Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Skandinávie

Trajekt přes baltské moře

Milan Silný / 3.11.2004
V Sassnitzu nám trajekt samozřejmě o půl hodiny ujel. Bloudíme přístavem a nemůžeme najít odkud jede ten další. Jsou 4:00 a v přístavu ani noha. Není se koho zeptat, orientační mapa přístavu chybí. Zachraňuje nás tentokráte uniformovaná policejní hlídka.
 

Bloudíme totiž v historickém přístavu Sassnitz a trajekty jezdí z přístavu o 8 kilometrů dále. Policisté jedoucí před námi, nám ukazují cestu. Ještěže si u toho nezapnuli maják.

Je 5:00 hodin. Trajekt do švédského Trelleborgujede vyplouvá až za tři hodiny a my jsme první na seřadišti. Svítí slunce, je chladno a fouká vítr. Postupně se asfaltové prostranství začíná plnit dalšími auty a kamiony. Přímo za nás se zařadila dvě auta slovenských tatíků, kteří jedou do Norska lovit ryby. Když vidí v našem voze kartony s pivem, téměř se zhrozí. Následně nám vyprávějí hororové příběhy o pokutách za dovoz alkoholu do Skandinávie. Jakýsi řidič autobusu prý zaplatil celých sto dvacet tisíc korun za jeden špatně schovaný sud piva, ke kterému se nikdo z pasažérů autobusu nechtěl přiznat. Myslíme si a hlavně doufáme, že tyhle historky jsou přehnané, ale raději pivo schováváme, aby nebylo alespoň na první pohled vidět. Třeba budeme mít štěstí. Přijíždí policejní hlídka a k namátkové kontrole zavazadlového prostoru si vybírá……tatíky Slováky.

První na trajekt najíždí vlaková souprava, pak kamiony, protekční osobáky a časem přichází řada i na nás. Loď přepluje Baltské moře za téměř čtyři hodiny, které samozřejmě a logicky prospíme. Pro úplnost dodávám, že hromadná jízdenka vyšla na 85 euro.

Deset minut po poledni vjíždíme na švédskou půdu a čeká nás tolik obávaná celní prohlídka. Přichází celník a pokládá nám ostrou němčinou první otázku: "Kam jedete?" Pokorně odpovídáme, že do Norska. „Tak šťastnou cestu,“ mávne rukou celník a jsme volní. Ani pasy si moc neprohlédl. A to jsem tajně doufal, že bych do něj mohl dostat razítko.

Během lodní přepravy nám některé „nezbytné věci“ zapadly do dvousedačky vedle řidiče a není síla, která by je dokázala vytáhnout ven. Zajíždíme do obchodní zóny na konci Trelleborgu a kupujeme sadu imbusových klíčů. Tintí na sebe bere úlohu odborníka, odmontovává sedačku a po chvilce máme věci opět k dispozici. To je radosti!

Zatímco Tintí pracoval, přitočil se k nám na parkovišti jakýsi chlápek a podivnou směsicí anglických, německých, polských a slovenských slovíček se s námi pouští do debaty. Vyzvídá, co to právě děláme, kam máme namířeno a tak dále. Na oplátku nás straší, že tam kam jedeme na nás čekají celá mračna krvelačných komárů a že jsme si nevybrali ideální termín pobytu.

Míříme na sever. Silnici lemují větrné elektrárny, golfová hřiště a spousta historických větrných mlýnů. Tvrdneme v zácpě v Göteborgu. Není se co divit, je to druhé největší město Švédska. „Zatím je to tu furt stejný jako v Evropě,“ konstatujeme. Na parkovišti u „Mekáče“ hrajeme fotbálek. Pítrs se nám opupínkoval na krku. No, od špíny to není, tak dlouho na cestě ještě nejsme.

 
Předchozí díly
1. Expedice SCANDAL 2004
Následující díly
3. Přejezd norské hranice
4. Duhou a trajektem za polární kruh
5. Severní cíp Evropy - Nordkapp
6. Na polárním kruhu
7. Svět Trollů
8. Ledovec Jostedalsbreen a Musikfest v Oslu
Související články
Rumunsko a Bulharsko vlakem
Jak se stopuje trajekt
Autobusem do Švédska
Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
Trajektem a vlakem do Osla
Cesta za duchem Faerských ostrovů
 
Přečteno 2640x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: