu dalších, lépe přístupných a populárnějších mayských ruin jako Chichén Itzá a Tulum v Mexiku, ale možná právě to je dobře...vyhnete se tak značnému množství amerických turistů, kteří doslova okupují mayské památky v přístupnějších částech poloostrova.
 
Související články
Guatemala - týdenní průjezd
Guatemalští malí prodavači
Guatemalské putování za žhavou lávou
 
Přečteno 1221x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: