Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Izrael na kole

V žáru Aravské pouště

Michal Čáp / 21.11.2009
Vychutnávám si východ slunce nad horami v Jordánsku na druhé straně Mrtvého moře. Je to nádhera a jeden z nejkrásnějších zážitků ze Svaté země. Protější jordánský břeh je úplně pustý. Zvláštní klima a páry nasycené solemi vytvářejí nad mořem úžasný čarokrásný mrak světel a mlhy. Vycházející slunce prosvěcuje přes vrcholky hor stíny nad hladinou. V mlžném oparu chybí jen fata morgana velbloudí karavany jdoucí s třemi mudrci do srdce Judska za betlémskou hvězdou. Je druhý duben, půl deváté ráno a 27 stupňů ve stínu. Vyrážíme směr Rudé moře. Před námi je Arava - vyprahlá poušť táhnoucí se až na Sinaj v Egyptě.
 

Koupačka v moři

Podél břehu Mrtvého moře opouštíme oázu Ein Gedi. Po šestnácti kilometrech míjíme nejnavštěvovanější archeologickou památku v Izraeli – pevnost Massadu a za hodinku vjíždíme do Ein Bokek – turisticko hotelového komplexu s plážemi, obchody a promenádou. Tady si naplno vychutnáváme koupačku. Vznášíme se ve vodě, dno je plné krystalů soli velkých jako třešně a na pláži vyvěrá ze dna termální pramen. Rusky hovořící rekreanti se patlají od hlavy k patě léčivým černým bahnem, které je všude ke koupi v malých sáčcích za deset šekelů. Když vylezete z vody a uschnete, není ku podivu na kůži žádná sůl, ale jste lesklí jako ještěrky a mastní jako namazaní krémem. Hážeme tedy důkladnou sladkou sprchu a vyrážíme dále. Všude jsou krystalické salinické útvary všech možných barev a tvarů. Fotíme obrázky jako z propagačních letáků cestovek. Idyla ale netrvá dlouho.

Sodoma a Gomora

Po dvaceti kilometrech sjíždíme k biblické Sodomě. Třeba to přímo u památek vypadá hezky, ale od silnice je to děs a běs. Prostě Sodoma a Gomora. Kolem cesty bordel, špína, jakési přečerpávací stanice slané vody, vyschlé mořské břehy a všude krystaly špinavé soli. Končí romantika, příroda a krásné podívání. Vjíždíme do krajiny „Dne poté“. Výheň, rez, sůl, oprýskaná potrubí „solovodů“, a v dálce komplex fabriky Dead Sea Works. Kulisa pro předpeklí, dům duchů a brána do ekologické nicoty. Neviditelná ruka trhu rve z útrob přírodního zázraku Mrtvého moře vzácné nerosty a sloučeniny. Horko, krajina bez jediné zelené rostlinky a nad tím vším obrovský komplex želených dopravníků, násypek, traverz a nakládkových ramp. Z brány vyjíždí jeden kamion za druhým. Tohle není ani zelená ani modrá planeta. To je planeta v posledním tažení.

Poušť AravaSilnice

Raději šlapeme rychle dál, ale ten obrázek mi zůstává natrvalo v paměti. Potkáváme první značku „pozor na velbloudy“. Budou jich ještě stovky. Jedeme stále po silnici č. 90, jiná tady nevede. Před námi je 35 kilometrů bez vody, benzínek, osad a civilizace. Vjíždíme do kamenité horké pouště Arava. Vpravo vysoké skály, vlevo kamenitá poušť a jordánská hranice. Silnice každou chvilku přerušují brody přes vyschlá wadi. Musí to být úchvatné, když se pouští z hor valí voda.
Šineme se dál v poněkud monotónním tempu krajinou beze změn. Průměrná rovinka má deset kilometrů. Přešlápnete ji, malá zatáčka mezi skalami a další osmikilometrová rovinka. Furt dokola. Je vedro, fouká vítr a nízká vlhkost vzduchu dělá dojem naprosté klimatické pohody. Jsme komplet zabalení do dlouhých kalhot a trička. Na hlavě mám svůj oblíbený kokosák, ale když si večer sundám helmu, mám na své holé lebce pod větracími otvory Bellky vypálené dva okrouhlé rudé fleky.
Vjíždíme do kibucu Ein Hatzeva. V osadě je údajně nejstarší strom v Izraeli. Musíme se rozhodnout. Buď skončíme tady, relativně čerství, nebo pojedeme dál. Další možnost  přespat je až po cca pět a dvaceti kilometrech. Volíme variantu pokračovat. Čeká nás nejdelší silniční rovinka na naší cestě. Slunce se kloní k západu, provoz na silnici mírní. Je půl sedmé večer, když odbočujeme na úzkou asfaltku vedoucí do mošavu Ein Yahav těsně u jordánské hranice.

Ubytování v Mošavu Ein Yahav

Mošav je osada zaměřená na soukromé zemědělství. Takový konglomerát soukromě hospodařících rolníků. Větší či menší seskupení budov kolem prastarých zdrojů vody – oáz. Končíme v nádherném privátním hostelu pod vzrostlými palmami. Krásné útulné dřevěné domky s rozsáhlou terasou. Když paní majitelka vidí, jak mi chutnají datle z mističky na stolku u televize, otevírá skládek a z velké kádě nabírá další. Domácí, z palem před domkem, velké, šťavnaté a sladké. Splivnul jsem asi půl kila. Libor není na sladké, takže víc zbylo. Esemsekuju to domů. Obratem přichází odpověď: „Tak to se teda po ….“. Druhý den vím, že měli pravdu. Ale dal bych si hned repete.

Ráj v pouštiSiesta

Jdeme si koupit do krámku pivo a chleba. Procházíme se po pravoúhlých zastíněných ulicích. Osada je celá pod palmami a mezi nimi krásné funkcionalistické domečky obalené hrozny rozkvetlých květin. Ráj v poušti. Manžel majitelky hostelu nám ukazuje fotky okolí mošavu během zimních záplav. Z hor se přižene voda a zůstane v prohlubních kolem osad. Tisíce hektarů zatopené půdy, miliony litrů vody pro pouštní oázy, studně i plantáže paprik a rajčat. Příroda je tu úžasná.
Pan domácí je fajn dědek. Jezdí si po světě, fotí a byl úplně všude. Prahu má velmi rád. Moc pěkně jsme si pokecali. I když jeho angličtina je ještě horší než moje basic level english, rozuměli jsme si srdcem. Hostel je vyzdoben technickými starožitnostmi z dob prvních židovských osadníků mošavu. Staré konvice na čaj, primus, hrnce pověšené na fíkusu, který je vysoký jako ořech na naší zahradě. Má to atmosféru a genia loci. Vyměňujeme si adresy a jdeme spát, je krásný večer. Na tachometru je číslo 116. Další den bude velmi náročný.

Krize

Našlapujeme kufry a vyrážíme spolknout dalších pár desítek kilometrů pouštní štreky. Jedeme na těžko, máme klasický horský kola na terénních gumách, klima taky není jako u Třeboně, takže včerejší stovečka byla dost. Zajíždíme k občerstvení do kibucu Sapir. Při nákupu hážeme řeč s místními a heleme, první oslovený Sapiřan jezdí do Špindlu na lyže. No, svět je malej.
Bolí mě zadek, fouká děsně silnej vítr, je vedro, sucho a vůbec mě to dneska nebaví. Libor je na tom stejně. První krizovka se blíží.
Projíždíme kolem největšího přírodního sezónního řečiště v Izraeli – wadi Paran. Most a technické řešení vodoteče dává tušit velikost a mohutnost vodního přívalu. Koryto je široké jako jeden a půl Vltavy pod Karlovým mostem a hluboké kolem deseti metrů. Začátkem dubna je však již úplně vyschlé a neškodné. Wadím se žene z pouště prach a vítr, který nás úplně zastavuje. Na kole mě jen tak nic nevadí, ale jediné, co mě spolehlivě psychicky odbourá, je protivítr. Musíme zastavit v osadě Paran, uvařit silný kafe, poprvé vytáhnout pytlík z Glukopurem a směs na akutní zavodnění, datle a tuňáka v konzervě. Je to naše blbost. Podcenili jsme hydrataci a těla nám to dávají vědět. Máme před sebou dalších třicet kiláků, kde není vůbec nic. Vůbec NIC. V podvečer končíme s tři a osmdesáti kilometry ve šlapkách v kibucu Yahel. Původní plán počítal dojet o dvacet dál, ale nešlo to.
Čeká nás 68 kilometrů vzdálené město Eilat na pobřeží Rudého moře. Bizardní svět na hranici třech států.

 
Předchozí díly
1. Přípravy na cyklocestu do Izraele
2. Jeruzalém - rozdělené město
3. Jízda k Mrtvému moři
Následující díly
5. Z mondénního Eilatu do písečné bouře Negevu
6. Užitečné rady pro cestování v Izraeli
Související články
Izrael
Izrael - obecné praktické informace
Související galerie
Izrael na kole
 
 
Přečteno 2599x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: