Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Tmou - tak trochu jiný outdoor

Jan Verfl / 3.12.2007
Každý podzim se koná akce zvaná „Tmou“. Akce která je - alespoň pokud je mi známo - pramáti všech českých týmových nočních šifrovacích her, kterých se letos v různých koutech země koná nejméně tucet. Přestože většina z nich je založena na šifrách a jiné intelektuální potravě, jde také často o záležitost značně outdoorovou. To ukázala například Tmou v roce 2006, při níž tisícovka účastníků trávila noc luštěním v lesích okolo Brna při teplotách blížících se k mínus deseti stupňům.
 
Z vyprávění starců se dovídáme, že vlna popularity nočních her u nás začala poté, co se skupinka nadšenců vrátila z jakési přírodní šifrovačky v Německu, která se jim tak líbila, že chtěli mít něco takového ve své zemi také. Nadšenci ovšem hru tupě neokopírovali, ale přidali zajímavý prvek - město, a to konkrétně Brno. Tmou si za devět ročníků vytvořila pověst originální a díky své obtížnosti také místy dost kruté hry, která navíc kromě osvědčeného systému "najdi papírek, vylušti šifru, dozvíš se, kam dál", využívá i méně tradiční obraty, jako zákeřné odvezení jednoho člena týmu na druhý konec Brna, či pronájem vlastního zvláštního vlaku. Nezbytnou součástí je náročná orientace v hlubokých lesích, které příhodně začínají těsně za Brnem,

Jednoho z prvních ročníků Tmou se účastnili také další nadšenci, tentokrát z Prahy, kterým se noční hry také zalíbily natolik, že je chtěli mít i u sebe doma - a zrodila se Bedna. Opět ale nejde o přesnou kopii svého vzoru. Zatímco brněnská hra je pojata tak trochu ve stylu zážitkových kurzů (které její organizátoři také pořádají), Bedna je více zaměřená na šifrování a legraci, čemuž odpovídají kratší přesuny, poloha více ve městě a různé odlehčující prvky - na loňském ročníku už dokonce nebylo možné nikde nedobrovolně skončit, protože řešení každé šifry každý po nějaké (dlouhé) době od příchodu na dané stanoviště dostal smskou. Na druhou stranu můžete očekávat náročné šifry hned zde začátku hry, neboť díky nápovědám si to organizátoři (tzv. orgové) mohou dovolit.

Jak Bedna, tak Tmou probíhají od podvečera jednoho dne do poledne či odpoledne druhého. Bedna se ovšem tradičně koná  v dubnu nebo dokonce v květnu, kdy sice občas přes noc prší, ale obvykle nemrzne ani nesněží a také část probíhající za tmy není tak dlouhá. Zato Tmou pořádaná v listopadu nabízí, jak už jsem předeslal, někdy i sníh, většinou alespoň trochu mrazu a více než 12 hodin hluboké tmy. Přestože schopnost luštit šifry nelze nahradit, dobré vybavení zásadně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu - díky jeho dnes už relativně snadné dostupnosti se tisícihlavý dva účastníku hemží výrobky původně určenými spíše do Himalájí, než do centra metropole - membránovými bundami, kombinovanými pohorami a fleeckami.

Přesto není snadné výbavu dobře odhadnout - na jednu stranu jsou zde docela dynamické přesuny (někteří optimisté dokonce běhají), na druhou stranu je potřeba někdy i několik hodin sedět a luštit. K tomu druhému někteří propagují jako jednoduché řešení spacák - ten ale jednak může docela překážet při přesunech (např. v MHD), za druhé mnoho hráčů (jako například z našeho týmu) pobyt v něm spolehlivě uspí, což není zrovna žádoucí. K úspěchu je zřejmě nejvýhodnější vsadit na co nejvrstvenější oblečení a včas jednotlivé vrstvy odkládat - vzhledem k velkému, které panuje po vyluštění šifry se na to vyplatí myslet ještě předtím, než vyběhnete k dalšímu stanovišti! Klíčovou roli při dlouhém sezení hrají nenápadné doplňky, a to především dobrá čepice, tenké rukavice ve kterých jde luštit a šála nebo šátek na krk.

Věčným problémem účastníků nočních her je světlo. Víc než kde jinde tu platí, že každé baterky, které potřebujete, jsou vybité a ty záložní nejdou najít. Díky Kalimeře a její soutěži Testovny jsme však letos měli možnost vyzkoušet zajímavé osvětlení v podobě lampy Jupiter od Outwellu. Ta sice na první pohled nevypadá příliš "outdoorově" a do hor bych si ji vzhledem k její hmotnosti a rozměrům do batohu nevzal, na noční hře to však při nedostatku jiné zátěže tolik nevadilo. Světlo se dvěma malými zářivkami a olověným akumulátorem s přehledem osvětlí několik verzí šifry i pět sešitů okolo sedících luštičů. Nelze zanedbat ani demoralizační účinek takovéhoto luxusu na okolní v šeru se choulící týmy - i když musím přiznat, že letos jsme s podobnou "vychytávkou" nebyli v pelotonu jediní.
 
Chcete-li se takové hry zúčastnit, je třeba se především včas na jejích stránkách přihlásit, v případě velkého přetlaku zájemců pak někdy následuje  ještě internetová kvalifikace. Kalendář šfirovacích her u nás najdete na adrese http://herka.deka.cz/index.php/Kalend%C3%A1%C5%99_%C5%A1ifrovac%C3%ADch_her

Honza Verfl, herní index 8 :)
 
Související články
Čelovka Petzl Myo 5
Čelovka RevSPORT CY 031
Čelovka T4 Lucido
Související odkazy
šifrovací hry na webu
 
 
Přečteno 2025x
 
 
 
Komentáře
tak, takMeryl, Reagovat
OsudPralinka, Reagovat
ach joHonza Verfl, Reagovat
doplnenimartin, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: